www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kahler Usa


Guest the-mountain-song
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion
http://www.kevinchilcott-luthier.co.uk/ima...rs-45-x2-01.jpg

salutare...cine are chitara cu Kahler? cine a incercat chitara cu Kahler? cine a auzit in detaliu chitara cu Kahler?

...stie scula asta sa faca tot ce stie floyd rose-ul?

thanks people...

Kahler si Scaller sunt firme cu renume , furnizeaza hardware ptr chit in juma de firme din lume , si inca cele mai pofi.

 

Nu stiu sa existe firma Floyd Rose( la ora actuala cred ca trage foloase doar din licentierea sistemului , cred (?)) , este un sistem si toata lumea plateste sau cumpara dreptul de a produce sistemul.

 

Floyd Rose is the organization that licenses, distributes and manufactures the Floyd Rose Locking Tremolo invented by Floyd D. Rose. It also manufactures guitars using the system. Floyd Rose owns the patents on the design, and licenses these patents to several original equipment manufacturers. The Floyd Rose Locking Tremolo is an example of a vibrola.

 

Schaller cu Kahler in orice caz lucreaza impreuna.

 

Two well-known manufacturers of Floyd Rose Licensed tremolos are Schaller and Gotoh. The Ibanez Edge tremolo is widely considered to be the best licensed variation, and many even consider it equal or better than the Original Floyd Rose.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi exista Original Floyd Rose care este distribuit chiar de firma cu numele. DAR sunt facute in aceeasi turnatorie cu Schaller :)

 

http://www.schaller-guitarparts.de/1223.htm

 

The experience of building the majority of the original Floyd Rose Tremolos helpe us develop our own Tremolo System. Hardended knife edges guarantee an extremly long sustain.

 

Din ce am inteles cursa de la kahler este mai mica decat la floyd rose.

Link to comment
Share on other sites

karpi exista Original Floyd Rose care este distribuit chiar de firma cu numele. DAR sunt facute in aceeasi turnatorie cu Schaller :)

 

http://www.schaller-guitarparts.de/1223.htm

Din ce am inteles cursa de la kahler este mai mica decat la floyd rose.

 

Da stiu ca firma a "revenit" , eu ma gandesc ca e o simpla miscare de reclama , exact ca si cu "American Strat" , cand s-au pus "americani " sa recucereasca piata dupa ce japonezi i-au facut de $%#$@.

Totusi atelierele di California....produc mai multa tuica de prune de cat productia de prune ar permite...?

 

Kahler si Schaller fabrica cam totul si s-au gandit baieti ca e bine sa arunce pe piata "original Floyd Rose" , nu prea am auzit de chitare vestite FR cu toate ca au construit ,in schimb vibratorul e super si s-a licentiat asa s-au umplut de bani.

Si acum fac alt G3 ,publicul doreste senzatie , legende, mitologii .

 

Tot asa firma Schaller a devenit celebra prin cheile Schaller si cablu spiralat ce erau considerate cele mai bune..dar chitarele nu au devenit celebre .....apoi s-au extins intis si inbarligat toti si toate,nu se mai stie nimic.

 

De acea cred ca vor sa "reconstruieasca" brand-urile asa a-si au locul de frunte pe piata .

 

Si la Fender dupa aventura cu japonia au inceput sa umple chitara cu logo peste logo ,unele sunt de rasul lumi ,pe strat original din '60 nu am vazut atatea logo-uri.De parca nu pot baieti sa copieze orice .

 

chestiunea privind cursa vibratorului vine din compatibilitate , lumea vrea Strat cu floyd DAR sa nu se strice chitara (fara scobituri in plus ) ,iar strat permite numai o cursa mai mica plus vibratorul complect deasupra corpului se inalta destul de mult.

 

Cu floyd cant mai comod decat cu Sistem I de Strat(tot sistem floyd) ,suruburile de la fine tuning ma incomodeaza la estompat pe bridge si stau cu mana , parca, in aer . Vibratorul original de strat e cel mai jos , parca nici nu exista bridge ..hehe.

 

in schimb System I american tremolo e mai bun din alte puncte de vedere fata de FR ,se regleaza fiecare bridge separat ptr octava cu surub ca si la standard tremolo, si in plus are surubul de blocare in fata ca si la floyd .Corzile se introduc tot prin contragreutatea de "sustain" ca si la standard .Este compatibil cu orice Strat ,doar pivoti se monteaza si e OK.De aicea cursa mai mica.

 

Si la Strat-urile MIJ fiarele erau de la Kahler care le a comandat la Schaller ,cred ca sunt toate cam o apa si un pamant sunt "subsectii" cu renume ..din motive comerciale .

 

Ca raspuns la initiatorul topicului , Kahler Schaller sunt firme "de calitate"

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
nu am cantat pe o chitara dotata khaller dar am pus mana pe un sistem si ce iti pot spune, daca nu stii deja e ca poti modifica si distantele intre corzi + ca poti bloca bridgeul si deci sa o faci punte fixa.

=> khaller owns floyd rose :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.