www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantece pentru fete ...


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

retete de succes :

 

Luna Amara - Mara(atentie, drop d)

Vita de Vie - Visare si La gatul meu

Red Hot Chillis- I could have lied,I could die for you,poate si Tearjerker

 

retete de esec :

Meshuggah - Future Breed Machine . nope, n-o sa va mearga cu asta :)

Link to comment
Share on other sites

eh,de la Meshuggah as incerca cu Acrid Placidity, dar m-ar tot intreba victimele "si versurile?unde-s versurile?vreau versuri!"

 

ah, si daca ar fi sa incerc aceeasi chestie doar cu bassul, probabil ca as face tot ce-mi iese din solo-ul lui Stu Hamm din concertul ala din san fran(partea post Love Thing)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
retete de succes :

 

Luna Amara - Mara(atentie, drop d)

Vita de Vie - Visare si La gatul meu

Red Hot Chillis- I could have lied,I could die for you,poate si Tearjerker

 

16959[/snapback]

 

 

Hm..melodii super :)

I could have lied..foarte foarte trist cantecu-genu de melodie care makes me cry..doar e scris de Anthony dupa ce s-a despartit de Sinead O'connor

Ce pot sa zic decat ca astfel de melodii sunt genu cu suflet,cu "feeling",trebuie sa ai grija cui ii canti..nice going ,Serban :)

Link to comment
Share on other sites

da,i could have lied e o melodie frumoasa de tot ...si mi se pare ca e chair prima pe care am invatat s-o cant dupa ureche ... heh, dac-as avea cui, as canta tot repertoriul red hot, de la suck my kiss pana la funky monks :) .

 

aaa, si dac-as fi avut o voce ceva mai bunicica, as fi cantat toata ziua numai jeff buckley . coverul dupa hallelujah, everybody here wants you, last goodbye, orice . dar e absolut intangibil omul, nu vreau sa-mi bat joc de amintirea lui .

 

si inca o recomandare (din nou,atentie mare la voce,sa nu va beliti sansele) - Muse - Unintended . garantat 100% :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
da,i could have lied e o melodie frumoasa de tot ...si mi se pare ca e chair prima pe care am invatat s-o cant dupa ureche ... heh, dac-as avea cui, as canta tot repertoriul red hot, de la suck my kiss pana la funky monks :) .

 

16964[/snapback]

 

it's a tough world..asa ca ma ofer umila cobai :) glumeam,e o placere sa auzi cantecele de la RHCP ,cel putin pentru mine ,si dumnezeu stie cat l-am batut al cap pe Death Warden sa-mi cante o parte din ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Guys, nush ce le-ar placea altor tipe sa asculte, but I'd die for: "When love and hate colide" ori "Two steps behind"-Def Leppard sau "Heaven isn't too far away"- Warrant

Link to comment
Share on other sites

Guest atepatate

din experienta mea, baladele (chiar si zdranganite) au succes... important sa nu behai cumplit cu vocea.... You and I - Scorpions, Tomorrow - Europe (bestiala!), si (cine poate sa cinte) Save your love - Great White....

Link to comment
Share on other sites

foarte haioasa chestia asta. cu ce piese sa cuceresti o tipa. pai tre sa fii bun, ca altfel o faci sa se plictiseasca. dar eu as intreba altceva, cu ce piese e mai potrivit sa cuceresc eu (de exemplu) un tip? totusi sunt doar la inceput la chitara, dar ce ar trebui facut?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Subscriu. :)

 

Dar oricum, poti agata masculi si cu chitara.Depinde acump de fiecare.Un manelar in va cadea imediat la picioare dupa "una mica bucata manea", dar inclin sa cred ca nu te intereseaza. :)

 

Ca sfat pentru un incepator, iti dau clasicul "da-o pe folk-uri si rock usor pana stapanesti acordurile bine de tot si apoi invata sa ciupesti".Bafta, atat la cantat, cat si la agatzat! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest almoust_jimmy

offtopic, sorry, dar e f imp pt mine

poate cam stupida intrebarea fiindca nu sunt sigur daca se poate asa ceva:

o acustica (reghin) fara doze se poate pune la un calc?

microfon, vreo chestie??? pls vreau sa-i trimit prietenei mele din bucuresti (eu sunt din buzau) o melodie in mp3 inregistrata de mine

nu sunt f pretentios in privinta calitatii sunetului

poate pe intelesul unui begginer?!

eu nu am netu acasa asa ca daca poate cineva sa-mi raspunda, il rog sa-mi scrie pe mail Selfappointedjudge_mail@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

... sa canti topless? :)

 

Glumesc.

 

pai asa nici nu trebuie sa mai cant!! :)

 

BigMac has a point there. Vezi tu noi nu gandim ca "ele" :( Suntem multi mai primitivi B)

 

multi, da... dar uite cat de cuminti sunt si administratorii de forum. :)

 

Subscriu. ;)

 

Dar oricum, poti agata masculi si cu chitara.

Ca sfat pentru un incepator, iti dau clasicul "da-o pe folk-uri si rock usor pana stapanesti acordurile bine de tot si apoi invata sa ciupesti".Bafta, atat la cantat, cat si la agatzat! :o

 

vad ca toti subscrieti, you pigs! mersi de sfat, oricum. hai ca n-o sa mai agat nimik, cu atat mai putin manelisti. am inceput cu acorduri de folk. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

offtopic, sorry, dar e f imp pt mine

poate cam stupida intrebarea fiindca nu sunt sigur daca se poate asa ceva:

o acustica (reghin) fara doze se poate pune la un calc?

microfon, vreo chestie??? pls vreau sa-i trimit prietenei mele din bucuresti (eu sunt din buzau) o melodie in mp3 inregistrata de mine

nu sunt f pretentios in privinta calitatii sunetului

poate pe intelesul unui begginer?!

eu nu am netu acasa asa ca daca poate cineva sa-mi raspunda, il rog sa-mi scrie pe mail Selfappointedjudge_mail@yahoo.com

Chiar si cu un banal microfon de calculator se poate inregistra urmarind acelasi proces descris pe la home recording. Recomand sa plasezi microfonul in cutia de rezonanta sau direct indreptat spre rozeta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sal'tare Cearny ;)

 

;) Daca prezentza scenica-i buna, poa' sa-ti cante orice ca tu o sa spui ca-i Iron Maiden ;) ... si o sa te declari invins :o

 

:D

 

 

:):):):(B);):o;);):o

 

Cu alte cuvinte, daca chitarista e buna, ce mai conteaza melodia? :o

Link to comment
Share on other sites

Canta-mi Iron Maiden :)

ehei, pina la Iron Maiden mai e.

am gresit ca m-am bagat in gura lupilor aici, dar nu era un topic si cu "Melodii pentru baieti", asta e.

De acum ma retrag si imi vad de treaba, n-aveti decit sa behaiti cit vreti. :)

Link to comment
Share on other sites

Mai, Crina, nu noi tb sa le cantam baietilor,ci ei noua!! :) Ei sa se chinuie sa ne cucereasca si sa ne cante!!Mi se pare super ca un baiat sa ii cante unei fete la chitara!!Insa o fata unui baiat,nu prea imi surade ideea! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

N-o sa gasiti nici o fata care sa nu fie atinsa de un Deep Purple - "Soldier of Fortune". Cantat bine. Altfel, cu putin ghinion, poate sa puna ea mana pe chitara sa va arate cum se canta.

 

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

Si nimic nu impresioneaza mai mult decat o compozitie proprie :) . Orice melodie cantati, aveti grija sa nu se prinda ca o cantati pentru ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iti multumim, vom lua in considerare indicatiile tale.Btw, am intalnit maniace Soldier of Fortune. :) Stii tu ce stii... :)

 

PS:Cand spui ca "n-o sa gasim niciodata o fata care sa nu fie atinsa de Soldier of Fortune" te referi la fete "normale", nu?Ca sunt sigur ca exista si specimene imune...Fanele A.S.I.A., Mandinga, Pepe, Marcel Pavel etc....

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.