www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Apple Macbook Sau Alternativa?


estebe

Recommended Posts

trebuie sa-mi iau un laptop (si cum nu am mare habar despre laptopuri ) m-am gindit ca poate ma ajutati voi. ceea ce imi trebuie in mod special mie: ecran de 13, max 14 inci, autonomie cit mai mare,cit mi usor, hard de vreo 80 giga, cam un giga de ram si sa aiba w.lan. Am gasit laptop cu specificatiile astea, mai precis MacBook-uri la 1,120 euro. Am mai vazut si niste laptopuri din seria Vaio (Sony) dar sint cam pe la 2000 euro. Singura mea retinere e ca n-am nici un fel de experienta prealabila cu Mac OS-ul si nu stiu cit de lunga e perioada de adaptare.

 

Intrebare suplimenatra: e adevarat ca se poate porta Xp-ul si Vista pe Mac? ( si foarte important e daca se poate porta Office-ul) Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Din pacate varianta pro sare peste bugetul meu. ce intelegi prin laptop de secretare? :) sa inteleg ca au probleme de fiabiliate, printre altele? Nu e varianta exclusiva la care ma gindesc , dar din pacate la cerintele si banii mei inafara de Acer, Compaq si Dell (despre care am auzit ca sint slabe, orice ar insemna asta) nu stiu unde sa ma mai uit... Apple era doar unul dintre laptopuile care corespunde doleantelor mele vis-a-vis de portabilitate si hardware. Asadar orice sugetsie e binevenita

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Intrebare suplimenatra: e adevarat ca se poate porta Xp-ul si Vista pe Mac? ( si foarte important e daca se poate porta Office-ul) Multumesc anticipat

Microsoft are un produs Office pentru MacOs - Microsoft Office 2004.

Daca vrei si XP, iti trebuie un Mac cu procesor Intel si de la sistemul de operare Mac OS X Tiger v10.4.6 in sus.

E o chestie beta oricum, asta cu XP pe Mac.

Dar e musai sa aiba procesor Intel, calculatorul.

Pentru compatibilitate intre programe IBMPC compatibile si Mac e "Parallels Desktop for Mac"...cauta si tu de vezi ce face :)

 

Ah si PS- am 2 Acer portabile de 4 si 3 ani vechime si sunt OK:)

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa-mi iau un laptop (si cum nu am mare habar despre laptopuri ) m-am gindit ca poate ma ajutati voi. ceea ce imi trebuie in mod special mie: ecran de 13, max 14 inci, autonomie cit mai mare,cit mi usor, hard de vreo 80 giga, cam un giga de ram si sa aiba w.lan. Am gasit laptop cu specificatiile astea, mai precis MacBook-uri la 1,120 euro. Am mai vazut si niste laptopuri din seria Vaio (Sony) dar sint cam pe la 2000 euro. Singura mea retinere e ca n-am nici un fel de experienta prealabila cu Mac OS-ul si nu stiu cit de lunga e perioada de adaptare.

 

Intrebare suplimenatra: e adevarat ca se poate porta Xp-ul si Vista pe Mac? ( si foarte important e daca se poate porta Office-ul) Multumesc anticipat

 

Xp merge bine pe mac chiar daca boot camp e beta. il am instalat de 6 luni si nu a crapat..e adevarat ca nu prea stau prin el..:) oricum luna asta apare mac os leopard si bootcamp o sa fie versiune finala integrata in sistem..deci nu trebuie sa iti faci probleme.

in privinta calitatii hardware, dintre tot ce s-a enumerat pe-aici si orice exista pe piata la banii astia, apple e the best. bateria tine cat zic ei..nu ca la altii..de exemplu.

Mac OS e cel mai simplu si cel mai user friendly sistem de operare. Si foarte profi in acelasi timp. e mai evoluat din mai multe privinte. si sta cel mai bine la organizarea de orice fel (media).

 

eu am imac de 17 si folosesc windows doar sa lucrez in corel.

 

cauta-ma daca iti iei sa iti dau soft.

Link to comment
Share on other sites

am atasat o poza facute de mine unui macbookpro la 15 minute dupa ce a crushat in cel mai penibil mod.

in alta ordine de idei, am intalnit si romani fericiti

 

da..:) asta e..

conteaza foarte mult si versiune de windows pe care o instalezi. eu am bagat un xp cu service pack 2 inclus.

lucrez dtp..il storc de resurse cat pot. am fost mai norocos se pare..dar oricum beta e beta. sa asteptam leopardul.

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe mana un fujistsu lifebook cu pentium ULV. Avea o autonomie incredibila si pentru "uz de secretara" era excelent.

http://www.lifebook.com.au/?pageID=Model&id=61

Ala mai ieftin vine pana in 2000 euro iar ala mai scump e cam 2100.

De notat ca ai inclus si vista business care si ala e niste banuti.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca daca la mac scrie ca are proc de 2.5gh e ceva gen aproape dublu fata de un pc la 2.5gh (au alte frecvente smth macurile fata de pc, dar dubios, aceleasi denumiri)

si da, pe negru e superb :)

 

are proc de 2 giga Core 2 duo, 1 giga de ram , 80 giga hdd si dvd burner, ecran 13,3 etc :) SI arata f.f.bine pe negru, sint curios la cit de repede o sa culeaga amprentele....

 

 

Am avut pe mana un fujistsu lifebook cu pentium ULV. Avea o autonomie incredibila si pentru "uz de secretara" era excelent.

http://www.lifebook.com.au/?pageID=Model&id=61

Ala mai ieftin vine pana in 2000 euro iar ala mai scump e cam 2100.

De notat ca ai inclus si vista business care si ala e niste banuti.

 

Multumesc pt link da e aproape dublu decit mac-ul pe care pot sa-l cumpar cu 1888 A$ fata de 3000 cit e Fujitsu. Cred ca luni ma duc sa-l iau, ca incep sa pierd o gramada de timp pe net uintindu-ma la poze cu calculatoare... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.