www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

despre ibanez


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

Eram curios sa aflu ce parere aveti despre ibanez prin prisma faptului ca multa lume nu inghite marca. Eu nu inteleg de ce Satriani si Vai canta pe ibanez daca astia fac chitari de *****.

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat si spus de 100000000 de ori. aia canta pe IBANEZ pe cand majoritatea isi permit IbANeZ (daca intelegi la ce ma refer). ideea e ca ibanezurile astea eftine desi sunt misto la mana... ca sunet lasa de dorit. nu suna destul de dur ca sa poti baga metale cum trebuie si nici destul de moale/cald ca sa bagi alte stiluri. esti undeva la mijloc. e adevarat ca poti canta cam orice pe ele ddar nu au soundu' nici asa nici asa si cel putin pt mine lasa de dorit treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

O chitara de 300 de euro suna de 300 de euro, mai ales daca e facuta de firmele cu renume...nu te poti astepta la mai mult. Asa cum Fender fac Squier si Gibson scot Epiphone (asta pt a nu-si murdari renumele cu chitari low budget) asa si Ibanez scot modele ieftine...nu te poti astepta sa sune...that's marketing. Eu am un ibanez custom din '86 japonez cu doze EMG 89, griful modificat si suna de ma cac pe mine. ..e una dintre cele mai bune chitari pe care le-am vazut. ..si oricum chitarile care se faceau odata nu se mai fac acum, asta se poate vedea si la gibson/fender...modelele actuale suna net inferior fata de cele care se faceau acum 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Din cate mi s-a spus de catre oameni experimentati, Fender-urile din anii '80 au fost cele mai proaste.

 

Revenind la Ibanez, personal nu-mi plac alea low-end pt ca consider ca la banii aia poti lua ceva mai bun ( ESP LTD, Epiphone, Dean, etc. ). Aici nu vorbesc sub 300$ pt ca alea sunt sipci indiferent de marca. Cand vine vorba de high-end, aici chiar nu-mi place Ibanez-ul, poate in afara de seria Jem. In rest sunt net depasiti dupa parerea mea de ESP si Jackson, mai ales ESP. Ca sa nu mai zic ca deja am intrat in zona de pret Fender/Gibson, la care nu cred ca pot exista comentarii.

 

Eu sunt foarte subiectiv la faza asta. Pentru mine daca nu e Gibson sau Fender trebuie sa fie ESP. La restul nu prea ma uit, desi trebuie sa recunosc ca sunt placut surprins de echiparea la chitarele Dean pt pretul lor.

Link to comment
Share on other sites

gibson desi e un nume cu istorie,cred ca e over pricy!!

pai un les paul misto costa peste 2000 $ in afara...

fenderu are preturi de la affordable cum e stratu standard si teleu pana la deluxe 6-7000$ pentru un master build!da e master build ,hand made...acelasi mosulica care a lucrat in tinerete pentru hendrix stevie ray vaughan etc...(sau poate fiusu)..treaba e ca la un master build...u get a little more piece of history! :)

fender rullz zic eu..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

io tot nu inteleg de ce multa lume e anti-ibanez. multe ibanezuri se ridica la acelasi nivel ca fender si gibson numa ca multi incep sa-si puna intrebari cand vad preturile asa mici in comparatie cu gibson si fender. ibanez nu are acelasi renume.

Link to comment
Share on other sites

ibanez-urile low-end sunt chitari ieftine si proaste, la fel ca aproape orice chitara low-end. ibanez-urile high-end sunt chitari absolut superbe. petrucci folosea pana acu cativa ani exclusiv ibanez, iar sunetul de pe "images and words" a facut istorie, e aproape definitoriu pt metalul progresiv modern. evindent, vai, satriani si multi altii au ei ceva intre urechi de folosesc ibanez-uri. sunt chitari absolut top. si nu, nu sunt fan ibanez absolut deloc (desi cant in principal heavy metal si shred), e o chestie de gust - partea subiectiva - si de preferinte personala - la modul obiectiv vorbesc acum - prefer alt gen de chitara (respectiv music man - asta e chitara ideala pt mine, are gatul super-ingust si o idee mai gros. si prefer maple).

 

vad ca in romania exista o obsesie generalizata cu jackson si esp. cam aberanta chestia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hmm mie unul imi plac ibanezurile... si pe la 3-400 de para, pt ca desi nu sunt excelente, raportul calitate pret e foarte bun... nu oricine isi poate sermite un JS sau mai stiu io ce... si dak la 300 de euro se gaseste un bridge EDGE PRO, si griff WIZARD, e ceva

Link to comment
Share on other sites

aprob!!!! aprob pozitiv!!! :) (secretu lu bachus).

 

primul album korn self titled din 94 a fost inregistart cu GIBSON LES PAUL si cu FENDER TELE. evident ca si la celelalte albume s-au folosit aceste marci , insa ultimele albume au fost trase si cu k7, sau k14.insa asta se stie.ibanezu pt ei a fost o kestie de live(imagine si sound).studioul e studio.

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac
ibanezu pt ei a fost o kestie de live(imagine si sound).

 

Confirm.. acum 2 saptamani am asistat la un concert Korn, si chitaristul folosea un Ibanez cu 7 corzi. (paranteza - foarte slab concertul.)

 

 

edit: si eu am Ibanez, un model de 400 de euro, imi place, dar daca ar fi sa schimb chitara, as incerca si alta marca.

Link to comment
Share on other sites

hmm mie unul imi plac ibanezurile... si pe la 3-400 de para, pt ca desi nu sunt excelente, raportul calitate pret e foarte bun... nu oricine isi poate sermite un JS sau mai stiu io ce... si dak la 300 de euro se gaseste un bridge EDGE PRO, si griff WIZARD, e ceva

15005[/snapback]

 

nu stiu de js1000 si 1200, dar js100 a fost pt mine o dezamagire extrema. inainte de a-mi lua music-man-ul am prins pe ebay un js100 cu 600 de coco (chitara asta costa 820 de euro noua, fara hardcase). pot sa spun ca nu mi-a venit sa cred cat de prost era edge pro II. nu puteam sa fac bend-uri duble deloc. corzile de dezacordau relativ rapid si erau foarte greu de acordat la loc. gatul avea un feeling foarte bun, dar actiune destul de inalta. iar pick-upurile... output mediu, un sunet ascutit, aproape insuportabil. si vorbesc de o chitara de 820 de euro!!! in fine, pe atunci eram sisi si aveam prostii gen vai si satriani in cap :)

Link to comment
Share on other sites

sa nu ma intelegeti gresit. ibanezurile high end sunt in mod sigur chitari grozave, nu ma indoiesc de asta, e pur si simplu imposibil sa fie altfel. dar ORICE model sub RG prestige mi se pare de calitate slaba pt cat costa si mai ales suna - dupa urechea mea - steril. adevaratul "sunet ibanez" e dat de modele lu vai (alea cu dimarzio), fostul model petrucci, sau alte modele curente de peste 1500 de coco (satriani, paul gilbert, etc).

Link to comment
Share on other sites

@dmc: chestia care o spui tu cu adevaratul sunet ibanez vine de la modelele lui vai si de la 1500 in sus nu cred ca este ok... e ca si cum ai spune ca sunetul fender adevarat e pe modelele lui clapton sau vaughn. cred ca o firma trebuie sa se impuna prin calitatea productiei de masa (ma refer la preturi intre 400-700 euro), nicidecum prin high end... gandeste-te ca oamenii astia au luat un sound deja existent si l-au adaptat dorintelor lor (scuzati cacofonia)

15029[/snapback]

 

poate m-am exprimat dubios. in principiu ai dreptate. dar daca ibanez-urile ieftine sunt imaginea firmei, atunci e cam trist. din pacate ibanez-urile low-end au un sunet generic si fara multa personalitate. cu alea high-end e alta poveste, de asta am afirmat ca abia modelele de peste 1500 fac cinste numelui ibanez. cu fender e alta poveste: fender a inventat solid-body-ul, asa ca un fender suna ca un fender. un squier tele affinity (am avut asa ceva, butterscoth chiar :) , l-am vandut ca aveam nevoie de coco) are "the tele twang" chiar daca poate o actiune mai nasoala decat un ibanez de 200 de coco. intelegi unde vreau sa ajung?

 

cum suna un ibanez - sa zicem - rg320? suna ca un "ibanez"?? poate, daca prin asta intelegi ca suna ca o "chitara electrica"... cum suna un fender standard strat? suna ca un strat 100%. in aceeasi idee un epi les paul suna destul de aproape de un les paul - asta pt ca sunetul unui les paul e clasic, n-ai ce-i face. sunetul ala e acolo de cand e rock-ul, stii ca e acolo, nu ai ce-i face, nu poti sa spui ca "uite, gibsonul asta suna ca un esp" :):):( know wha mean like?

Link to comment
Share on other sites

I'm with dmc on this one.

 

Si cand vine vorba de chitare generice prefer ESP fata de Ibanez pt ca mi se pare un raport mai bun ce primesti/ce platesti.

15035[/snapback]

 

lejer :)

Link to comment
Share on other sites

Mie pur si simplu nu imi plac "superstrat-urile". Si aici includ si Jackson. ESP face niste modele foarte interesante, cred ca de asta are ceva mai mult respect din partea mea.

 

Dupa parerea mea pe toate aceste chitari scrie "heavy metal" sau "guitar hero", chestii care nu ma intereseaza deloc.

 

Din ce vad pe la noi sint apreciate, tocmai pt ca sint intr-adevar niste chitari f versatile. Si cu toate astea nu vor suna niciodata nici ca un strat, nici ca un tele si nici ca un les paul.

Cred ca la noi inca nu exista ideea de chitara cu personalitate, si nici cea de chitarist cu personalitate. Si in aceste conditii niste chitari ca Ibanez, Jackson sint f bune pt ca se preteaza cam la orice, fara sa aiba insa nimic special.

 

Exista chitari excelente pe lumea asta care costa probabil mai putin decit un Ibanez "de metalist" si care sint mult mai bune. De exemplu Godin.

 

In afara cine se apuca de chitara nu se apuca neaparat de heavy metal. La noi in general cam asa e. Din pacate chitara nu prea are respect la noi. Si nici muzica facuta pe chitara. Si atunci cei care se apuca de ea (si pentru care am toata stima) sint in general rockerii.

 

BTW, Ibanez face si cu totul alt gen de chitari, vezi seria Artcore.

Link to comment
Share on other sites

 

Din ce vad pe la noi sint apreciate, tocmai pt ca sint intr-adevar niste chitari f versatile. Si cu toate astea nu vor suna niciodata nici ca un strat, nici ca un tele si nici ca un les paul.

 

15061[/snapback]

de ce sa sune ca un strat, tele sau les paul cand deja exista chitarele astea ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Mie personal, Ibanez mi se par chitari bune!Iti iei una de 500$ primesti exact cat ai dat poate si mai mult!Am vazut destul de multi artisti care folosesc Ibanez-uri low budget si care suna foarte bine, asa ca nu merita o chitara se fie evaluata neaparat numai dupa pret!Sunt chitari ieftine bune, sunt chitari scumpe proaste si vice versa....

Link to comment
Share on other sites

:)  da???!  io stiam ca les paul a inventat solid body-u.lamuriti-ma care stiti sigur ca sa nu raman cu o impresie gresita..

15062[/snapback]

 

HISTORY

 

Rock and roll as we know it today would never have existed without Leo Fender. Fender invented the very first solid-body electric guitar to be mass-produced: the Fender Broadcaster. It was renamed the Telecaster 2 years later and became one of the most famous electric guitars in history. Fender's other inventions (including the first electric bass and the world's most popular electric guitar - the Fender Stratocaster) have earned him a place in history as one of the most important developers of rock and roll.

 

Another important developer of the electric guitar was Les Paul. Paul not only helped develop the electric guitar with the invention of the Les Paul guitar, but also in the technology of recording with the inventions of close miking, echo, and multi-tracking. The Les Paul guitar is probably, next to the Stratocaster, the world's most popular electric guitar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.