www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sustainers


Guest the-mountain-song
 Share

Recommended Posts

Guest the-mountain-song

...salutare...m-ar interesa un sustainer si nush cum sa fac rost...stiu ca ceea ce scriu aici are un usor miros de topic de la mica publicitate, insa acum intreb mai degraba la modul informativ...am auzit prima data de fernandes sustainer...genul de doza cu sustain infinit, in 3 moduri( sustainer, harmonic sustainer si mix)...e cea folosita si de steve vai, iar pretul e undeva pe la 250 eur...intre timp am vazut la guitar shop pe un jackson, un alt sustainer, marca Sustainiac, care face acelasi lucru, dar e doar vreo 150 eur sau cam asa...in catalogul jackon, la modelul Phil Collen, am gasit un Jackson Sustainer...care cel mai probabil face acelasi lucru...pe mine m-ar interesa cum fac rost de un sustainiac, sau de un jackson sustainer, in cazul in care astea produse de jackson ar fi mai ieftine...totodata, ma intereseaza sa imi mai spuneti si pareri despre sculele astea, cei care le-au folosit...thanks, bafta..

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

...aham...ma, eu am auzit doza si suna f bine...sunetul chitarei depinde de celelalte doze si de chitara in sine..sustainiac-ul nu este decat o traznaie care alimenteaza oscilatia corzii..

Link to comment
Share on other sites

Fernandes sustainer:

http://www.fernandesguitars.com/susproducts.html

 

 

Fratilor, driverul de la sustainiac nu e o doza. Poti sa folosesti si o doza in locul lui, dar ... ce naiba ?

 

Sustainiac :

http://www.sustainiac.com/stplfunc.htm

http://www.sustainiac.com/stplfunc.htm

 

De unde naiba scoateti asemenea aberatii ? Toti se baga in seama degeaba !

 

------------------------------------------------------------------------------------

Explicatie pe scurt pentru non-electronisti:

 

Ambele sisteme de mai sus preiau semnalul de la doza bridge (care pe de-o parte iese nealterat la amp), il amplifica si il transmit driverului (un electromagnet MULT MAI PUTERNIC DECAT DOZA) care ajuta coarda sa mentina nota ... in teorie la infinit (sau pana se duce batt.)

 

Driverul INLOCUIESTE doza de la neck. NU ESTE O DOZA.

Driverul Fernandes este hum-sized.

Driverul Sustainiac este SC-sized, dar i se poate adauga un "dummy-coil" (adica in esenta un capac de plastic.)

------------------------------------------------------------------------------------

 

Scuze topic-starterului si adminilor, dar deja e prea mult ... unde nu ma pricep nu comentez, dar ... sper sa ma intelegeti.

BTW, chiar nu imi pasa cine foloseste asa ceva, sau in ce configuratii custom si l'or fi pus. Ideea e ca cine il are chiar stie ce sa faca cu el. Sper ca am explicat destul de pe intelesul tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Fernandes sustainer:

http://www.fernandesguitars.com/susproducts.html

Fratilor, driverul de la sustainiac nu e o doza. Poti sa folosesti si o doza in locul lui, dar ... ce naiba ?

 

Sustainiac :

http://www.sustainiac.com/stplfunc.htm

http://www.sustainiac.com/stplfunc.htm

 

De unde naiba scoateti asemenea aberatii ? Toti se baga in seama degeaba !

 

------------------------------------------------------------------------------------

Explicatie pe scurt pentru non-electronisti:

 

Ambele sisteme de mai sus preiau semnalul de la doza bridge (care pe de-o parte iese nealterat la amp), il amplifica si il transmit driverului (un electromagnet MULT MAI PUTERNIC DECAT DOZA) care ajuta coarda sa mentina nota ... in teorie la infinit (sau pana se duce batt.)

 

Driverul INLOCUIESTE doza de la neck. NU ESTE O DOZA.

Driverul Fernandes este hum-sized.

Driverul Sustainiac este SC-sized, dar i se poate adauga un "dummy-coil" (adica in esenta un capac de plastic.)

------------------------------------------------------------------------------------

 

Scuze topic-starterului si adminilor, dar deja e prea mult ... unde nu ma pricep nu comentez, dar ... sper sa ma intelegeti.

BTW, chiar nu imi pasa cine foloseste asa ceva, sau in ce configuratii custom si l'or fi pus. Ideea e ca cine il are chiar stie ce sa faca cu el. Sper ca am explicat destul de pe intelesul tuturor.

 

 

La neck, fie ca e Fernandes, fie ca e Sustainc, tot un single-coil va fi!

http://www.smi-music.com/images/Fernandes%20FSK-401.jpg

Uita-te la Flo sau Mojo a lui Vai, sau la Jem-ul lui Manu Savu si o sa vezi ca asa este.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

bai eu am cantat pe un jackson japonez..care se gaseste la guitar shop la vreo 26 de milioane...si e h-s-s....humbucker-ul si doza de middle erau duncan designed (deci nici o legatura cu sustainiac-ul), iar la neck era doza sustainiac...care e si driver si doza...pt ca acea chitara avea comutator cu 5 pozitii, din care cea mai din stanga producea sunet de la neck...si asta in conditiile in care cum spuneam, la gat nu era decat un slot de single coil, ocupat de sustainiac=> scula aia e si doza si driver...in caz ca ne referim la modele diferite, am sa pun o poza...

http://www.musiciansbuy.com/mmMBCOM/images...2911003_Alt.jpg ..chitara de care va ziceam era exact asta, doar ca era o versiune mai slaba, cu duncan designed...salutare..

Link to comment
Share on other sites

Acesta este un reply la un post care l-am facut acu ceva timp pe forum-ul lui Steve Vai:

Hi.

 

Why not do it like Vai does (and many others)?

He had it done at Fernades custom shop, so if you live close, talk to them, and if you don’t, it’s not really hard to do.

 

Put the sustainer in your main guitar, I mean, that is the one you are most likely to use.

Get the Fernandes 401 set, with a singlecoil size driver/neck pickup (you also get a bridge humbucker in the pack, but you are not going to use it).

At the same time, get a singlecoil size humbucker that you like, without a flange (normally a special order thing). I think Steve uses the DiMarzio Fast Track 1 (not sure, really).

 

Normally, the sustainer driver works as a neck pickup when the sustainer function is off, a very bad sounding neck pickup, if you ask me.

But what you do is installing the singlecoil size humbucker next to the driver pickup, so the driver works as a driver only, and uses the singlecoil humbucker for normal sounds.

And you also get rid of the bridge pickup you got with the pack and set you Evolution in there instead, it works great.

 

It needs a little bit of soldering know-how, but is not hard in anyway.

The hard part is figuring out how to hook it up, Fernandes supplies no information about that (when you want to change the pickups), but I can send you a diagram if you need one.

 

It is a cool thing.

 

/magnus

 

Sursa: http://vai.com/phpBB2/viewtopic.php?t=1773...light=sustainer

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

thanks guitar88 ...e pe aici cineva care are in dotare vreuna din sculele despre care stam noi de vorba, sa ne mai explice sau sa ne mai sugereze ce e mai bine de facut? ...bafta all...

Link to comment
Share on other sites

La fel e si la fernandes. in kitul 401 vin doua chestii care au forma de doza. Una este o doza humbucker chioara care suna chiar destul de bine iar cea de-a doua este SI doza SI driver. Pe langa doza mai exista un montaj electronic destul de complicat care necesita spatiu in corpul chitarei. Sustainerul necesita si niste reglaje destul de minutioase care trebuie facute de cineva priceput. De facut face EXACT ce scrie pe cutie: tine nota originala la infinit. modul cu armonica a 5a nu prea l-am inteles si la momentul respectiv(si acum) mi se pare destul de inutil. In mod cert nu e o scula pe care o cumperi doar de curiozitate... In general aia care o cumpara stiu exact de ce o vor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest laptegros

mai aveti putintica rabdare, grosmann e pe cale sa devina furnizor oficial fernandes in romania, zice k va pune si pe grosmann-uri scula asta...treaba e k totusi sustainerele de la Sustainiac sunt mult peste fernandes, (unde mai pui ca sunt si mai ieftine) dar oamenii astia nu dau semne sa ii deschida o taraba Sustainiac la noi in tara...

Link to comment
Share on other sites

Guest laptegros
in ce sens sustainiac sunt peste fernandes?

 

 

...pai lasand la o parte diferenta de pret de peste 50 de coco, la sustainiac, doza e mult mai buna...adica driver-ul ala care se monteaza la neck, are si functie de doza, functie care e indeplinita mult mai bine la sustainiac decat la fernandes...si in plus se monteaza mult mai simplu, nu e nevoie de jack stereo si toate alea...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...salutare...m-ar interesa un sustainer si nush cum sa fac rost...stiu ca ceea ce scriu aici are un usor miros de topic de la mica publicitate, insa acum intreb mai degraba la modul informativ...am auzit prima data de fernandes sustainer...genul de doza cu sustain infinit, in 3 moduri( sustainer, harmonic sustainer si mix)...e cea folosita si de steve vai, iar pretul e undeva pe la 250 eur...intre timp am vazut la guitar shop pe un jackson, un alt sustainer, marca Sustainiac, care face acelasi lucru, dar e doar vreo 150 eur sau cam asa...in catalogul jackon, la modelul Phil Collen, am gasit un Jackson Sustainer...care cel mai probabil face acelasi lucru...pe mine m-ar interesa cum fac rost de un sustainiac, sau de un jackson sustainer, in cazul in care astea produse de jackson ar fi mai ieftine...totodata, ma intereseaza sa imi mai spuneti si pareri despre sculele astea, cei care le-au folosit...thanks, bafta..

"SUSTAINIAC" is the real deal! L-am vazut si cintat pe el acu' o suta de ani (adica prin '88-'89 toamna :) ), fusese lansat pe piata pentru prima oara de catre firma HAMER -- cred ca era extra option pe modelul Chaparral, dealtfel o chitara de exceptie din toate punctele de vedere (in special cele cu doze OBL) -- sub forma unui humbucker de neck, unde o jumatate era un single coil si cealalta jumatate era driverul. Sistemul suna/functiona SUPERB!! Ia-ti un sustainiac daca poti face rost!.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.