www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[help] Nu Stiu Sa-l Folosesc La Maxim


comanel
 Share

Recommended Posts

Am gt6.. si cu rusine o spun.. nu stiu sa-l folosesc.. mai bine ma descurcam cu cele 3 pedale care le aveam cand eram tinerel...

 

nu stiu sa scot un ton de metal "c0i0s.." si cand zic asta nu zic ton de lampa.. ci ton dinala puternic de fata.. dinala care-ti da parul pe spate...

 

nu stiu sa scot un ton de solo.. cu gain in limitele bunului simt...

 

nu stiu sa scot un ton de bluz frumos... deh nu sa sune a fender.. da sa aiba un ton mai vechi, mai "vintage.."

 

nu stiu cum sa folosesc acele simulatoare de ampuri... nu stiu.. nu stiu frate.. am un ton in minte, da nu pot sa-l scot pe procesor...

 

sa mor eu daca nu-l vand.. ma enervez.. e si greu de-mi rupe spatele, ma si chinui cu el si nici nu scot ce stie el cel mai mult

 

uite.. incerc sa fac un ton, il postez.. si voi dati o idee.. dai ala mai incet, sau mai tare.. sau

 

posesori de gt6 sau gt8(ca e cam la fel).. sariti in ajutor... idei, chiar si tonuri deja facute... accept orice... numa sa nu-l arunc pe fereastra, ca am strans mult cureaua sa-l cumpar.. si acum parca ar fi pacat sa renunt la el

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Incearca aici, nu stiu daca o sa te ajute, banuiesc ca ai si tu asa ceva

 

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/_sup...273&iStcd=4

 

Nu vreau sa fiu rautacios, dar am cunoscut oameni care au bagat bani grei in Boss-uri si au ajuns la concluzia ca tot doua pedale erau mai "c0i0ase".

Tine-te de el ca e pacat de bani...eu unul sunt adeptul pedalei, am un Boss DS-2 si nu trebuie decat sa ma joc cu potentiometrele ca sa scot ce sunet vreau.

 

Succes!

 

Indicatie: ai rabdare, cu timpul si cu multa munca o sa obtii tonurile dorite, trebuie "repeti" la el, ca sa zic asa.

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

pana la urma oricine va accepta ca o pedala analog face mult mai mult decat un procesor digital. efectul acela, al pedalei, de od sa zicem, va suna mult mai viu. insa este un singur efect, iar pretul unei pedale calumea se apropie de cel al unui multiprocesor. acuma e la latitudinea fiecaruia de a alege: calitate sau cantitate. dintre multiprocesoare, tonelab este singurul(sau oricum, printre putinele) care reuseste sa fie cat mai natural, cat mai viu. si asta pt ca nu e plin de tot felul de efecte penibile, ci se rezuma la esential. deci in loc de mult si prost, mai bine putin dar bun. este o regula de viata asta.

multi au sustinut la un moment dat, cu vehementza chiar, ca un multiprocesor digital este solutia, pt recording, pt live etc, insa incet incet si-au dat seama ca nu e asa, si acum sunt de partea cealalta a baricadei.

iar firma boss e renumita pt capacitatea de a face un lucru simplu cat mai complicat!

decide-te... de ce efecte ai nevoie? un dist/od, un reverb, delay, compresor, wah, eventual chorus/flange/phaser. si daca vrei sa canti in fatza unui public...un amp pe lampi...care sa se imperecheze bine cu aceste pedale.

iar pt recording tonelab all the way...parerea mea

remember: simple is better!

Link to comment
Share on other sites

Am gt6.. si cu rusine o spun.. nu stiu sa-l folosesc.. ..............

 

posesori de gt6 sau gt8(ca e cam la fel).. sariti in ajutor... idei, chiar si tonuri deja facute... accept orice... numa sa nu-l arunc pe fereastra, ca am strans mult cureaua sa-l cumpar.. si acum parca ar fi pacat sa renunt la el

 

 

ANALIZA------>>>>>..........SINTEZA

 

 

Prima data trebuie sa inveti ceva acustica , electroacustica .

 

 

altfel esti "clientul" bun de ametit cu texte de reclama , si vei tot cumpara "tonul" ...bani sa fie...

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
remember: simple is better!

 

 

Asa e!

 

 

Pt comanel: scoate untul din el!

 

Na, ca am facut si o rima~

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

pt karpi..: Shefu' am cantat la inceput pe acustica(2 ani), apoi pe electroacustica(un an si ceva), apoi am trecut pe o hora reghin cu doze de ibanez si cu 3 pedalute mari si late; anume(si le pun si in ordinea in care erau legate): o pedala de crunch/volum (true bypass) --> un eq pe 7 benzi (mereu activat, ridicam mediile putin pt a scoate un sunet mai "prezent"...) si un distors vai de mama lui de la digitech... Toate astea intrau intr-o Vermona regent 150k (amp rusesc pe care inca il am si inca suna bine de tot... problema e ca la volum mare tinde sa se incalzeazca intr-un timp scurt si nu mai scaote basii asa cum trebuie)

 

Zic vai de mama lui pt ca placa din el nu era digitech, era altceva.. nu am idee ce, dadea impresia de overdrive dar nu bag mana in foc.. cert e ca imi scoteam un ton, zic eu decent.. si de blues si de metal...

 

Acum, cu toate controalele astea, cu toate preampurile si simulari de lampa si de overdrive si de mama lui nu mai stiu ce, NU SUNA !! nu suna tata.. ma chinui.. de unu singur cand cant sau repet acasa suna bine, nu zic nu, dar deja cand e vorba de trupa sau de live, sunetul se pierde undeva in fundal.. nu are prezenta sau daca ii ridic inalte sau gain, suna cu dinti, ascutit... dar sunt sigur ca pot sa scot un sunet "greu" din el.. da nu stiu cum...

 

Asta e toata problema...

 

problema nu e de unde si cum am inceput.. problema e ca am scule de vreo 600 euroi si ma uit la ele ca vaca la polizor :) ... si nu-i pacat?

Link to comment
Share on other sites

Pt metal foloseam simulatorul de Mesa - Dual Rectifier ( BIG R-FIER parca ) . Pt blues nu mai tin minte , dar sigur nu aveam un ton prea misto ( cre ca cu ala MS1959 ) . Acoustic foloseam Jazz Chorus ( JC-120 ) , si pentru Clean iar am uitat.

Da acuma sincer tu pari un om serios , vinde-l da-l dreaq !!! Sunt destui pusti metalisti care chiar daca le pui JCM in spate ei tot procesor vor . Eu nu zic ca e rau , ci doar ca e o etapa . Pe mine m-a facut cel putin sa probez toate efectele si ampurile care asta le emula (cate am gasit si eu) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.