www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Dezacordeaza


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

am si eu o problema cu chitara..am un fender stratocaster cu floyd rose si mi se dezacordeama mai tot timpul..chiar daca il "incui " in capat..tot asa o patesc. apoi se mai pune problema cu bara de tremolo..odata ce am tras un pic de ea, pot fi sigur ca s-a dezacordat. ce pot sa fac? pls help!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

care sunt cutitele??? sunt din otel am sa caut o poza si sa o pun ..si dati voi un close-up pt detalii

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarmigi.it/avanzato/avanzato_floyd_rose.aspx

 

Pt. traducere foloseste google ...

 

 

asa s-a deformat la Keiper si are doua puncte de sprijin (aprox)

 

daca apas in jos nu revine la pozitia de apasat in spate ( intins ) si lasat sa traga corzile in pozitia "buna"

 

asa ca dupa bomb dive trebuie sa intind de corzi sa se reaseze.

 

Acum vreau sa pun doua cutite (lame mai corect) din otzel , m-am gandit la foarfece din otzel bun , trebuie sa decalesc sa dau gauri si sa ai fac forma apoi sa recalesc , dupa acea sa vad daca tin pivotii ? hehe , chitara ieftinavibrastor de doi lei.

 

M-am mai gandi si la rulmenti dar atuncea chiar ca nu se mai puate inclina floydul .si trebuie inaltimea calusurilor reglata cu adaosuri.

 

e super buna pagina cu reglajul floyd-ului.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

am sa incerc eu sa mi-l reglez...dak nu stie cineva vreun lutier prin zona moldovei sau dak nu vreun tip care cu adevarat se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Daca lamele nu sunt tocite PREA tare, poti sa le mai tocesti tu un pic si dupa aia va tine acordatura fara probleme.

 

daca sunt din otel ,fiind din fier se tocesc din nou ...am incercat si am avut grije sa nu subtiez doar " atza" formata am indepartat-o , efectiv nu rezista la presiunea mare ce este concentrata in cele doua puncte si se " taseaza" .trebuie otel.

 

La Strat am doua lame de otzel ,separate, introduse in corpul vibratorului de 22 de ani nu au nimic , si reglez si inaltimea diferita ptr corzi .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.