www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Danelectro


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

Am auzit niste pedale Danelectro (care e de fapt si cea mai veche firma care face pedale)...am vazut prima data akum ca aceastea exista la 800 de mii bucata la Grosmann...Ma gandeam cine stie ce cheesy pedals sunt...m-am inselat cand am incercat una la un prieten si am auzit si toate sample-urile.Suna foarte vintage fiecare efect,sunet frumos, mai ales cel de Drive si Distortion. Is curios ce pareri aveti voi!(i personally like em)si NU din cauza pretului, numai ca sunt ceva aparte :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

mi se par destul de suspecte, avand in vedere pretul ( nu le-am incercat, de aceea nici nu ma pronunt ) dar cred ca la acelasi pret poti gasi la mana a-2-a ceva pedale de firme destul de serioase

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Ce ai incercat tu cred ca e din seria FAB (asta stiu ca se gasesc acum la grosmann). E o serie mai ieftina dar isi merita banii si suna destul de bine. Dar DANELECTRO este recunoscut pt. pedalele de peste 60$ care au denumiri f. ciudate : T-BONE DISTORTION, PASTRAMI OVERDRIVE, CORNED BEEF REVERB, TUNA MELT TREMOLO, GRILLED CHEESE DISTORTION, FRENCH TOAST OCTAVE DISTORION, FISH & CHIPS EQ etc. si pt. cele de peste 70$ (DADDY-O OVERDRIVE, COOL CAT CHORUS, FAB TONE DISTORTION) care suna mai bine ca cele facute de BOSS.

post-662-1174823238_thumb.jpg

post-662-1174823256_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu
mi se par destul de suspecte, avand in vedere pretul ( nu le-am incercat, de aceea nici nu ma pronunt ) dar cred ca la acelasi pret poti gasi la mana a-2-a ceva pedale de firme destul de serioase

pretul e mai mic decat pe net (de ex. pe thomann am vazut ca sunt vreo 22$) pt. ca grosmann e distribuitor oficial danelectro.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai incercat tu cred ca e din seria FAB (asta stiu ca se gasesc acum la grosmann). E o serie mai ieftina dar isi merita banii si suna destul de bine. Dar DANELECTRO este recunoscut pt. pedalele de peste 60$ care au denumiri f. ciudate : T-BONE DISTORTION, PASTRAMI OVERDRIVE, CORNED BEEF REVERB, TUNA MELT TREMOLO, GRILLED CHEESE DISTORTION, FRENCH TOAST OCTAVE DISTORION, FISH & CHIPS EQ etc. si pt. cele de peste 70$ (DADDY-O OVERDRIVE, COOL CAT CHORUS, FAB TONE DISTORTION) care suna mai bine ca cele facute de BOSS.

Yep, am si eu vreo doua din seria asta cu nume de feluri de mincare si mi se face foame numai cind ma uit la ele... :) ..acum serios, pentru banii aia suna foarte bine si, ce e mai important, suna putin diferit decit orice Ibanez/Boss care fac acelasi efect (au personalitatea lor). Cit despre pret (ca vad ca multi le "pun jos" din cauza asta), ele costa atit de convenabil doar din cauza manoperei ieftine -- sint facute la ochi ingusti (in China), de catre sclavi cu biciul comunist pe spate, platiti cu citiva centi pe ora.... daca te uiti inauntru, ele sint lucrate extrem de ingrijit, totul e miniaturizat, se foloseste tehnologie moderna SMD (Surface Mount Devices).... daca vreti made in usa, fiti pregatiti sa platiti de 3-4 ori mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

am auzit niste demouri cu ele...sunau interesat. pt pretul lor sunt chiar ok.cand o sa trec pe la grosmann o sa incerc si eu una 2 si poate ...cumpar.

Link to comment
Share on other sites

tnx guys 4 the infos :( am luat orikum un BOSS mt-2 akum :)( ca m-am saturat d MT-2 VS METAL MASTER, asa ca am ambele :) ) asa ca nu mai am banii de alea...dar eram curios...d un flanger, de ceva...in nici un caz drive-urile alea FAB...doar de chorus-ul, echo-ul si flangeru...si eventual tunerul ala frumusel.Le-am auz p net si mi se par ok, desi net e cva , si in fata ta e altceva. Sunt curios dak trece careva pe akol, dak poate sa testeze un flanger sau ceva...sa imi spuna si mie cum sunt. Cheerz :)

Link to comment
Share on other sites

tnx guys 4 the infos :( am luat orikum un BOSS mt-2 akum :)( ca m-am saturat d MT-2 VS METAL MASTER, asa ca am ambele :) ) asa ca nu mai am banii de alea...dar eram curios...d un flanger, de ceva...in nici un caz drive-urile alea FAB...doar de chorus-ul, echo-ul si flangeru...si eventual tunerul ala frumusel.Le-am auz p net si mi se par ok, desi net e cva , si in fata ta e altceva. Sunt curios dak trece careva pe akol, dak poate sa testeze un flanger sau ceva...sa imi spuna si mie cum sunt. Cheerz :)

..seria FAB e de fapt chiar cea mai "saracuta", nu se recomanda (in opinia mea subiectiva)...nu va luati dupa Danelectro FAB ca punct de reper.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.