www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Protest Al Basistului Din Taxi


Guest radioman
 Share

Recommended Posts

Guest radioman

NewsIn, 19 aprilie -

 

Unul dintre componenții trupei Taxi, Adrian Borțun, protesteazã în fața clãdirii Parlamentului împotriva situației politice din România ºi face lobby pentru votul uninominal, a declarat artistul pentru NewsIn.

 

Borțun este însoțit în protestul sãu de logodnica lui, care a spus cã vrea sã-l susținã. Ambii s-au aºezat de dimineațã în fața intrãrii în clãdirea Parlamentului unde joi are loc dezbaterea asupra suspendãrii preºedintelui Bãsescu. Cei doi poartã pancarde pe care scrie "Vreau vot uninominal"

 

"Am vãzut la TV tot felul de scenarite", a spus Borțun, joi, pentru NewsIn. "Nu sunt suficient de prost sã stau acasã. Încerc sã fac ceva. Am hotãrât sã-mi fie cunoscutã pãrerea: Vreau vot uninominal!".

 

Basistul trupei Taxi a declarat cã e conºtient cã nu poate sã facã prea multe, dar mãcar aºa îºi poate "exprima, liber, pãrerile".

 

19 aprilie 2007 10:24:25

 

Reporter Diana Babeanu

Link to comment
Share on other sites

NewsIn, 19 aprilie -

 

Unul dintre componenții trupei Taxi, Adrian Borțun, protesteazã în fața clãdirii Parlamentului împotriva situației politice din România ºi face lobby pentru votul uninominal, a declarat artistul pentru NewsIn.

 

Borțun este însoțit în protestul sãu de logodnica lui, care a spus cã vrea sã-l susținã. Ambii s-au aºezat de dimineațã în fața intrãrii în clãdirea Parlamentului unde joi are loc dezbaterea asupra suspendãrii preºedintelui Bãsescu. Cei doi poartã pancarde pe care scrie "Vreau vot uninominal"

 

"Am vãzut la TV tot felul de scenarite", a spus Borțun, joi, pentru NewsIn. "Nu sunt suficient de prost sã stau acasã. Încerc sã fac ceva. Am hotãrât sã-mi fie cunoscutã pãrerea: Vreau vot uninominal!".

 

Basistul trupei Taxi a declarat cã e conºtient cã nu poate sã facã prea multe, dar mãcar aºa îºi poate "exprima, liber, pãrerile".

 

19 aprilie 2007 10:24:25

 

Reporter Diana Babeanu

 

Bravo Bortune...''da cu slapu-n ei tata'':)))))) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Update:

 

NewsIn, 19 aprilie - Basistul trupei Taxi, Adrian Borțun, care a protestat joi dimineațã în fața Parlamentului fațã de situața politicã din România, s-a mutat pe treptele din fața Teatrului Național, lângã sute de oameni veniți cu pancarte sã îl susținã pe Bãsescu, a spus artistul pentru NewsIn.

 

Borțul a protestat de dimineața în fața Parlamentului, unde se dezbate suspendarea preºedintelui Bãsescu.

 

"E o inițiativã individualã. M-am uitat la TV ºi m-am revoltat, pentru cã am crezut cã jocul cu bilețelele se practicã doar în ºcoala primarã", a spus Borțun despre inițiativa sa de sprijinire a votului uninominal.

 

"Nu e normal sã existe o ºleahtã de oameni votați pe liste, care sã vinã în Parlament sã doarmã ºi sã râgâie ºi care se apucã sã voteze viitorul preºedintelui."

 

Artistul are cu el pancarte pe care scrie "Vot uninominal" ºi "Bãsescu-Preºedinte ales" ºi este însoțit de logodnica sa.

 

"Eu acționez conform propriei conºtiințe. Nu sunt suficient de prost ca sã nu înțeleg ºi nici suficient de laº ca sã stau acasã", ºi-a explicat artistul inițiativa. "Stați acasã, trageți spuza pe turta voastrã, mergeți la vot ca orbii, votând liste ºi dupã aceea feriți-vã de oglindã!"

 

Borțun a spus cã nu a anunțat membrii trupei Taxi despre ceea ce avea de gând sã facã astãzi, pentru cã nu a vrut sã implice numele formației.

 

Muzicianul a mai spus cã jandarmii "ºi-au fãcut treaba", joi, în fața Teatrului Național. "Mi-au dat un avertisment pentru cã nu era un miting organizat." Borțum le-a explicat, însã, cã restul oamenilor veniți la Teatru, câteva sute, au venit singuri ºi cã el nu i-a incitat în niciun fel, deºi mulți au pancarde de susținere a preºedintelui.

 

Basistul trupei Taxi a declarat cã e conºtient cã nu poate sã facã prea multe, dar mãcar aºa îºi poate "exprima, liber, pãrerile".

 

19 aprilie 2007 13:06:37

 

Redactor Maria Clara Brumariu

Reporter Diana Babeanu

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
mdaa, cred ca am sa ma mut pe un forum de politicieni ca sa discut despre muzica, ca vad ca aici nu se mai poate

 

Este vorba despre un muzician aici si nu putem vorbi despre muzicieni sau artisti in general fara sa tinem cont si de convingerile lor.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

mdaa, cred ca am sa ma mut pe un forum de politicieni ca sa discut despre muzica, ca vad ca aici nu se mai poate

 

Eu cred ca tu esti PSD-ist, dar nu-i nimic, acceptam si convingerile tale politice.

 

Bravo Bortune... !

Ieri cand am auzit la radio Info Pro am crezut ca mi se pare. Asa tata, vorba cuiva, da cu basu-n ei, mama lor de comunisti ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.