www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Un Amplificator Nou


Pestritu'
 Share

Recommended Posts

Salut! Cant de ceva timp la chitara si voiam sa imi incep o trupa cu niste prieteni, in care sa cant la chitara electrica. Singura problema este ca la momentul actual am doar un amplificator de 3W(mai exact un Vox Mini3 G2) si nu cred ca este destul de puternic. Ce amplificatoare imi puteti recomanda? Ma gandeam sa cumpar un Fender mustang (II sau III) dar nu stiu daca e destul de puternic pentru concerte si repetitii.

Link to comment
Share on other sites

salut! pt.inceput ajunge 30 w gen Roland Cube 30 ,30X,30XL in asta gasesti tot ce trebe pt. un incepator.Cu timpul se formeaza urechea si atunci incepe o alta lume pt.care acuma n-are rost de discutat.De aia spun Roland ca asta deja are o  calitate buna si S.H. se ia cu un pret bun. Langa asta nu trebe nimic decat o ch. buna si doua mani si mai bune + 2 sau 3  colegi seriosi,normal si ei cu instrumente si ce mai trebe,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde de exemplu, daca vrei trupa cu tobe acustice si cu bas electric amplificat; atunci ai avea nevoie de un amp care sa faca fata nivelului lor in camera in care urmeaza sa repetati. Depinde de ce amplificatoare au si colegii tai si cit e de mare si de tratata acustic camera respectiva. Depinde de genul abordat (cei care cinta jazz prefera anumite amp-uri, cei care cinta rock prefera alt fel de amp-uri) :). Depinde daca e o iufa trecatoare si vrei un allrounder cu care sa-ti faci damblaua un an doi sau ai ginduri serioase pe viitor :)...Da-ne toate datele problemei si incropim ceva din opiniile celor care se vor inscrie in discutie.

Link to comment
Share on other sites

Cumpara-ti BOSS Katana 50. Mai bun ca Fender Mustang. Eu asa zic. Ai in el pedale, copi de amplificatoare celebre. Editabile toate pe comp. Poti sa-ti salvez vreo 3 preset-uri cu efecte si ai peste 50 de pedale de efect boss valabile in editor-ul de pe pc. Totul poate fi editat pe pc prin USB.

Amp mai mult decat decent pentru incepatori si nu numai. Il iei de nou la vreo 800 si ceva de lei. 

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput, iti va fi ok cu un Roland 40-80. Tonuri acceptabile. Dupa care ti se va forma urechea si vei vrea sa incepi sa probezi ceva pe lampi. Dupa care iti vei cumpara ceva pe lampi, ca suna mai bine. Dupa care o vei vinde, pentru ca ai luat Bugera si vei sta cu el numai in service. Dupa care o sa oscilezi intre Vox, Fender, Laney, Orange, Marshall, Blackstar etc. si o sa o iei, incet, incet, razna. Dupa care o sa incepi sa auzi despre pedale, oficializandu-ti nebunia lui Salam, din momentul ala fiind condamnat sa stai pe forumuri si site-uri de profil in loc sa mai mergi la munca. Nevasta te va parasi, dar tu nu vei observa, pentru ca a aparut pedala X care iti "curata tonul" sau "mangaie inaltele". Pana atunci, esti ok cu Roland. Multa bafta si alegeri intelepte ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Depinde de exemplu, daca vrei trupa cu tobe acustice si cu bas electric amplificat; atunci ai avea nevoie de un amp care sa faca fata nivelului lor in camera in care urmeaza sa repetati. Depinde de ce amplificatoare au si colegii tai si cit e de mare si de tratata acustic camera respectiva. Depinde de genul abordat (cei care cinta jazz prefera anumite amp-uri, cei care cinta rock prefera alt fel de amp-uri) :). Depinde daca e o iufa trecatoare si vrei un allrounder cu care sa-ti faci damblaua un an doi sau ai ginduri serioase pe viitor :)...Da-ne toate datele problemei si incropim ceva din opiniile celor care se vor inscrie in discutie.

Salut! Da, o sa am un coleg la tobe acustice si unul la la bas. Cred ca in principal o sa cantam rock, metal, punk si alte chestii de genul asta. Pe langa asta am gasit doua amplificatoare: un Roland Cube 40  GX la 880 de lei si un Boss Katana 50  la 900 de lei. Ambele sunt noi si am vazut ca mi-au fost recomandate de unii. Ce spuneti?

Edited by Pestritu'
Link to comment
Share on other sites

Vezi, am omis faza asta cu bugetul. Ce sa spun, eu nu mi-as lua niciunul dintre alea doua, dar daca asta e bugetul, asta e situatia :) Boss Katana.

Link to comment
Share on other sites

Eu o tot tin pe-asta cu emulatoarele digitale, pentru ca-s usoare, versatile, si suna conform cu realitatea.

Uite niste sugestii:

AMT pangaea cp100FX (de mentionat ca la asta iti trebuie distors in fatza), line6 POD HD500X (sau varianta de rack HD pro X), atomic amplifire, line6 Helix, bias head, kemper profiler, fractal axe fx. La repetitii si-n concert le bagi prin PA/monitoare si-acasa cu casti.

Alta varianta, in cazul in care vrei ceva extrem de simplu, ar fi EHX Magnum 44 cu un distors versatil in fatza (de exemplu cele de la AMT seria 2 sau cele multichannel); un 4X12 sau un 2X12 gasesti in mai toate salile de repetitii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.