www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi pentru chitara acustica western


felix
 Share

Recommended Posts

Am un proiect unplugged si corzile pe care le folosesc cu chitara electroacustica mi se par un pic cam dure si cu un sunet nepotrivit pentru blues. Intrebarea mea este daca exista vreun set de corzi specific pentru blues acustic. M-ar interesa corzi mai moi si care totusi sa aiba un sunet bine definit. Daca a incercat cineva asa ceva, stiti ceva despre corzi specifice, let me know.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

aici chiar nu inteleg cu ce te-am suparat???

 

sau probabil ca ai ceva cu mine. hmm....apropo de acel Warn de care ziceai, unde e ca la mine nu apare.

 

in fine, se pare ca tu chiar nu sti de gluma, dar ma rog...inca odata spor la cautari.

 

Later Edit: nu mi-ai dat warn, ci ai scos unul dintre ele. te rog sa iei masuri. :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Avea si zapada intr-o vreme. Daca ai rabdare, o sa aduc eu ceva seturi. Corzile de bronz in general au un sunet foarte placut pe acustica, dar nu sti ce sa recomand.

Link to comment
Share on other sites

Felix,

Am avut intr-o vreme corzi de electrica pe Western. Hai sa-ti spun ce-am constatat. Suna bine cu D'Addario, dar nu alea cu Stainless Steel Wound ci cele cu Nickel Wound. Nu-ti da sunetul de Bronze, dar este foarte OK cat timp corzile sunt relativ noi (dupa vreo saptamana-doua, sunetul devine infundat, nu mai are acel brightness). Pentru a fi moi, ideea este sa mergi cu .09 si 0.46 in coada (sau .10 - .52) - nu alea cu .42, pentru ca vor fi foarte moi).

Asta e o varianta pentru ce vrei tu, in cazul in care nu gasesti ceva valabil de acustica.

Good luck

Link to comment
Share on other sites

@ fluffyone, te-as ruga sa imi tii si mie un set, daca o sa aduci cumva : Slinky Acoustic Phosphor Bronze Hybrid (sunt cele mai subtiri pentru acustica .10-52)

ti-as ramane dator. Ar fi bine daca ai putea sa zici ce modele aduci, ca sa stim cat de groase sunt.

 

@ Felix : imi cer scuze ca ti-am intrat peste thread. Multa bafta in gasirea corzilor, si la acel proiect.

uite ce am gasit pe un site " Unlike most blues guitarists, who tend toward heavier (thicker) strings, Mr. King uses a relatively light gauge set. I don't know what he prefers, but when I attempt some of his wizardry on my Fender Stratocaster (.011, .014, .018, .028, .038, .049 - standard tuning) it's nearly impossible, or somewhat awkward at the very least (again, we will cover string gauges in a future article). However when I used a lighter gauge on my long lost ES-345, I came much closer to recreating this blues giant's miraculous sound. "

 

uite si linku : http://www.island.net/~blues/talkinb.htm

 

Peace

Link to comment
Share on other sites

Stefan: np

 

Malex: acum am pe chitara D'addario phosphor bronze extra-light (EJ15) 0.10 - 0.47 si nu ma multumesc... sunt destul de groase si tari desi sunetul e oarecum ok.

15859[/snapback]

 

Pai tocmai asta iti spuneam: d-alea am si eu acuma, dar poti incerca cu cele de electrica (cu nickel musai) .09 - .46

SIGUR sunt mai moi.

Link to comment
Share on other sites

ma..pune pe acustica corzi de electrica de 0.8 .....eu dealea am..si am studiat 2 ani ..game and stuff pe acustica..

sunt moi si cel mai important. pt blues daca asta vrei merg intinse ff mult

spor la cantare

 

felix scuze de offtopic dar am o intrebare...

unde gasesc si eu back trackuri mai cunoscute ...dr format mp3 sau wav ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.