www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corp chitara din "multiplex" + Grif


Trex
 Share

Recommended Posts

Salut am o chitara "Marathon" nu stiu cati au auzit de marca si are corpul facut din

mai multe straturi, "multiplex" i spune la material da nu stiu sigur. Ati mai incercat careva o chitara cu corp asa? Am mai incercat chiitari dar mi se para ca suna f bine

respectiva chitara si ca suna cald si are sustain ok. Nu am incercat inca una de mahon deci nu pot compara cu asa ceva.

 

Si altceva i-as schimba griful la respectiva chitara. Nu stiti careva de unde se pot procura grifuri la noi in tara ?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Chitara behringer mi-a lasat impresia ca are sustain null :) sau in orice caz insesizabil. Nu prea stiu cum se comporta lemnul tau, dar daca e ca pe behringer, scade foarte mult rezonanta si in consecinta bogatia sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Behringerul meu rezoneaza foarte bine 'pe sec', neamplificat, mai bine decat Ibanezul din mahogany. Dar e de 2 ori mai gros si de 3 ori mai greu.

 

Lemnul asta laminat si lipit cu rasini sintetice e foarte dur, si sunetul mi se pare clar si metalic. Sunetul de mahogany e mai cald si se preteaza mai bine la distors.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Faptul ca e clar si metalic este un mic dezavantaj in opinia mea. Nu atat clar cat metalic.. Dar, aici fiecare are un cuvant de spus in functie de preferinte. As fi curios sa aud inregistrari comparative cu diferite tipuri de lemn, dar aceleasi doze..

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Salut

acest material despre care vorbiti voi aici se numeste in Romania Tego ( adica placaj de 20 mm sau 40 mm.

 

Daca voua va place cum suna o chitara din placaj mai mult decat cum suna una din lemn masiv.....

Din cauza ca se foloseste aceste material pretul este ala care este , da si sunetul....

 

Mai ramane sa facem o chitara din Pal ca este si mai ieftin.........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.