www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Arcuri Floyd


Adi91
 Share

Recommended Posts

Am asa : una bucata chitara cu una bucata floyd........de curand am incercat sa cobor acordaju si pentru asta trebuia sa slabesc arcurile din spate. Deci m-am apucat de desfiletat suruburile care tin placuta care tine arcurile si la un moment dat suruburile au iesit de tot din lemn. acum daca incerc sa le infiletez la loc trebuie sa le bag ffff adanc(prin urmare chitara devenind inutilizabila) pt a sta la locul lor, altfel ies la loc... a mai avut cineva problema asta? cum o pot rezolva? :)

Multumesc in avans :):)

post-2244-1173465510_thumb.jpg

post-2244-1173467083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles bine s-au largit gaurile unde vin cele 2 suruburi pentru suportul de arcuri? Daca da, iti trebuie niste pene de lemn si aracet le bagi in gauri si tai surplusul. Le lasi 24 de ore sa se usuce bine si apoi, in prima faza fara arcuri incearca sa infiletezi suruburile. Odata ce si-a facut calea pune inapoi suportul si arcurile

Link to comment
Share on other sites

chitara este cumva Ibanez Talman???

 

...corpul nu este din lemn masiv ci din placaj stratificat, deci nu poti rezolva problema decat punand niste suruburi putin mai lungi si mai groase, asta pentru a preveni eventuale crapaturi!

...in final i-ti recomand ca setarea sa fie definitiva altfel tot umbland acolo problemele reapar!

 

pa!

Edited by danpopp
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Cred ca chitara e RG350 - modelul cu pickguard argintiu, in nici un caz nu e facuta din placaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

sal...cauta holz-suruburi mai mari, dar fii ff atent ca suruburile sa aiba pas mare...adica "spirala" aia de pe surub sa fie mare asa, sa intre bine in lemn...nu da banii de pomana la un lutier ca sa iti faca o chestie pe care o poate face oricine, chiar fara sa aiba vreun pic de tangenta cu chitara...

Link to comment
Share on other sites

Uau, eu am o problema dubioasa. La anumite note, acorduri sau powerchorduri (am observat chestia asta in fa# cel mai des) se aude un zgomot ciudat metalic. Eh, zgomotul ala e de la arcuri. Nu mi-am dat inca seama daca se aude cand cant electric, dar unplugged, se aude.

Momentan nu vad nicio solutie. A mai intampinat cineva problema asta ?

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara ai? Ce tip de tremolo?

 

Vezi sa nu fie o piesa cu joc, nestransa bine, un surub, ceva. Sau poate capetele corzilor nu sunt taiate (la headstock).

Dozele sunt prea aproape de corzi? (magnetul le poate afecta vibratia - sunetul- la amplitudine maresi apare fenomenul numit "stratitis" -o vibratie parazita). Arcurile sunt tensionate toate? poate unul este prea lung.

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara ai? Ce tip de tremolo?

 

Vezi sa nu fie o piesa cu joc, nestransa bine, un surub, ceva. Sau poate capetele corzilor nu sunt taiate (la headstock).

Dozele sunt prea aproape de corzi? (magnetul le poate afecta vibratia - sunetul- la amplitudine maresi apare fenomenul numit "stratitis" -o vibratie parazita). Arcurile sunt tensionate toate? poate unul este prea lung.

ESP LTD MH 250. Floyd rose licentiat. Ma rog, nu prea ma deranjeaza, atata timp cat nu se aude electric. Dozele nu-s prea aproape de corzi, e setata bine. Toate arcurile sunt tensionate. Bazaitul acela e clar de la arcuri, pt ca am atins un arc cu pana si scotea exact acelasi sunet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.