www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preampurile cu lampa


Recommended Posts

sal...care ati folosit asa ceva pentru inregistrarea pe calc? eu nu am, dar vreau sa imi iau.exista 2 modele--unul cu preseturi si altul fara.am vazut la senia behringer..si tot prin muzica am vazut anul trecut ART..care cica e cel mai folosit.Eu am deja un MT-2 ...lam bagat in calc si prin line in si prin microfon (prin preluare de la o statie cu un SHURE)..rezultatele sunt multumitoare (am un creative live)..vreau sa stiu daca sunt diferente mari si daca pot obtine cu preampul ala sunete de metale +forja .. :) ..bagati aici sfaturi si pareri numai daca ati folosit asa ceva..multam

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu am folosit asa geva pentru inregistrari de chitara, dar un Rocktron VooDu Valve, nu alte chestii de gen. Am fost foarte multumit de sunet si recomand, dar parca doar mai mult penrtru inregistrari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pixy, uite aici tin sa te contrazic :)

3-4 lampi e aberant de mult pt un preamp.Gandeste-te nitel care este in primul rand rolul unui preamp.Pentru un distors dala gen cu disperat de mult gain, 2 lampi sunt prea mult.Uita-te la modele precum gainiac de la rocktron, care sunt pe o singura lampa si scot de rup.Si ca sa-ti mai dau un exemplu, si eu vreau sa-mi construiesc un preamp pe lampa, cu 2 lampi insa sa mai complic nitel treaba :) (sa-i dau in gusa cum se zice).Tre sa mai fac rost doar de cutie :)

Link to comment
Share on other sites

ma contrazici aiurea.oricum tube amp ca lumea cu peste 50W are cel putin 3 lampi in preamp(si abia obtine distorsiune cu ele). io vbesc de preampuri full tube nu ca-i pui o lampa 2 de coloratura si restu e tranzistor, intelegi? io am 5 lampi in preamp si nu aberant de mult delok. intreaba-i si pe restu cu tube amp cate au(majoritatea au 4 sa zicem, din care ultima evident ataca finalii).

 

sa ne zica dass101 cum sta treaba ca se pricepe, e inginer electronist

 

 

(ps: rocktronurile de care vbesti isi iau distorsu din tranzistori nu din lampi, alea doar il mai incalzesc nitel...)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Nu, vorbesc exclusiv de distors creat de lampi. Cu 2 lampi iti garantez ca scoti mai mult decat poti duce :)

Nu confunda preampurile din cadrul unui amp.Asa si eu am 3 lampi (12ax7) in jcm800 + inca 2 EL34.Eu vorbeam exlusiv de un distors creat pe lampi.Ca doar nu ma apuc sa-mi fac un preamp pe lampi cu tranzistoare in plus nu? :)

Link to comment
Share on other sites

tone are un preamp pt probe acasa (deci nu e in cadrul unui amp) si are 5 lampi in el.crezi ca le pune acolo ca sa faca pe smekeru? sas e dea mare ca ce multe lampi are sau ca este nevoie???

 

io tot il astept pe dass sa ne explice dpdv tehnic, electronic, ca io nu ma pricep, insa atat stiu, ca orice preamp serios, are mai multe de 2.

 

ps: al lui e aberant nu ca are 5? :)

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ca sa-ti faci o impresie.Si eu sunt cat se poate de amator, insa ma pasioneaza asa ceva si imi place sa mai experimentez.

 

Dar, ia exemplu jcm800-le meu.3 lampi pe preamp si totusi este clean.Adica da, eu nu pot scoate distorsion din ampul meu.Doar un slight overdrive de la controlul de gain.Asta iti spune ca daca are 5 lampi, nu sunt neaparat pentru distors.Pot fi si pt putere.Cand il termin o sa pun o mostra sa vezi la ce m-am referit... :)

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Pai cam asta e rolul unui preamp, nu? :) chiar si in cadrul unui amplificator normal, aduce semnalul slab din chitara, la nivel de linie, ii baga efectele de rigoare, iar apoi este amplificat de putere :)

Stai linistit, ca stiu cum sunt facute preampurile gen gainiac.Intr-adevar lampa este numai de culoare.

Link to comment
Share on other sites

.... Stai linistit, ca stiu cum sunt facute preampurile gen gainiac.Intr-adevar lampa este numai de culoare.

 

Te rog nu-mi jigni mandretzea de scula. La Gainiac se poate schimba lampa si multi dintre cei care au schimbat-o au spus ca sunetul s-a imbunatatit evident. Deci lampa nu e doar de coloratura sau pentru marketing. Plus ca ai vazut si tu cat de cacator suna daca il butonezi cum trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

Sint flatat de faptul ca puneti pret pe parerea mea :)

Sint inginer electronist dar nu prea lucrez in domeniu. Ce stiu stiu din discutii cu oameni care se pricep si din studiu pe net.

Deci:

 

O lampa are 2 etaje de gain. (sint de fapt 2 triode intr-o singura lampa)

In general un distors de tip Marshall se face din 3 etaje de gain. Deci o lampa jumate. Ultima jumatate e cathode folower, are rol de adaptare de impedanta, nu de amplificare.

Un clean se face cu 2 etaje de gain

Un distors Mesa sau mai extrem se face cu 4-5 etaje de gain. adica sa zicem 3 lampi

 

Hai sa le adunam. Daca avem un amp ce are canalele independente (asa cum foloseste Tone), adica lampi diferite pentru fiecare canal, avem pentru un clean si un distors greu in total 4 lampi.

Daca mai avem un etaj de EQ activ (asa cum are Andrei la preampul ala) mai avem o lampa. Si uite asa s-au facut 5 lampi de preamp.

Alte amplificatoare mai au lampi pentru circuitele de Effect Loop (inca 2 etaje, adica inca o lampa), pentru redresor, sau pt reverb, tremolo, etc.

 

Daca vb de amplificatorul complet, nu doar de preamp mai exista si etajul de phase splitter (pt etajele de putere push pull). E format din 2 triode, adica o lampa.

Mai apar apoi lampile de putere, care sint in general perechi (pt etajele push pull) adica 2, 4, 6 cred ca exista si 8, desi nu sint sigur.

 

Mai demult pusese Andrei un link catre o pagina care descria structura preampurilor de chitara in functie de gain si evolutia lor de-a lungul timpului. Il rog sa il mai puna o data pt ca e foarte instructiv.

Cam asta ar fi

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Aha, puteam s-o pun si eu asa dar m-am gandit ca n-are sens.

 

Felix: Chill man, ca nu am zis nimic, ca n-am zis nimic, este un preamp foarte misto! dar nu era vorba despre asta, ci despre faptul ca mare partea din distors este facut analogic ce-i drept fara ajutorul lampii.O singura lampa nu ar putea sa scoata distorsul de care ai tu parte acolo.In schimb se foloseste lampa sa-i adauge un "extra touch". Si e absolut normal sa sune total diferit cand schimbi lampa, pentru ca diferite lampi au diferite caracteristici.Eu de exemplu am optat pt 2 12ax7 Svetlana, care sunt considerate ceva mai neutre :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Salutare, asta este linkul de care spunea dass101 http://www.harmony-central.com/Guitar/guit...-evolution.html

 

Este adevarat ca poti sa faci sa sune suparat un preamp cu 2x 12AX7 dar nu o sa ai destul sustain, iti mai trebuie una, sau macar o jumate, pt a avea si sustain calumea. Dar sunt foarte importante filtrele si divizoarele dintre etajele de amplificare (triode) pentru ca daca le-ai pune asa unul dupa altul ar suna foarte prost. Elethan poti sa ne dai un link catre schema pe care vrei sa o faci? sunt curios.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.