www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Conectez Monitoarele La Placa De Sunet Cel Mai Corect?


Guest luke
 Share

Recommended Posts

:) Va intreb si eu – daca nu cumva intrebarea pare de berbec- :) (dar tot astept raspuns….) am de curind niste monitoare near-field Alesis active si au 2 intrari posibile: XLR sau jack mare; dupa cum se vede au si impedante diferite; eu ii dau semnal doar din placa de sunet din calculator; jack stereo mic ; semnal nebalansat;

 

 

CARE INTRARE IN BOXE SA O FOLOSESC? ORICUM EU AM SEMNAL NEBALANSAT.

 

 

acum experimentez varianta: reductie xlr tata- rca mama si apoi cablu in y: rca –tata la jack stereo

 

 

CE VARIANTA MAI BUNA AM?

 

 

date le tehnice ale intrarilor:

 

1. TRS Input – This ¼” input accepts balanced “TRS” or unbalanced “TS” cables from your mixer, computer, or

 

any other line level source. Both types of cabling will work, but we

 

recommend balanced TRS (or XLR) cables since they give you better

 

performance and lower noise (especially if you’re using longer

 

cables).

 

2. XLR Input – This jack functions exactly the same way as the TRS input (see above), but it uses balanced XLR cabling.

 

 

XLR and ¼” supporting both balanced and unbalanced cabling.

 

 

Input Impedance: 20k ohms balanced or 10k ohms unbalanced

 

 

Link to comment
Share on other sites

TRS si ai terminat cu povestea. Oricum nu are importanta din moment ce nu ai iesiri balansate.

Cauta o placa de sunet care sa stie de iesiri balansate. Poti sa te uiti la audiophile 192 sau delta 44/66.

Cablurile balansate te ajuta sa eviti interferentele electromagnetice de pe traseul audio. O discutie despre asta aici :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...30&start=30

Link to comment
Share on other sites

tks; :) ;

referitor la placa de sunet ... eu sunt fan Creative; acum as dori-o pe Creative X-Fi Elite Pro (cind o sa am bugetul necesar...) , dar nu m-am prins daca are iesiri balansate din spaecificatiile ei tehnice; are un fel de Bay extern...

Link to comment
Share on other sites

Nu are, iar (pana) la banii aia, pentru productie de muzica (la nivel de entuziast) si auditie gasesti solutii audio mult, mult mai bune (mentionez doar superbul Konnekt 8 de la TC Electronic, care costa cam la fel de mult).

 

Cea mai simpla solutie de conectare e cu un cablu TRS (jack) 1/8" tata -> 2 x RCA mama la care legi doi convertori RCA -> TS 1/4" (jack mare mono).

Link to comment
Share on other sites

multam cearny! :) ; atunci sa ma mai orientez cu placa de sunet :) ; am oricum nevoie de una pe 24 biti si fara fîs: desi momentan fac doar mici prelucrari, auditie multa si mici inregistrari; oricum imi trebuie ceva care sa nu se demodeze drastic macar 5 ani ; pe net...ce zice de Konnekt 8- pare lux :) ; vad ca o importa cei de la : avaudiosys

Edited by luke
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu pe mina Konnekt-urile si mi se par foarte bune, au calitate audio super iar preamplificatoarele incorporate sint cu mult peste nivelul de calitate la care orice concurenta ofera preampuri incorporate la banii astia. As fi avut asa ceva in semnatura, adica un K8 (sic!), dar banii s-au dus pe EMG-urile proaspat aparute in signatura mea... Nu poti sa le ai pe toate deodata :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.