www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare legaturi amp.


Lovele
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. O sa fiu foarte scurt.

 

Doresc sa leg amp-ul la laptop sa mearga muzica, dar in aceeasi timp sa se auda si chitara. Pe laptop am jack de mic si casti. Pe amp jack de input, casti, line out si pedala. Singura oara cand am putut scoate sunet pe amp a fost cand am legat input de jackul de casti de pe laptop. Insa atunci nu am unde sa bag chitara decat pe intrarea la pedala, dar in acest caz pot canta doar clean.

Intrebarea mea este daca se poate rezolva altfel, sau daca cumpar o pedala de distortion, leg pedala la jackul de pedala pe amp, iar dupa aia chitara pe pedala, iar laptopul ramane pe input ar iesi ceva?

Ampu> https://www.kirstein.de/en/Guitar-Combos/Soundking-AK30-A-Guitar-Combo-75-Watt.html

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Mâncațaș,
Gaura aia de scrie "overdrive pedal" pe ea e intrare de semnal sau pentru footswitch? Tind să pariez pe a doua variantă, dar cine știe ce-au mai inventat chinejii. Adicătelea dacă introduci leptopu sau chitara în acel giac se mișcă difuzorul cumva? Dacă nu merge când legi cu fundiță încearcă alt nod.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

M-ati bagat in ceata... nu prea ma pricep la chesti electronice. Daca introduc laptop-ul in overdrive pedal nu se intampla nimic, daca introduc chitara atunci pot canta doar clean, nu merge efectul de overdrive. *deci practic overdrive pedal se poate folosi doar pentru o pedala care sa schimbe  intre clean si overdrive? hm...

Edited by Lovele
/
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai variante pentru ce vrei tu cu amp-ul asta. Poti sa incerci eventual un AB-box  (https://www.thomann.de/gb/fender_aby_footswitch.htm) care sa iti mixeze semnalul de la chitara cu ala de la laptop si sa intri apoi in input-ul amp-ului. Numai ca daca faci asa, in afara faptului ca s-ar putea sa ai probleme cu volumul negativului, o sa sune foarte prost daca folosesti distors-ul din amp, pentru ca iti va distorsiona si ce ii dai din calculator.

Cel mai simplu e sa iti iei un amp cu intrare AUX IN. Pe aia poti sa pui muzica din calculator/player/mobil etc.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lovele said:

deci practic overdrive pedal se poate folosi doar pentru o pedala care sa schimbe  intre clean si overdrive?

Așa se pare. Dacă n-ai în ce băga muzică pentru exersat ia niște boxe la 20 de lei sau cum zice colegul de mai sus, un amp mai competent care are și intrare auxiliară.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pai dacă ai băgat laptopul pe input și mergea și chitara pe pedala și mergea clean, fa exact invers.

Sau dacă nu încearcă cu un cablu y. Doua intrări care se însumează in una.

Prin laptop nu ai șanse cu chitara ca o sa ai larg mare și nu poți canta


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, someno0ne said:

încearcă cu un cablu y

Impedanța chitarei e de cel puțin o sută de ori mai mare decât a ieșirii din laptop => o să fie scurtcircuitată cam de tot. Sigur, se pot mixa înainte de amp, eventual cu distorsiune externă, dar deja intrăm în chestiuni inaccesibile pentru cineva care "nu prea ma pricep la chesti electronice".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.