www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monitoare in-ear


vaxe
 Share

Recommended Posts

Hei salut,

Pana acum am mers pe sistemul clasic de monitorizare, insa trebuie sa ma adaptez vremurilor si sa trec la asa-zisele "in-ear"-uri (e mai simplu si pentru sunetist, nu mai apar microfonii, etc.).

Ceva sugestii la un raport bun calitate pret? Nu caut ceva foarte sofisticat ci doar ceva cu care sa-mi pot face treaba, sa nu aibe latenta (asta crede ca e important cumva :))) sa nu interfereze cu aparatura din jur, sa nu se strice usor ... mai adaugati voi ca nu mai stiu ...! 

A, tinand cont de faptul ca nu prea ma plimb pe scena, credeti ca ar fi indicat un wireless, sau mai bine unul cu fir (un amp de casti cred nu stiu exact cum se numeste ... ). 

Multumesc anticipat pentru orice fel de idei, sugestii, pareri, etc ... 

Numai bine! 

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe varianta cu fir, lucrurile sunt relativ ieftine. Cu asta iti faci treaba perfect, singura problema ar fii ca e mare, in rest, e zid. E stereo, poti sa il si alimentezi daca nu vrei sa ai probleme cu baterii etc.

Daca vrei wireless iti recomand Sennheiser, daca iti permiti poti sa iti iei G4, sau, mai ieftin, cauta un G2 second hand. Nu cred ca merita sa iti iei G3, nu ca nu ar fii bun, dar diferenta de pret, de nou, intre G4 si G3 e cam mica. Ai posibilitatea sa mergi stereo, chestie foarte folositoare, mai ales daca nu esti obijnuit cu monitorizare in ear si oricare din ele sunt foarte bune ca sunet.

Eu folosesc un Shure PSM200, care, dupa ce am invatat cum sa il folosesc, e ok, imi fac treaba cu el. Nu ti-l recomand pentru ca, in primul rand, e mono, ceea ce nu e o mare problema avand in vedere ca, in realitate, nu o sa prea canti in stereo (niciodata nu sunt suficiente iesiri pe mixer) si, in al doilea rand, daca semnalul de intrare e mare o sa intre in clipping si o sa compreseze foarte tare, de aia trebuie sa ai mereu grija sa iti faci bine echilibrul intre volumul de intrare si volumul pentru casti (din receiver), dar, odata ce il inveti, e ok, insa , la banii aia iti iei second un G2.

La partea de casti, nu folosi in nici un caz casti de telefon sau altele de genul ala. Sigur, daca, efectiv, nu ai altceva, le folosesti si pe alea, dar, din experienta mea, ai nevoie, cel putin de astea. Iti faci treaba fara probleme cu ele. Eu am o pereche de un an si ceva si  nu am avut surprize neplacute.

Edited by ValeChitara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.