www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectii De Chitara


Guest Wickerman
 Share

Recommended Posts

Guest Wickerman

Parerea mea e ca nimeni nu prea preda chitara intr-un mod inedit, sau nu cunosc eu d-astia. Majoritatea "profesorilor" sunt cam isterici. Eu am propriul meu stil de a preda chitara intr-un mod foarte distractiv: Iti pun o chitara electrica in mana, o dau tare si iti zic sa canti ceva iar tu nu vei putea si te vei oftica. Eu voi canta ceva care va suna bine si asta te va oftica si mai mult. Iti arat ceva care suna bine si iti zic sa repeti aia pana ti se formeaza digitatia. Si tot asa... Mereu sa faci "elevul" sa se oftice pana la punctul in care va fi obsedat de ideea "vreau sa cant!!!". Si sa-i arati sa cante ceva ce suna bine si ce-i place mult (start off with his favourite song :) ). Si sa-l pui sa exerseze mult. Satisfactia e alta cand la prima lectie te invata cineva teorie plictisitoare si chestii care suna invechit si alta e cand la prima lectie iti arata cineva cum sa canti melodia ta preferata. Vorbim aici si de efectul psihologic care crede-ti-ma, conteaza enorm cand e vorba de chitara. Probabil nici eu nu procedez cum trebuie... Dar crede-ti-ma, e mult mai distractiv. Ideea e sa ne simtim bine facand chestia asta, nu sa ne simtim ca la scoala... Ca in final ce e mai important, sa ajungem ca in videoclipul de la Another Brick In The Wall (Part II), sau sa ne distram pe cinste si sa uitam de tot shit-ul pe care viata ni-l ofera? :)

Daca mai aveti metode ciudate de guitar lessons... Explicati :) .

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca nimeni nu prea preda chitara intr-un mod inedit, sau nu cunosc eu d-astia. Majoritatea "profesorilor" sunt cam isterici. Eu am propriul meu stil de a preda chitara intr-un mod foarte distractiv: Iti pun o chitara electrica in mana, o dau tare si iti zic sa canti ceva iar tu nu vei putea si te vei oftica. Eu voi canta ceva care va suna bine si asta te va oftica si mai mult. Iti arat ceva care suna bine si iti zic sa repeti aia pana ti se formeaza digitatia. Si tot asa... Mereu sa faci "elevul" sa se oftice pana la punctul in care va fi obsedat de ideea "vreau sa cant!!!". Si sa-i arati sa cante ceva ce suna bine si ce-i place mult (start off with his favourite song :) ). Si sa-l pui sa exerseze mult. Satisfactia e alta cand la prima lectie te invata cineva teorie plictisitoare si chestii care suna invechit si alta e cand la prima lectie iti arata cineva cum sa canti melodia ta preferata. Vorbim aici si de efectul psihologic care crede-ti-ma, conteaza enorm cand e vorba de chitara. Probabil nici eu nu procedez cum trebuie... Dar crede-ti-ma, e mult mai distractiv. Ideea e sa ne simtim bine facand chestia asta, nu sa ne simtim ca la scoala... Ca in final ce e mai important, sa ajungem ca in videoclipul de la Another Brick In The Wall (Part II), sau sa ne distram pe cinste si sa uitam de tot shit-ul pe care viata ni-l ofera? :)

Daca mai aveti metode ciudate de guitar lessons... Explicati :) .

 

Dar daca piesa este prea grea, profu canta prea bine si elevul se oftica prea tare exista si pericolul sa arunce chitara pe dulap si sa uite de ea pentru totdeauna. (In sensul: "N-am sa reusesc niciodata chestia asta")

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Dar daca piesa este prea grea, profu canta prea bine si elevul se oftica prea tare exista si pericolul sa arunce chitara pe dulap si sa uite de ea pentru totdeauna. (In sensul: "N-am sa reusesc niciodata chestia asta")

O alta chestie de care trebuie tinut cont: Nu incercati sa invatati un emo sa cante, "nu va reusi niciodata chestia asta". :):):)

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Si ce faci daca elevu e un pic mai destept , si el nu vrea sa cante , ci vrea sa inteleaga . Sunt chitaristi care invata jde piese , si nu inteleg nimic din ele . Iar faza cu enervatu e cu 2 taisuri , ca sunt unii profi care au charisma si chiar te fac sa te duci acasa si sa stai 5 ore cu chitara-n brate , si cum a zis dgeekoo , sunt unii care pur si simlu te fac sa te simti prost .

 

Sau ce faci , daca vine unu si vrea sa invete , sa zicem , "Manhattan" de la Eric Johnson .

 

Eu zic ca, in concluzie , primu lucru care trebuie facut e sa il faci pe elev sa isi fixeze telurile lui din punct de vedere chitaristic , sa stie clar ce vrea sa faca cu chitara . Daca elevu vrea si poate sa faca din asta mai mult decat o lalalaiala de parc , atunci trebuie facut sa constientizeze ca trebuie sa invetete ca la carte , incet da sigur . Cu armonie , teorie , toate astea .

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
Iar faza cu enervatu e cu 2 taisuri , ca sunt unii profi care au charisma si chiar te fac sa te duci acasa si sa stai 5 ore cu chitara-n brate , si cum a zis dgeekoo , sunt unii care pur si simlu te fac sa te simti prost .

Aici era ideea. Sa faci in asa fel incat sa nu mai vrea sa plece de la tine. Sa-l faci sa se distreze atat de bine incat sa stea mai mult de 5 ore cu cetera in brate. In primul rand trebuie sa te vada ca prieten si apoi ca profesor. Si sa aiba multa cafea la dispozitie, noaptea sa stea si sa-si toceasca degetele, nu sa doarma. Dupa chestia asta poti sa-l inveti si mama teoriei si tot. Va fi in limba dupa grif :)

Link to comment
Share on other sites

Aici era ideea. Sa faci in asa fel incat sa nu mai vrea sa plece de la tine. Sa-l faci sa se distreze atat de bine incat sa stea mai mult de 5 ore cu cetera in brate. In primul rand trebuie sa te vada ca prieten si apoi ca profesor. Si sa aiba multa cafea la dispozitie, noaptea sa stea si sa-si toceasca degetele, nu sa doarma. Dupa chestia asta poti sa-l inveti si mama teoriei si tot.

Eu cred ca motivarea trebuie sa vina din partea elevului, nu sa fie determinata de profesor.

Si apoi, profesorul nu trebuie sa fie un entertainer care sa-l distreze pe elev.Cu o asa abordare elevul nu va depasi stadiul de incepator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.