www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
florinalexx01

sfat achizitie chitara bass incepator

Recommended Posts

Buna ziua tuturor. 

Cu siguranta nu sunt singurul care, aici, face acest apel spre cei infinit mai capabili decat mine in acest domeniu : chitara bass. Am o mare dilema in ceea ce priveste achizitionarea unui astfel de instrument ce va fi utilizat de un adolescent dreptaci  in varsta de 14 ani, incepator in ale muzicii, dar dornic sa invete. Din punct de vedere al dotarilor tehnice auxiliare, mentionez faptul ca detin o statie Electro Voice cp 1800 2x350 W la 8 ohmi, un mixer Phonic Helix Board 12 Universal si 2 bucati boxe pasive Ciare 350 w 8 ohmi. In acest moment cred ca acest set-up ar fi suficient pentru un incepator. Mai lipseste instrumentul si evident exercitiul. Ca buget, maxim 1500 ron disponibil. In acest sens, fac apel la experienta voastra pentru a ma ajuta in alegerea acestui instrument, eventual a auxiliarelor necesare unei bune utilizari pe termen cat mai indelungat, daca acestea nu sunt incluse in setul chitarei (cablu conectare statie, pana, etc.).

Multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta in acest sens.

Ca profesor, eu recomand instrumente noi, cu gâtul perfect drept, taste intacte, care să nu falseze nici măcar o comă, la Guitarshop, 1450 lei un Fender Squaier Aphinity cu 5 corzi, plus o pedală de acordaj Boss. Mult succes !

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

Ca profesor/instrumentist, recomand orice instrumente, de orice virsta, atita vreme cat sint perfect functionale.. probabil gasesti aici pe rgc un instrument S/H satisfacator!

In ce priveste "statie/mixer/boxe", sint ok,... dar pt. studiu puteai sa te rezumi f. bine la un combo de 20W.

Mult succes pe noul drum! :)

• Like 2

Acum 2 ore, Nicu_Sandru_flute_guitare a spus:

Ca profesor, eu recomand instrumente noi, cu gâtul perfect drept, taste intacte, care să nu falseze nici măcar o comă, la Guitarshop, 1450 lei un Fender Squaier Aphinity cu 5 corzi, plus o pedală de acordaj Boss. Mult succes !

Gâtul „perfect” drept nu e ok. De falsat, pot să falseze și de noi. Ce recomanzi acolo e scump. Ca începător, nu are nevoie de 5 coarde. Se scrie Squier.

@florinalexx01 Harley Benton la jumătate de preț, dacă e musai să fie nouă chitara. Au crescut masiv calitatea cei de la HB. 

https://magazinuldemuzica.ro/Harley-Benton-JB-75-NA-Vintage-Series-_-59318.html

Așa este, am avut surprize să falseze de noi, dar referitor la coarda a 5-a, sunt o grămadă de melodii de top, cerute de generația născută în jurul anului 2000 care coboară până la nota re sau chiar do de sub mi (de pe coarda a 4-a liberă). Mult succes !

On 05/11/2019 at 00:56, Nicu_Sandru_flute_guitare said:

Așa este, am avut surprize să falseze de noi, dar referitor la coarda a 5-a, sunt o grămadă de melodii de top, cerute de generația născută în jurul anului 2000 care coboară până la nota re sau chiar do de sub mi (de pe coarda a 4-a liberă). Mult succes !

Corect, sunt o grămadă de melodii de top, cerute de generația născută în jurul anului 2000 , blabla, etc. .. Aici nu se cere un instrument pt. o trupa de cover.... Vorbim totusi despre "un adolescent in varsta de 14 ani, incepator in ale muzicii" .. Cred ca prioritatea ar fi sa invete corect, cat mai repede, notiuni de baza, rudimente de ritm/armonie, formule, etc... Va dura o vreme .. :ninja: