www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Reconditionare Chitara Clasica

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Andrei Lp fan

Andrei Lp fan
  • Nume:Andrei Diac

Posted 08 January 2017 - 06:06 PM

Salut! am intrat in posesia unui Reghin din 83 si vreau sa-l reconditionez..prin urmare am nevoie de multe sfaturi, avand in vedere ca sunt multe lucruri in neregula. 

Attached File  DSC03484.JPG   170.42KB   12 downloads

-In primul rand vreau sa schimb forma headstock-ului. presupun ca daca tai din el, va trebui sa slefuiesc tot spatele si lateralele grief-ului si sa vopsesc, ca sa arate bine.

Attached File  DSC03485.JPG   169.81KB   11 downloads

Attached File  DSC03486.JPG   156.96KB   11 downloads

- cheitele se invart cam "franate", iar plasticul de pe ele arata foarte jegos..ma gandeam sa dau mecanismul cheitelor cu ulei (wd-40 probabil) si sa sa vopsesc capacele. daca nu iese nimic bun poate chair sa iau un set nou.

-nut-ul (din lemn) arata foarte foarte rau, e si rupt, si vreau sa-l schimb cu unul de os. 

-fretboard-ul este "decolorat" in foarte multe zone..pot interveni cumva? 

Attached File  DSC03495.JPG   150.28KB   11 downloads

-imi lipseste tasta corespunzatoare fretului 16. pot cumpara o singura tasta? sau trebuie categoric alt set de freturi? 

-lacul este spart (predominant in zona rozetei, dar nu numai). singura solutie ar fi sa pun un pickguard, si in celelalte zone sa am foarte mare grija? sau tine strict de tipul/calitatea noului lac pe care il voi aplica?  cum pot indeparta cel mai usor lacul?

Attached File  DSC03493.JPG   105.5KB   11 downloads

-vreau sa-i schimb si culoarea. pot obtine nuante de lemn cat de deschise vreau, sau tine si de lemnul folosit?

-are si niste sparturi pe margini , si este o zona in spate unde s-a desprins placa laterala(se vede in poze). cum se pot repara cel mai bine?

Attached File  DSC03496.JPG   86.49KB   8 downloads

Attached File  DSC03497.JPG   81.58KB   8 downloads

Attached File  DSC03498.JPG   106.63KB   8 downloads

Attached File  DSC03499.JPG   93.31KB   8 downloads

-ce adeziv ar trebui sa folosesc pentru lipirea bridge-ului (se vede in poze ca nu mai face parte din chitara :)))) ), a nut-ului, si a lemnului desprins de la spate. 

Attached File  DSC03487.JPG   188.55KB   8 downloads

Mentionez ca nu am mai reconditionat vreun instrument, si nu ma astept sa sune de milioane. 

Astept sfaturi :D

Edited by Andrei Lp fan, 08 January 2017 - 06:16 PM.

#2 tibimosby

tibimosby
  • Nume:tibi
  • Trupa:next

Posted 08 January 2017 - 07:24 PM

cauta pe cineva care se pricepe. va costa, dar macar va iesi ceea ce trebuie.

daca nu ai facut asa ceva, vei avea n greutati.

este nevoie de know-how, si de scule.

#3 Andrei Lp fan

Andrei Lp fan

Posted 08 January 2017 - 07:43 PM

multumesc pentru raspuns! totusi, de ceva timp cochetez cu electronica(amplificatoare, pedale etc), iar acum ca am ocazia, vreau sa trec si prin experienta asta. Daca n-ar fi fost vorba strict de experienta, probabil nu ma mai chinuiam cu chitara asta si cumparam una noua. Ceva indemanare si scule am, doar ca nu vrea sa ma apuc dupa capul meu..vreau sa vad si parerea celor care au mai trecut prin asta. 

#4 dani_rosu5

dani_rosu5
  • Nume:-
  • Trupa:-

Posted 08 January 2017 - 10:25 PM

Reconditionare/restaurare e una ,ce vrei tu sa faci,e alta

Lasa headstockul asa,daca il ciopartesti,va trebui sa refinisezi tot gatul; cheitele nu le vopsi,doar o sa le ciobanesti mai rau,da cu ulei pe mecanism si is good to go

Nutul trebuie schimbat,gasesti cu cativa lei exact ce iti trebuie tie,probabil mai are nevoie de un pic de pilire,dar nu e treaba grea (teoretic)

Chestile desprinse trebuie lipite...evident. Aici e mai complicat,ca trebuie sa iti faci niste menghine specializate - daca nu ai mai facut niciodata asa ceva,e ok sa lasi pe altcineva. Mai ales la bridge -aia e treaba sensibila .

Lacul,la fel - pare simplu,dar nu e.

Reparatile astea costa cat vreo 2 chitare de genul ala.

Concluzie - da-o la unul sa o repare contracost asa cum trebuie     sau     doneaza-o in scopuri caritabile      sau     pune-o pe perete si aia e.

#5 Andrei Lp fan

Andrei Lp fan

Posted 08 January 2017 - 11:34 PM

Mersi pentru sugestii, dar legat de ultima parte, n-am de gand sa renunt asa usor, avand in vedere ca e un domeniu care ma intereseaza. Probabil iti imaginezi ca in casa am doar un ciocan si un super glue si vreau sa repar chitare :))) Sunt sigur ca am si idei proaste, tocmai de aia am cerut pareri si sfaturi. Oricum, pana nu ma conving singur ca nu o pot face, n-am de gand sa renunt.

#6 Mr Vintage

Mr Vintage

Posted 09 January 2017 - 12:00 AM

Nu de sfaturi ai nevoie, ci de experiență. Iar asta nu ai. Experiența în electronică, ingeniozitatea şi tenacitatea sunt bune, dar nu te ajută cu nimic.
Pronostic: dacă nu te vei lăsa, la un moment dat, va ieşi ceva la fel de prost ca acum.

#7 adotim

adotim
  • Nume:adorian

Posted 09 January 2017 - 10:38 AM

Probabil te-ar costa mai mult decat ar merita acea chitara.. Dar daca vrei sa o faci pt a acumula cunostinte si experienta, da-i bataie! Daca te apuci, sa ne tii la curent cu lucrarea. Bafta si spor la treaba !

#8 ady marius

ady marius
  • Nume:ady

Posted 15 January 2017 - 12:35 PM

e o chitara ieftina, lasati omul da experimenteze. bridge-ul il poti lipi cu aracet dar trebuie niste prese, nu umbla la grif ca nu il mai poti face la loc daca nu ai experienta si scule necesare

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users