www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi chitara acustica (Ibanez v50njp)


Recommended Posts

Salut.

Am un Ibanez v50njp si vreau neaparat sa scap de corzile pe care le am de 5 luni si sa pun altele. Nu le-am schimbat niciodata si am tot evitat fiindca mi-e teama ca o sa stric ceva. Nu stiu cu ce model a venit chitara si nu am gasit pe internet. Ar fi super daca il stie cineva sau daca imi puteti recomanda un model calitativ din cupru. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

https://www.senia.ro/set-corzi-chitara-acustica-ernie-ball-earthwood-11-52-light-bronze/45381-1     

https://www.senia.ro/corzi-chitara-daddario-ej26/37473-1?search_query=d'addario+11&results=39

Oricare dintre astea doua, chitara mai mult ca sigur a venit cu niste corzi de 11; de calitate? Probabil nu mai mare ca a seturilor de mai sus. 

Si btw, daca tu chiar canti la chitara schimba corzile la maxim 2 luni, chiar si daca mai mult sta degeaba, corzile alea oxidează si vor suna sec, îți ia cheful cand vrei mai dai niste acorduri :) E asa un fel de refreshment: new strings, new me. 

Si pentru schimbarea corzilor cauta "PRS string winding method" 

Edited by Roberto2001
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai comuna dimensiune de corzi e cea de .010 inchi (pe scurt - 10, facandu-se referire la cea mai subtire coarda).

Corzile mai groase dau un ton mai plin si suna mai mult, dar la inceput, s-ar putea sa conteze mai mult cat de usor iti e sa canti la chitara. Ai putea incerca o dimensiune mai mica (.009) si pe masura ce te obisnuiesti sa cresti marimea. Dimensiunea corzilor folosite tine de preferinta si variaza de la chitarist la chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.