www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Armonie Pe Chitara


Guest malmsteen_the_best
 Share

Recommended Posts

Guest malmsteen_the_best

Cum as putea sa fac armonie pe chitara ????? adica daca de exemplu am nota la de pe coarda mi subtire , cum as putea sa-i mai adaug o nota ca sa sune mai plin ??? ce trebuie sa respect , sa stiu ??? astept raspunsurile voastre mersi mult !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Mai exista, de asemenea efecte(pitch shifter ) care iti simuleaza o chitara cu 12 corzi(adica iti adauga aceeasi note un pic decalata ca timp si frecventa).

 

 

Pe bune? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

ok mersi !!! dar nu stii cum se foloseste ???? sau daca stii alte efecte dinastea pe acustica zi-mi cum se folosesc pls!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

inca ceva !!! am auzit k poti sa-ti faci chirara sa sune k o harpa !!! dak stie cineva sa-mi zica pls !!!!! sorry pt intrebarile astea :) dar vreau sa invat niste floricele dinastea care suna fantastic :)

Link to comment
Share on other sites

pitchshifterul e un efect care iti urca (sau coboara) nota cu una sau doua octave

Eu am un zoom G2(dar am vazut aceeasi optiune pe mai multe procesoare, si chiar pe pedale), si pot, in loc sa il setez sa imi urce(sau coboare) nota sa aleg optiunea detune, care face ce am scris mai sus. Am citit despre asta si intr-o carte care explica efectele de chitara, si spunea acelasi lucru, ca face sunetul mai plin(e si logic).

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

deci cum ?? sa inteleg k exista efecte d acustica ??? trace bundy cred k foloseste asa ceva ??? sau nu ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Eu am un zoom G2(dar am vazut aceeasi optiune pe mai multe procesoare, si chiar pe pedale), si pot, in loc sa il setez sa imi urce(sau coboare) nota sa aleg optiunea detune, care face ce am scris mai sus. Am citit despre asta si intr-o carte care explica efectele de chitara, si spunea acelasi lucru, ca face sunetul mai plin(e si logic).

 

vreau si eu cartea aia

 

@malmsteen the best: exista procesoare pt acustica, dar nu mi-a trecut niciodata unu prin mana, cred ca sunt diferite de alea pt electrica. Mai bine faci ce ti s-a zis mai sus si inveti sa faci acorduri, arpegii, game etc.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Pe bune? :)

 

aha

 

Ok, exprimarea mea e de doi lei, dar nu vad ce am zis gresit. E un mod de a folosi pitch shifterul. Si face sunetul mai plin.

 

e corect

 

pitch shift pus pe " detune" , suna bogat si cu efect de chorus ..

 

chorus ce imita 12 corzi nu prea am gasit cu toate ca am casntat pe asa ceva , nu mai stiu ce firma era.

 

Nu avea "rate" , nu pulsa se auzea " dublu" , comanda semnalllului intarziatd si defazat se face cu generator de zgomot de joasa frecvanta ( brown noise filtrat) ce da semnale aleatoare , asa nu simti nici o pulsatie ci doar auzi ca suna bogat si "dubleaza" sunetul.\

 

cu octaver poti sa faci tonul mai plin , dozat corespunzator wet/dry . ...etc

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

lamuriti-ma pls la cva !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cum armonizez o nota ???????? de ex as vrea sa armonizez notele de la oda bucuriei al lui beethoven ( http://www.ultimate-guitar.com/tabs/l/ludw...to_joy_tab.htm) si nush cum !!!! nu stiu ce intervale sa folosesc k sa armonizez nota !!! trebuie folosite anumite intervale , sau nu la toate notele folosesti aceleasi intervale ???? dupa ce sa ma iau k sa o armonizez si cum ?? ce trebuie sa stiu ??? help me plsssssssssssssssssssssssssss !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic in felul urmator:

Aflii gama in care e scrisa melodia(sa presupunem DO major).

Iei fiecare nota din gama, si formezi acorduri cu a treia si a cincea nota dupa ea(de exemplu RE-FA-LA=>Re minor). Or sa iti rezulte I IIm IIIm IV V VIm VIIdim(sper ca am scris bine) unde I->VII sunt notele gamei incepand cu tonica.

Acuma ai o serie de acorduri fara nici o nota in alta gama. Sper sa te ajute, si daca am zis vreo tampenie astept rosiile.

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

nu prea inteleg la ce te referi :) ! poti sa fi mai explicit pls ?

 

sau sa inteleg k iti alegi o tonica !!! do major sa zicem si ii adaugi terta si dominanta lui ??? cam asa ?? si inca ceva : cum afli gama in ce gama este o melodie ??

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
nu prea inteleg la ce te referi :) ! poti sa fi mai explicit pls ?

 

sau sa inteleg k iti alegi o tonica !!! do major sa zicem si ii adaugi terta si dominanta lui ??? cam asa ?? si inca ceva : cum afli gama in ce gama este o melodie ??

 

pentru lenesi, ca sa afli in ce gama e o melodie bagi toate notele din ea in guitar pro si dai la scale finder, te descurci tu

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

cred ca se refera la moduri, nu sunt sigur. mai precis cum sa canti o gama incepand cu orice nota din respectiva gama

Link to comment
Share on other sites

armura este totalitatea semnelor de alteratie asezate la inceputul unui portativ, care iti indica tonalitatea lucrarii muzicale respective (luat din dex)

 

aici scrie cum poti afla gama majora sau minora, iar modul (aici nu sunt sigur, am citit mai demult) il afli cu ajutorul primei note din prima masura (locul ei in gama indica modul)

Link to comment
Share on other sites

pai stiu gamele minore si majore !!! dar ce is alea armuri ??

tu trebe sa dai in judecata scolile ce le ai urmat , trebuia sa se predea si treaba cu " la armura" prin clasa a VII-a.

 

i-ei un avocat care da din gura cum ca ai fi ajuns Jimi Hendrix II ,daca ti s-ar fi predat corespunzator " muzica" la timpul potrivit. Asda nu ai mai ajuns sa-ti desfasori cariera de superstar si ai pierdut drepturi de autor , vre-o 15 millioane de coco . Asta fiind paguba ceri despagubire .Poate primesti vre-o 100000 $ si a-ti angajezi cativa profesori de muzica ..ca sa recuperezi.

 

simplu nu ? lol

 

cauta pe net ca gasesti de toate ,plus si pe rgc.ro gasesti cate vrei ..

Link to comment
Share on other sites

Guest malmsteen_the_best

pai vreau sa stiu pe chitara in ce gama este !! de exemplu un tab care are doar o linie melodica !!! de unde stiu in ce gama este linia melodica ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.