www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Vs Squier


Cristian Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest Wickerman

Jackson au doze cu high output, doze duble sanatoase... Forme ascutite, colturoase... Taioase :)... Destul de bune din punct de vedere calitativ. Squier sunt intr-adevar copii de Fender. Dar Fender este o chitara mai mult de blues (mie imi place, nu zic nu)... Squier fac copii bunicele, parca un pic mai bune ca Reghin (lemn bun prelucrat prost). Dar totusi, cu doze single coil care n-au putere saracele de distorsiuni si alte minuni. Prietenul meu are un Squier Bullet si se chinuie sa-l distorsioneze cat de cat. Deci depinde mult de ce vrea sa cante prietenul tau... si de suma de bani in care se incadreaza :)

:)

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Un salut pentru toata lumea, pentru ca nou pe aici! Squier bullet... dar despre un squier standard strat ce spuneti? Nu cred ca se compara in niciun fel cu bullet-ul. Costa mai mult, ce-i drept. E mai mult o intrebare pentru ca intentionez sa achizitionez una. Eu vreau blues, deci macar stiu la ce ma raportez. Cat despre reghin.. am avut una acum vreo 15 ani, am cantat pe ea vreo doi ani, apoi pauza totala de chitara :) Acum am o copie de Les Paul, dar simt nevoia unui Squire (ca fender mai greu cu banii)

 

Jackson au doze cu high output, doze duble sanatoase... Forme ascutite, colturoase... Taioase :) ... Destul de bune din punct de vedere calitativ. Squier sunt intr-adevar copii de Fender. Dar Fender este o chitara mai mult de blues (mie imi place, nu zic nu)... Squier fac copii bunicele, parca un pic mai bune ca Reghin (lemn bun prelucrat prost). Dar totusi, cu doze single coil care n-au putere saracele de distorsiuni si alte minuni. Prietenul meu are un Squier Bullet si se chinuie sa-l distorsioneze cat de cat. Deci depinde mult de ce vrea sa cante prietenul tau... si de suma de bani in care se incadreaza :(

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Jackson au doze cu high output, doze duble sanatoase... Forme ascutite, colturoase... Taioase :)... Destul de bune din punct de vedere calitativ. Squier sunt intr-adevar copii de Fender. Dar Fender este o chitara mai mult de blues (mie imi place, nu zic nu)... Squier fac copii bunicele, parca un pic mai bune ca Reghin (lemn bun prelucrat prost). Dar totusi, cu doze single coil care n-au putere saracele de distorsiuni si alte minuni. Prietenul meu are un Squier Bullet si se chinuie sa-l distorsioneze cat de cat. Deci depinde mult de ce vrea sa cante prietenul tau... si de suma de bani in care se incadreaza :)

:)

 

Serios? Mai da o tura cu niste CRV2-uri (dozele stock de la JS-uri) si te invit sa mai spui odata ca sunt sanatoase si high-output. De ce ma raportez la seria JS? Pentru ca daca omul intreaba de Jackson si Squier, nu are bani de altceva decat JS.

 

Copii de Fender? Nu vad ce problema ar fi aici. Dozele single-coil sunt doze single-coil, dar sa nu uitam ca exista si Fat Strat-ul, care are humbucker in bridge, iar in versiunea Standard este demn de a fi luat in seama.

 

Incercati sa nu mai sariti cu Bullet-ul cand auziti ca se vorbeste de Squier si ganditi-va ca exista si seria Standard care, asa cum s-a spus deja, este mult peste acel Bullet.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Pai unu la mana... Jackson ar fi si alegerea mea (chiar mi-as dori si eu una). Squier nu numai ca au si modelele standard dar mai au si modele Affinity. Dar totusi, tot n-au atata forta in doze. Si n-au nici tonul necesar metalelor. Incercati voi sa distorsionati un single coil (chiar si cu output mare) si sa vedeti cam ce ton iese din chitara aia. Un pic cam vai mama lui, nu? Nu te gandesti la doza dubla doar ca "2 simple bobine inseriate => tensiune dubla"... dar cu impedanta ce ne facem? Ca si aia se dubleaza. Conform manualului de fizica de clasa a 10-a zice asa: Res (rezistenta echivalenta in serie) = R1+R2+...+Rn. Okay, impedanta mai mare, ton mai plin. E asa de greu sa-ti dai seama? Si revenind la dozele de Reghin... o sa-i fac o masuratoate exacta a humbuckerului (impedanta, tensiune...). Si da intr-adevar, pentru distorsiuni mici, reverb, delay... Fender sau Squier (pentru cei cu fonduri mai mici) sunt excelente pentru chestii bluesy. Si da, un model fat strat iti poate oferi si blues si metal in acelasi timp, ca asa am eu. Si eu cant in general blues, dar cand ma supar arunc switch-ul in pozitia 5, doza de bridge intra in functiune si hey presto, drive cat cuprinde.

P.S.: Chiar daca scrie "Made in Romania" asta nu inseamna ca e lucru prost :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Discutia a plecat de la o eventuala disputa Jackson (JS) vs. Squier, neprecizandu-se factori aditional precum o inclinatie catre metal.

 

Nu baga Affinity in discutie, pentru ca daca ai bani de JS, ai bani si de Standard...

 

 

OooOOOOOoooO, sa stii ca si dozele de pe Squier se pot schimba, exista mini-humbucker-e ce se potrivesc in spatiul destinal unui single-coil, asta in cazul in care n-ai un Fat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Pe squier (nu neaparat fatstrat ) poti canta inclusiv black death si alte chestii de genul.

Daca tii mai mult la aspect decat la calitate/versatilitate atunci mergi pe Jackson JS 30 ( si nu uita, in cat mai multe colturi - Warrior, ''kelly'', etc ).

CVR2 nu sunt cine stie ce doze - buget de la jackson, mult mai slabe ca duncan designurile spre ex.

O solutie ar fi (pt metale) sa iei jackson js30, un squier standard S-s-s cu minihum sau un fat strat si sa schimbi doza bridge.

Acum depinde ce pretuiesti mai mult.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Squier Standard, si daca este Fat strat cu atat mai bine.

Chitara buna pentru orice incepator.

Jackson JS = lopata de fitze.

 

 

dau si eu cu parerea sper sa nu supar pe nimeni.depinde de gen,dar dc iti iei un squier standard cu humbucker ai acoperit o gama destul de larga.si dc te pricepi si stii sa probezi iti poti alege o chitarutza bunicica ..una din zece squieruri sunt mai mult decat lopeti mediocre.si nu stiu de ce nesocoteste lumea affinity-ul.eu am unul si invit pe toti cei care contesta chitara asta sa vina sa o probeze..intr-adevar are dimarzio steve morse pe ea si doua doze single vintage fender:)

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67

seamana din ce in ce mai mult cu o disputa intre cei ce apreciaza squier sicei ce apreciaza jackson :)

mah dupa parerea mea fender au chitari mai bune decat jackson si doar ii zice squier by fender :)

dupa parerea mea squier categoric :(

aah si pentru fender => :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Si cum mai zicea cineva ''mai bine cu un instrument modest decat fara'' (contextul era altul). Aviz amatorilor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

pe scurt: Vrei sa canti suparaciuni (metal, numetal, hardcore, metalcore etc.) iti iei jackson fara discutie. Vrei ORICE altceva (jazz, blues, punk, rock mai cuminte etc.)sau o chitara versatila(vezi fat strat sau m-80 de exemplu) iti iei squier. Chiar si modelele cele mai ieftine de la squier sunt superioare calitativ altor chitari din aceeasi raza de pret. Dar nu inteleg de ce tine amicul tau mortis sa-si ia chitara de la guitar shop, mai exista si alte marci, si mica publicitate de pe forum...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.