www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Brum La Chitara


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Am o problema...stiu, toti avem cate una...

 

Chitara mea, o Yamaha(deci nu una din high-class) imi provoaca o "mica" neplacere!

Si anume, atunci cand degetul aluneca pe coarda, se produce un sunet neplacut, ca un brum, un fel de gajait la trecerea de la un fret la altul.De mentionat ca acest lucru se produce mai ales in partea inferioara a grioff-ului, deci mai spre headstock.Si se intampla la mai multe corzi, in locuri diferite, dar mai ales la corzile mai groase.

 

Acuma o sa imi spuneti: "Ia-ti Fender, Ibanez, etc!!!" R***t, eu o vreau pe asta! :)

 

Din cate am observat, brumul e din cauza ca incep sa vibreze alte corzi in acelasi timp.Atunci cand le tin fixe si cant doar pe una, nu se aude nimic anormal.

 

Intrebare: - poate fi din cauza bridge-ului ieftin?Aceste permite "amestecarea" corzilor?Sa il schimb?

- griff-ul meu are o problema?Tastele sunt bulite?

Care e misterul?

 

PS: acest lucru se intampla de cand am luat-o!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
E posibil sa fie din cauza tastelor, nu-i mare nenorocire.

Incearca sa iei notele corect, pe fiecare tasta si pe fiecare coarda, pe toata lungimea fretboard-ului. Daca e din cauza tastelor, pe unele taste iti va zbarnai coarda, pe altele nu.

 

 

Pai da, dar nu pot canta mereu pe mi-jos doar ca sa le tin pe celelalte apasate!Daca e din taste, banuiesc ca nu are leac...nu?

 

Cred ca un exemplu audio cu zgomotul in cauza ar putea sa clarifice sursa lui de provenienta :)

 

 

O sa pun un "exemplu" dar chitara mea e momentan printre straini.Cred ca maine vine acasa!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
controlul pe corzi amice, mana nu chitara.... mai incearca totusi sa ridici corzile un pic

 

 

Am sa incerc...

 

Multam pt sfaturi~

Link to comment
Share on other sites

Am o problema...stiu, toti avem cate una...

 

Chitara mea, o Yamaha(deci nu una din high-class) imi provoaca o "mica" neplacere!

Si anume, atunci cand degetul aluneca pe coarda, se produce un sunet neplacut, ca un brum, un fel de gajait la trecerea de la un fret la altul.De mentionat ca acest lucru se produce mai ales in partea inferioara a grioff-ului, deci mai spre headstock.Si se intampla la mai multe corzi, in locuri diferite, dar mai ales la corzile mai groase.

 

Acuma o sa imi spuneti: "Ia-ti Fender, Ibanez, etc!!!" R***t, eu o vreau pe asta! :)

 

Din cate am observat, brumul e din cauza ca incep sa vibreze alte corzi in acelasi timp.Atunci cand le tin fixe si cant doar pe una, nu se aude nimic anormal.

 

Intrebare: - poate fi din cauza bridge-ului ieftin?Aceste permite "amestecarea" corzilor?Sa il schimb?

- griff-ul meu are o problema?Tastele sunt bulite?

Care e misterul?

 

PS: acest lucru se intampla de cand am luat-o!

 

Adica atunci cand faci "glissando" se aude un zbarnait la trecerea intre doua taste?

Asta este din tehnica de executie, dar poate fi rezolvata ridicand putin corzile groase (cele cu matisaj).

Probabil ca se intampla mai ales atunci cand ai corzi noi. Este normal. Cu timpul te vei deprinde sa faci muting la celelalte corzi, si sa faci trecerea destul de rapid si cu presiunea potrivita (nici prea-prea, nici foarte-foarte)...

 

Inca ceva: Ai schimbat cumva dimensiunea originala a corzilor? Adica ai pus cumva corzi mai subtiri? IN cazul acesta trebuie slabit putin Truss-Rod (surubul din grif - cam 1/4 tura).

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Adica atunci cand faci "glissando" se aude un zbarnait la trecerea intre doua taste?

Asta este din tehnica de executie, dar poate fi rezolvata ridicand putin corzile groase (cele cu matisaj).

Probabil ca se intampla mai ales atunci cand ai corzi noi. Este normal. Cu timpul te vei deprinde sa faci muting la celelalte corzi, si sa faci trecerea destul de rapid si cu presiunea potrivita (nici prea-prea, nici foarte-foarte)...

 

Inca ceva: Ai schimbat cumva dimensiunea originala a corzilor? Adica ai pus cumva corzi mai subtiri? IN cazul acesta trebuie slabit putin Truss-Rod (surubul din grif - cam 1/4 tura).

 

 

Da, am schimbat corzile cu unele mai subtiri, fa-ma sa-nteleg, care-i chestia cu truss-rod-ul?De ce sa il slabesc?

Link to comment
Share on other sites

truss rod-ul e un bat de metal care merge prin grif de la headstock pana jos. cred ca daca dai de el se incovoaie si grifu la fel(cred) dar ai grija sa nu dai prea mult, fiindca o sa rupa gatu

ii dai cu un fel de surubelnita care ar fi trebuit sa vina odata cu chitara(doua sunt, una e mai groasa si pe aia trebuie sa o folosesti) o bagi in gaura aia din headstock si invarti un pic. lasi vreo 5 min sa se "dospeasca" si vezi daca mai face dai vreo jumate sau o tura completa(asta bineinteles daca mai are sunetu) si daca tot nu se lasa vezi ca mai ai al doilea bat care e mai subtire dai cu ala in gaurile de la chestiile alea patrate din bridge(vezi sa bagi totusi corzile mai groase daca vrei sa nu te arzi, daca nu, treaba ta, eu am avut vreo 2 corzi mi(alea subtiri) rupte de la un setup prost made by subsemnatul)

poti si sa slabesti suruburile care tin griff-ul cu o surubelnita normala cruce, sau sa "go for the throat" strangand suruburile care se vad cand iei placuta aia protectoare din spatele chitarii, desi nu recomand.

Link to comment
Share on other sites

Da.

 

Intrebari:

1.Imbusul e surubelnita sau bat?

2. Cat de jos merge truss-rod-ul (adica "how low can you go")?

3. In ce sens invarti truss-rod-ul?

4. Exista "gauri de la chestiile alea patrate" la un bridge fix?

5. Ce rezolva strangerea sau slabirea "suruburilor care tin griff-ul" in cazul unei chitare neck-thru sau set-neck?

..............................

etc, etc.

Link to comment
Share on other sites

Da.

 

Intrebari:

1.Imbusul e surubelnita sau bat?

2. Cat de jos merge truss-rod-ul (adica "how low can you go")?

3. In ce sens invarti truss-rod-ul?

4. Exista "gauri de la chestiile alea patrate" la un bridge fix?

5. Ce rezolva strangerea sau slabirea "suruburilor care tin griff-ul" in cazul unei chitare neck-thru sau set-neck?

..............................

etc, etc.

 

1. Imbusul e un fel de bat cu 5 laturi ...

2. Trss-rod-ul nu merge in sus sau in jos, ci se roteste.

3. Depinde in ce cum e curbat grif-ul.

4. Nu stiu despre ce vorbesti.

5. Din nou, nu stiu la ce te referi.

 

Din cate am inteles eu, problema nu e din chitara, ci din mana ta. Daca ai zis cand stopezi celelalte corzi, suna ok, atunci chitara e setata bine si nu are nici un sens sa umbli la ea.

In cazul in care problema nu vine din mana ta, te sfatuiesc sa nu pui tu mana ci sa te duci la un lutier, si sa ti-o seteze calumea. Majoritatea chitarilor low-end vin setate cam naspa din fabrica.

 

Off-topic: Maine-poimaine daca am timp voi posta un "mini-lesson" despre pozitia corecta a mainilor si despre cum trebuie sa te exersezi pt. o sedinta cat mai productiva.

 

 

Edit: Oups ... credeam ca a intrebat gnrmarius :)

Edited by guitar88
Link to comment
Share on other sites

4.ziceam de astea http://users.powernet.co.uk/guitars/fendbrid.gif (sunt patrate si au gauri :) )

ca sa nu mai ametim pe nimeni cu discutii de gen recursul etapei, http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm

am avut si eu o problema asemanatoare, fret buzz si am facut un setup mic si a trecut.

Link to comment
Share on other sites

verifica daca e stramb gatul chitarii,el trebuie sa aiba o foarte usoara curbura,sa fie uuuusor concav fata de corzi,in niciun caz convex.Ajustarile trussrodului se fac doar cu corzile puse si tensionate la tensiunea la care se folosesc in mod obisnuit,altfel e nerelevant.Daca vrei sa ridici corzile,sa ai "higher action",nu stramba gatul,ci ridica din cordar,adica bridge.Nu umbla la truss rod decat daca e stramb gatul.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

O sa vad ce e de facut, nu ma pricep prea bine la setup-ul chitarei, decat sa o stric mai bine nu ma bag.Credeam ca e din bridge sau din freturi!

 

Multam pt sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Am reusit sa pun un demo cu "gajaiala".Ia spuneti acum, care-i treaba?Ce trebuie sa fac in continuare?

 

PS: sunetul e obtinut pe o singura coarda, neatingand altele si totusi rezultatul este evident!!!

demo.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Pe clean nu apare gajaiala?

 

 

Ba mi se pare ca are gajaiala si nebagata in amp, adica asa, numai cant ma "joc" cu ea...

 

Ce sa-i fac?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Gata baietii, i-am gasit cauza: cand cant pe Re, indiferent in ce pozitie tin mana, intra in vibratie si La-ul.

 

Ce-i de facut de-acu?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
coboara dozele si schimba corzile... btw, e 80% din mana.

 

Felix, nu e de la corzi, mi se intampla asta de cand am luat-o, indiferent de marimea sau inaltimea corzilor.Si nu merge nici cu dozele...are ea altceva..mi-e sa nu fie din griff...

 

Pozitia mainii nu e corecta! Stopeaza La-ul cu "grasimea" degetului aratator.

 

 

Da' ti se pare normal daca nu tin La-ul fixat sa se auda rahatul asta?Mie nu!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
e absolut normal. si repet, nu e din griff, e din tensiunea pe care o aplici corzilor din mana stanga :)

 

Nu te contrazic, dar mi se pare aiurea sa am "grija" si de La cand sunt intr-un solo!

 

Merci baieti pentru ajutor!

 

offtopic: sunt curios daca si Vai pateste ca mine! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.