www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Cu Floyd :)


Guest the-mountain-song
 Share

Recommended Posts

Guest the-mountain-song

..trecand prin muzica alaltaieri parca, ce sa vezi? dau de deja renumitul model Reghin Iris Solo Deluxe, pe care il vazusem pe net de mult, insa numai pt export...si cand ma uit mai atent, avea si floyd rose licentiat...fie vb intre noi, reglat ca o p**a, dar nu conteaza asta prea mult...si luand in calcul lemnul de calitate din care era confectionata, plus dozele h-s-h, cheitele in baie de ulei, pretul de 630 lei (sau ceva ceva p-acolo, pana in 650) mi s-a parut chiar unul decent...o chitara excelenta pentru tipi intre beginner si avansat...adica sa ti-o iei asa, cam a 2-a sau a 3-a chitara in cariera :)...daca apucati sa o testati, cred ca o sa simtiti un sentiment placut vis-a-vis de faptul ca au trecut si ai nostri de stadiul acelor stratocastere strambe si...si stim toti cum...

aici e o poza cu chitara, insa un model fara floyd rose.. http://www.hora.ro/mari/ELECTRIC_IRIS_LUX.jpg

...floydul e acel model folosit si de grossman, sau cel montat pe chitarile Aria...in fine, un sistem care, reglat de o mana priceputa, face treaba buna...

va salut...

Edited by the-mountain-song
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Am probat noul model lux, dar fara floyd si suna decent. Nu-mi place finishul si griful e cam neplacut la mana. In rest e ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
..trecand prin muzica alaltaieri parca, ce sa vezi? dau de deja renumitul model Reghin Iris Solo Deluxe, pe care il vazusem pe net de mult, insa numai pt export...si cand ma uit mai atent, avea si floyd rose licentiat...fie vb intre noi, reglat ca o p**a, dar nu conteaza asta prea mult...si luand in calcul lemnul de calitate din care era confectionata, plus dozele h-s-h, cheitele in baie de ulei, pretul de 630 lei (sau ceva ceva p-acolo, pana in 650) mi s-a parut chiar unul decent...o chitara excelenta pentru tipi intre beginner si avansat...adica sa ti-o iei asa, cam a 2-a sau a 3-a chitara in cariera :)...daca apucati sa o testati, cred ca o sa simtiti un sentiment placut vis-a-vis de faptul ca au trecut si ai nostri de stadiul acelor stratocastere strambe si...si stim toti cum...

aici e o poza cu chitara, insa un model fara floyd rose.. http://www.hora.ro/mari/ELECTRIC_IRIS_LUX.jpg

...floydul e acel model folosit si de grossman, sau cel montat pe chitarile Aria...in fine, un sistem care, reglat de o mana priceputa, face treaba buna...

va salut...

si la mine in oras e o astfel de chitara...reghin cu floyd...si etc.si asta era fucked up la reglaje si etc, ii trebuie facut un setup..dar mie sincer mi-a placut la mana...foarte mult :) nu credeam ca o sa gasesc un astfel de reghin :) si era tot cam asa. 630-650RON

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

dar finishurile de genul celui din poza sunt de-a dreptul oribile. parca ar fi un blat de lucru dintr'o bucatarie

Link to comment
Share on other sites

..trecand prin muzica alaltaieri parca, ce sa vezi? dau de deja renumitul model Reghin Iris Solo Deluxe, pe care il vazusem pe net de mult, insa numai pt export...si cand ma uit mai atent, avea si floyd rose licentiat...fie vb intre noi, reglat ca o p**a, dar nu conteaza asta prea mult...si luand in calcul lemnul de calitate din care era confectionata, plus dozele h-s-h, cheitele in baie de ulei, pretul de 630 lei (sau ceva ceva p-acolo, pana in 650) mi s-a parut chiar unul decent...o chitara excelenta pentru tipi intre beginner si avansat...adica sa ti-o iei asa, cam a 2-a sau a 3-a chitara in cariera :)...daca apucati sa o testati, cred ca o sa simtiti un sentiment placut vis-a-vis de faptul ca au trecut si ai nostri de stadiul acelor stratocastere strambe si...si stim toti cum...

aici e o poza cu chitara, insa un model fara floyd rose.. http://www.hora.ro/mari/ELECTRIC_IRIS_LUX.jpg

...floydul e acel model folosit si de grossman, sau cel montat pe chitarile Aria...in fine, un sistem care, reglat de o mana priceputa, face treaba buna...

va salut...

 

chitarele la transport au vibratorul blocat , deci nereglat !!

si eu am pus un topic cu chitara aceasta ,si in afara de floyd am incercat totul ,floydu era blocat si nu m-am apucat sa reglez chitara juma de zi .

 

totodata trebuie reglata si bara de otel etc la orice chit noua

 

numai chitarele foarte scumpe sunt reglate de maistri , de obicei in magazine de muzicale ,daca platesc comercianti ptr asa ceva, altfel le acordeaza un pic vanzatorul,cum stie si el ..apoi chiar daca stie nu se pune sa regleze 30-40 chitare ca n-o fi prost,,

 

dar finishurile de genul celui din poza sunt de-a dreptul oribile. parca ar fi un blat de lucru dintr'o bucatarie

de ce scrii de toate cand nu ai vazut chitara ? arata foarte bine "live" , apoi au mai multe culori ...cea de care am scris eu era "natur " albastru deschis mat semitransparent , apoi m-am dus sa vad dar nu mai era si am vaz alta negru lac ..

 

depinde ce costum ai

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

am probat si eu modelul asta in galati la muzica...nu-mi pot da o parer caci nu era reglata deloc...dar:se acordeaza destul de greu...falsa putzin...floidul era dat peste cap binentzeles...si se apasa foarte greu...

 

pe langa astea...grifful..tastiera era facuta din lemn de proasta calitate si foarte sucat...daca faceai un bend...tzi se facea pielea gaina...parca aveai shmirghel pe deshte....in schimb cantata pe un procesor zoom...scoteai frajoletzii foarte ushori si misto.asta era singura chestie atractiva.

pretzul era undeva pe la 6 mil juma.vishinie

 

parerea maea :)

Link to comment
Share on other sites

am probat si eu modelul asta in galati la muzica...nu-mi pot da o parer caci nu era reglata deloc...dar:se acordeaza destul de greu...falsa putzin...floidul era dat peste cap binentzeles...si se apasa foarte greu...

 

pe langa astea...grifful..tastiera era facuta din lemn de proasta calitate si foarte sucat...daca faceai un bend...tzi se facea pielea gaina...parca aveai shmirghel pe deshte....in schimb cantata pe un procesor zoom...scoteai frajoletzii foarte ushori si misto.asta era singura chestie atractiva.

pretzul era undeva pe la 6 mil juma.vishinie

 

parerea maea :)

lemn prost ? , paltin si rosewood , mai rau nu se poate .

 

ce aveti voi cu freatboard-ul cand faceti bend ? ca tot nu inteleg .de acordat cum vine aia "greu"? sau cum e "usor"? chestii noi ptr. mine.

Eu am accordat-o si atat , de falsat ? ce falsa ? cum incercati voi o chitara ?

 

1 te uiti din ce lemn este chitara , din cate bucati corpul , gatul la headstock e adaugit sau dintr-una .

 

1 acordezi chitara sa aiba tensiune pa griff

 

2 te uiti la gat , daca e reglat din greseala tre sa aiba u mica concavitate , corzile la octava sa fie la aprox 1,5mm ( max 2mm)

 

3 daca este mai inalta pozitia corzilor te uiti daca se mai poate cobora din bridge ,sau daca nu e stramb gatul.ca sa vezi daca o sa ai de unde regla .Daca gatul este drept si bridge-ul nu se mai poate cobora , va trebui sa reglezi ( acasa) unghiul gatului fata de corp , adaugand niste furnir intre gat si corp in forma de "ik" sa se incline gatul catre spate.Asa vei putea ridica bridge-ul.

Chitarele mai bune au un surub de reglat unghiul gatului fata de corp.

 

4 tragi de gat cu mana stanga ,din incheietura ,sa vezi daca se incovoaie catre spate ( se vor atinge corzile de freturi daca zdrangani corzile si ele vor zbarnai ) la un gat din material bun si reglat "truss rod"-ul nu are voie sa se incovoaie usor.La artar chiar de loc , sau insesizabil .La mahon la fel nu are voie sa se incovoaie .( arcuieasca)

 

5 daca este natur vezi lemnul din care este corpul , te uiti si din lateral ca sa vezi mai exact cate bucati sunt lipite .

 

la chitare vopsite te uiti in lumina la luciu si vei vedea unde sunt inbinarile , lipiturile.

 

8 te uiti atent la lacul de pe corp sa vezi daca nu are "crapaturi"mici ce pot indica sau lac prost sa lemn care nu-i uscat si lucreaza puternic , sau tradeaza crapatura din lemnul corpului.

 

9 incerci la rece sunetul , atacul ,sustainul in toate pozitiile ,mai ales in cele peste octava. sa nu bazaie .Vezi daca este reglata octava .

 

10 este bine sa incerci chitara cu o pedala sau amplif de exersat cunoscut de tine sa-ti dai seama de sunetul scos de chitara.

(volum,ton ,atac cu dozele reglate la distanta optima)

 

11 daca se poate incerci floydul ,sa vezi daca revine in tuning dupa "bomb dive" .Te uiti daca se poate regla octava .

 

incerci cheile sa vezi ce pas au , cat de tare joaca libere fara coarda intinsa .( e bine sa aiba pas fin si sa nu joace , ca sa tina cat mai mult)

 

12 incerci potmetrele fara ton de la doze ,in"gol",sa nu se auda cand le invarti si nu ai ton de la doze.

 

apoi vezi daca merita cumparaa si cat te costa sa schimbi , potmetre, switch , ( eu am dat ptr Hohner inca 150 Ron ca sa nu scaertaie potmetrele si sa am swich bun care nu sare in centru la orice soc).Eventual un floyd bun daca cel de pe chiara nu e OK.

Cele cu lame de otel montate sepaat sunt cele mai bune .

 

cam atat ami amintesc acum.

 

cumperi chitara si te rogi in fiecare zi sa nu faca figuri lemnul ,dupa un an tinut in casa si cantata si la repetitii poti sa te linistesti daca nu s-a indoit sau crapat.

 

O chitara "vintage" folosita ,cantata si reglata este mult mai convenabila ai garantia ca este buna si nu se mai schimba lemnul este "asezat" eventual o schimbare a fret-urilor.E greu sa prinzi o chitara buna " vintage",nu se prea vand .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

+1 !

 

Ar fi totusi o chestie buna daca astia de la Reghin se pun pe facut chitare!!Tinand cont de pret...

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

...fratilor, e un inceput...chiar bun zic eu...ganditi-va doar ca un ibanez la 900-1000 de lei e din agathis (brad !!!!!), are un tremolo vintage cu care se dezacordeaza ca un rahat, dar domnule, SCRIE SUS ACOLO ibanez, dai gagicile si incepatorii pe spate ca "domne, eu cant pe chitara de aceeasi marca cu steve vai sau satriani...ei, ce zici? :)"

...no offence, am vazut si chitari bune de la ibz la pret mic, dar sa va uitati si voi la lotu asta din ianuarie...mai bine imi iau harley benton, tata...taste neslefuite, se prind corzile in taste pe margine...imi spunea chiar un tip de la ei, ca au fost nevoiti sa le dea la baieti in service sa le aranjeze un pic, ca nu se puteau da asa...pt un om care a strans si el acolo 200 euro sa ia o chitara cat mai buna, recomand cu caldura o hora...dar sa mearga cu cineva care stie sa o aleaga....va dau cuvantul meu ca ma doare sufletul pentru copacii aia care sunt taiati la reghin, pentru atata lemn bun, e pacat de la Dumnezeu sa le lucreze atat de prost...sa stai nush cat sa gasesti o chitara buna...dar dak ai gasit-o, poti fi sigur ca esti mai castigat decat cu cel mai smecher stagg, squier, harley benton, rockwood, ibanez GIO, de ce nu, poate chiar jackson JS 10?...

...nu vreau sa vorbesc in stilul lui vadim, insa fratilor, hai sa nu ne creem idei preconcepute despre instrumentele romanesti, desi poate e greu la cate rateuri au dat pana acum.....eu asa vad lucrurile...hai k v-am lasat, noroc bun :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.