www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A cui e chitara?


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

Chiar Andy Powell. :)

nu mi-au placut in mod deosebit cei de la Wishbone Ash (a se intelege: muzica lor), probabil asta fiind motivul pt. care nu le-am retinut nici numele chitaristilor. chitarele pe care cantau insa, intr-un concert pe care l-am vazut pe video, demult, demult, le-am retinut. gibsonul era una dintre ele (dar, parca avea puncte, nu V-uri, pe grif, nu mai retin) iar celalalt chitarist canta pe un fender STRAT (chiar asa se chema, era o noutate abia scoasa de firma, chiar la inceputul anilor '80, avand culoarea headstock-ului aceeasi cu finisajul corpului si celebra doza X1, de aprox. 8 kohmi, in bridge. aceasta chitara nu s-a fabricat decat o f. scurta perioada, fiind inlocuita treptat, cu o alta serie scurta '81-'82, de altfel, si ultima de "usual" stratocaster, in '83 aparand primele modele, cu doar 2 potentiometre, de "american standard" stratocaster. in 1981 aparuse seria de vintage). poate ca asocierea cu acest tip de fender m-a facut sa retin gibsonul fly. V, de mai sus si numele trupei: Wishbone Ash. am revazut acum cativa ani acest concert pe Muzzic. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

De la stanga la dreapta: Bob Dylan, Jeff Lynne, Tom Petty, George Harrison, Roy Orbison.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca-mi spui numele lor de scena. :) Dar: Da. Da. Da. Da. Da. :) Your turn!

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

(ma pregateam sa le pun si p-alea, dar mi-ai luat-o matale inainte. M-am prins mai mult dupa nenea Roy;))

 

Cine-o fi nenea?

post-2015-1183589010_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.