www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton Custom Line - Acustice


Adinel Berehorschi
 Share

Recommended Posts

Salutari!

 

E pe aici cineva care a achizitionat Custom Line-ul de chitare acustice de la Harley Benton?

Am vazut ca folosesc solid top si din cateva review-uri de pe youtube imi suna relativ bine. Mai ales cele la vreo 1600 de lei pe Thomann.

Din propria experienta, din seria Custom Line, am avut un double six.

Foarte misto chitara. Un sunet relativ peste gama de pret, ce ofera Ibanez spre exemplu.

Lemn de calitate si ca si aspect, foarte fain lucrate si atrag bine publicul.

Nut si bridge din os. 
Ce e rau? A venit cu un setup de tot ra***ul.

A trebuit dusa la un lutier. (de unde a venit cu distanta dintre corzi si gat si mai mare, dar asta-i alta poveste... nici nu mai conteaza).

Preamplificator si doza sub bridge Fishman. 

Firma buna, sunetul foarte prost. Dar inregistrata cu un microfon, la rece, suna foarte misto. :)

Am dat-o din necesitate de bani si pentru ca sunt din Timisoara si nu am la cine s-o duc. Am fost uscat de bani cu acel setup si nu am mai fost curios sa incerc s-o trimit prin tara, sa mai consum bani degeaba.

Insa de pe multe forumuri, am citit ca majoritatea vin cu setup ok. (Bad luck in my case)

Iar ca sunet, indraznesc sa spun ca suna mai mult decat decent.

Deci, daca are cineva experiente cu achizitii, sau doar testari... Let us know! :)

Vad ca in ultima vreme, Harley Benton incearca sa faca ceva. In unele parti chiar le iese ok, dar mai au de mancat.

Insa fata  de acum cativa ani, cu acele copi ieftine de stratocaster... putem spune ca e top quality ce fac acum!  :drinka:

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma bag si eu in discutie:

Nu stiu in domeniul acusticelor, dar eu de exemplu am un harley benton explorer '84, face parte din "Progressive Line" cica si suna chiar ok. 

Daca te uiti atent, pe ici-colo se mai observa cate un mic defect estetic dar per total e cantabila. Dozele active "HBZ" cu care vine echipata din fabrica, urla pur si simplu, au un output foarte mare. A venit cu un setup ok, neck-ul destul de drept, actiunea corzilor relativ mica, daca nu ai mari pretentii.

Da, straturile de acum cativa ani erau sub orice critica, dar cel putin explorerul asta e cu mult peste ce era Harley benton odata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele china din gama de pret mediu au lemn ok, dar setup facut fie la repezeala, fie deteriorat din cauza schimbarilor climatice. Sunt facute intr-o prov cu umiditate mare.

Chitaristii ar trebui sa inteleaga cum e treaba si sa poata pili un bridge/nut si regla un truss rod... parerea mea.

 

In privinta harley benton, cred ca sunt overpriced alea top of the line, pt ca breedlove, recording king si altele fac treaba mai buna, dar e si de la tva-ul european...

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele china din gama de pret mediu au lemn ok, dar setup facut fie la repezeala, fie deteriorat din cauza schimbarilor climatice. Sunt facute intr-o prov cu umiditate mare.

Chitaristii ar trebui sa inteleaga cum e treaba si sa poata pili un bridge/nut si regla un truss rod... parerea mea.

 

In privinta harley benton, cred ca sunt overpriced alea top of the line, pt ca breedlove, recording king si altele fac treaba mai buna, dar e si de la tva-ul european...

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Ai dreptate la faza cu truss rod adjsument-ul. La partea de pilit, ii putin mai asa. Depinde si cat de indemanatic esti. Eu am dat-o la lutier deoarece mi-am dorit sa fie asa cum trebuie si sa-i faca nut si bridge nou din os calumea. Ceea ce eu nu ma pricepeam absolut deloc.

Daca gasesti un B stock, cred ca se merita. Desi la ce oferta HB, la acelasi range de pret ( nou pe Thomann) as prefera un The Loar spre exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.