www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Music 123


Radu i
 Share

Recommended Posts

Astia nu prea trimit in Romania. Eu m-am chinuit ceva timp, am facut o lista lunga cu ce vroiam sa cumpar (cu cardul) si de fiecare data cand dadeam checkout imi spuneau ca unul dintre produse nu poate fi trimis in Romania si, in consecinta, trebuie sa renunt la el. Si tot asa, pana nu mi-a mai rams nimic din lista. S-ar putea sa existe anumite produse pe care le trimit, dar eu nu le-am gasit. Oricum, au superpreturi, iar la cat a ajuns dolarul la noi, ar fi chiar o afacere sa iei de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Da, eu am comandat acum 2 ani jumate mi-am luat GNX3 (pe care intre timp l-am schimbat cu GNX4).

Totul a decurs cat se poate de ok. Insa comanda a facut-o un pireten din U.S., care mi-a si adus "pachetul".

Fara probleme (mai putin alimentatorul care era de 110V - iesire 9V A.C. dar pe care l-am rezolvat pe plan local).

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru

Am folosit Wire Transfer-deci Western Union,DAR cele 4 produse comandate mi-au venit pe 3 transporturi diferite

,fiecare la cate un interval de aprox.o luna;

Produsele sunt de o calitate excelenta,singurul dezavantaj ramanand durata mare in care am pus mana pe ele.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au venit repede. nu mai stiu in cat timp, dar repede. valoarea era in jur de 100 usd si nu am platit nici o taxa, nimic. mi-au venit la usa, nu eram acasa, m-au sunat la telefon si au venit si mi-au adus acolo unde ma aflam.

 

LE: erau niste chei de gibson. au venit prin ups.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Aoleo :) Nu-i asa ca ma ierti ca am intrebat???? :)

 

Calmeaza-te baiatule ca nu te costa nimic sa raspunzi civilizat.

 

Acum ca sa ma si justific in fata ta ca mi-am permis sa intreb daca te suna ei:

 

Avand in vedere ca astia-s peste ocean vroiam sa stiu daca o sa-mi pierd noptile si banii pe telefon, cum am pierdut la THomann (macar cu astia vorbeam ziua).

Link to comment
Share on other sites

Poate va ajuta urmatoarea informatie....Pana anu trecut majoritatea produselor din SUA, numai suportau vreo taxa de vama sau ceva, datorita unui acord al tarii noastre cu Statele......insa datorita aderarii noastre la uniune, incepand cu 1 ianuarie au revenit taxele normale....deaceea colegu de mai sus a primit coletul acasa fara a se mai percepe vreao vama

:) STB :(

 

Defapt..poate m-am exprimat gresit.....nu majoriatea produselor ci anumite. Stiu asta deoarece mi-am comandat niste accesorii de pe un site din State( in luna octombrie) si ma asteptam ca tot omu sa ma duc la vama sa platesc ceva....in schimb am primit telefon de la DHL daca sunt acasa sa imi lasa coletul.... :) Nu acelasi lucru sa intamplat si acum 2 luni :) .....

B) STB ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Din cate calculasem eu, cred ca ajunge totul cam la preturile de pe thomann.de, poate chiar mai scump...ma interesa si pe mine odata ideea music123...

Link to comment
Share on other sites

Daca pachetul este evaluat sub 40$ (sauEURO ?) nu sunt taxe. Evaluarea se face dupa valoarea de asigurare a transportului. Daca valoarea este mai mare apar taxele (nomenclatorul inca are: chitara cu 2 doze, chitara cu 3 doze si 6 corzi etc...)

Dupa comanda iti vine o recipisa de confirmare pe e-mail. De asemenea poti vedea cu un cod pe care ti-l dau oamenii starea comenzii (in stoc, ambalat si in depozitul de expeditie, expediat, livrat si confirmat de primire, etc...) Daca transportul este DHL sau UPS poti sa faci tracking la pachet (unde este, cand pleaca mai departe). Daca vine cu USPS (posta "de stat") astepti pur si simplu si apare la Posta Romana in vama locala.

Link to comment
Share on other sites

dar atenție: cu ups sau dhl e mult mai scump decat cu usps

eu cand mi-am luat o chitara m-ar fi costat cateva sute bune de dolari sa imi fie trimisa prin dhl/ups.prin intermediar zic, nu direct de pe musiciansfriend/music123 etc. cu usps ar fi costat cam 100-150 dar nu au acceptat sa o trimita pt ca depasea dimensiunile cica "acceptate pt romania". poate ca sunt io singurul care a patit-o, dar am lalait-o 1 an ca sa vad cum sa o aduc, si pana la urma a venit cu o firma cargo pe vapor. si m-a costat 60 dolari transport, asigurare ºi "vama". :)

oricum ideea e ca daca nu ai pe cineva care sa ti-o aduca pe gratis sau asa modic, nu prea merita nervii, mai ales daca e vorba de o suma mai mare, nu corzi, pene etc. iesi cam tot acolo ca thomann. probabil mai ieftin totusi pt chitare madi in usa gen gibson, musicman, care cam sar calu in europa.

apropo, am luat mai demult si o pedala marshall de pe mf plus 5 seturi de corzi ernie ball si transportul cu usps a fost 20 dolari, iar pt un tonelab, un wah si un transformator 110/220 supergreu transporul a fost vro 60-80 nu mai tin minte. cu usps

Link to comment
Share on other sites

A nu se omite un aspect FOARTE important... !!!

 

MAJORITATEA produselor de pe Music 123 sunt facute in Asia cu licenta. Un amic de-al meu si-a cumparat de acolo acum vreo 2-3 ani (cu card in USD) o chitara electroacustica Washburn si un procesor. Daca pe site nu scria unde-s facute, la destinatie a avut supriza sa constate ca erau tot din Asia, dar cu "escala" pe alt continent. A tacut si a inghitit in sec. Asa ca ati face bine ca la produsele pe care le gasiti si in Europa sa le comandati de pe Thomann.de sau de pe alte siteuri asemanatoare. Foarte posibil ca transportul sa va coste mai putin.

 

Bafta !

 

Edit:

 

Basul meu Music Man comandat de "la ei" este facut in SUA... printre putinele marci de altfel care nu se fac in Asia (sper sa nu ma insel). :)

Link to comment
Share on other sites

(Asta este asa o discutie fara rost.)

 

Majoritatea instrumentelor din toata lumea (inclusiv de la Thomann) sunt facut in Asia.

Ce este facut in state stim cu totii, dar majoritatea producatorilor nu specifica locul de fabricatie: uitati-va la Fender, Ibanez, etc... Noi stim care Fender este Mexican, care Koreean, si care American, dar nu scrie nicaieri pe site-urile oficiale. Asta este politica lor de marketing (a producatorilor). La fel Ibanez: pana nu iti ajunge cutia la usa nu stii daca este Japan sau Koreea ca nu scrie nicaieri. Dar cine vrea sa se informeze stie.

 

Si cred ca exemplele sunt nenumarate.

 

Niciodata sa nu te astepti sa cumperi o chitara pana in 600$ Made in USA (din magazin, fie si on-line). Nu va scrie nicaieri ca sunt import din Asia, dar nici ca sunt USA made.

 

Daca trece de 8-900 maybe, cel mai sigur daca trece de 1000. Sau poti citi review-urile de pe Harmony Central ori alte mii si mii de site-uri, inclusiv pe cele de comert on-line.

Link to comment
Share on other sites

Exact.. de acord cu tine... numai ca putini stiu asta. Au impresia ca in cazul in care comanda de pe Music 123, ZZsound sau Musiciansfrinds, gata, au dat lovitura.. Hmm, hai sa fim seriosi. Mai rau se complica cu transportul... Aaaa, daca acolo sunt branduri care in Europa nu au dealer (eea ce ma insel), da, poate merita cumparat de acolo una-alta... Dar in rest.. nu prea merita... De pilda (si acum ma intorc la "capodopera" mea) :) un bas Music Man il poti lua mai ieftin din State daca ai vreo combinatie la vama... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.