www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum sa-mi transpun ideile


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

poi ...acuma iar dau exemplu personal... eu am 5 luni de chitara( de fapt am mai mult, dar de 5 luni chiar invat chitara ), stiu sa cant ceva solouri, am tehnica( cel putin asa consider ) digitatie...mda..ceva ceva...si de multe ori stau si ma gandesc si imi vin in gand niste riffuri chiar originale...dar nu le pot transpune si pierd ideile...wtf can i do??

Link to comment
Share on other sites

poi ...acuma iar dau exemplu personal... eu am 5 luni de chitara( de fapt am mai mult, dar de 5 luni chiar invat chitara ), stiu sa cant ceva solouri, am tehnica( cel putin asa consider ) digitatie...mda..ceva ceva...si de multe ori stau si ma gandesc si imi vin in gand niste riffuri chiar originale...dar nu le pot transpune si pierd ideile...wtf can i do??

 

la ce ai degetatie? ce faci cu ea ?cum ai observat treaba cu degetatia daca nu cunosti griful ?

 

invata pozitia notelor muzicale pe grif .

 

Invata concomitent cu notele si arpegiile acordurilor , gamele, pozitia acordurilor ....adica invata ceva in legatura cu cantatul la chitara

 

deci: note pe grif---> game--> ,acordurile pe treptele gamelor,--->arpegiile ,---solo .

 

Sau pentru a nu te plictisi, in paralel invata ceva solouri simple dupa TAB +note pe portativ !!! nu numai TAB cu cifere ca este o pierdere de timp inveti ceva ca sa inveti dupa acea ce inseamna in notare normala pe portativ. ( cred ca ai fost la scoala , cred ca se mai preda muzica ) .Si normal ca asa vei fi nevoit sa inveti si pozitia notelor pe griff altfel nu ai cum sa canti notele de pe un portativ.TAB-ul este util pentru ca descrie pozitia unde trebuie prinsa , adica partea de tehnica de interpretare.

 

Dupa ce ai parcurs mai multe exercitii vei avea modelul pentru a te folosi de el ca sa a-ti scrii ideile muzicale.La fel ti se dezvolta auzul si vei putea transpune teme mai simple pe chitara , cu timpul si teme mai complexe.

 

Dar daca le popti canta inregistreaza-te.(deocamdata)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai e si asta la fel ca atunci cand inveti o limba straina: inainte sa poti vorbi fluent, sa spui in limba aia tot ce iti trece prin cap in asa fel incat sa te inteleaga vorbitorii nativ trebuie sa cunosti cuvinte, trebuie sa cunosti toate semnificatiile pe care le au cuvintele alea, combinatii de cuvinte aka expresii etc. Cam asa si aici numai ca mai greu: daca stai 2-3 ani intr-o tara straina ajungi sa vorbesti si sa te faci inteles foarte bine dar daca stai invatand chitara acelasi timp facand si alte lucruri abia incep sa iti vina ideile si abia incepi sa te prinzi cum le poti comunica.

 

Mie idei originale fara sa am chitara in mana nu prea imi vin si oricum alea-s de cele mai multe ori lick-uri aproximative pe care le-am auzit in ultima vreme in casti si pe care involuntar le reproduc mai colorat, mai prost, dupa cum imi e mana. De multe ori insa imi aduc aminte de vreo melodie, de aia cu Vine vine primavara infloreste toata tara sau cum era :), iau chitara si cant o nota care sa-mi placa, apoi relativ la ea incerc sa o cant pe urmatoarea care-mi suna in cap si tot asa pana iese cum trebuie. La inceput o sa iti vina mai greu sa iti dai seama la cate semitonuri mai sus sau mai jos sa cauti da' cu exercitiu incepi sa iti formezi urechea, sa te prinzi din ce in ce mai repede, o sa ai in memorie cum suna anumite note si ca trebuie sa cauti pana la ele si nu mai departe. Astea-s "sfaturi" empirice, mai de n00b, de fapt trebuie sa muncesti asa cum a spus karpi si o sa se cunoasca.

 

ps. Esti tare daca dupa 5 luni in care ai tras mai tare ai reusit sa capeti tehnica :).

Edited by noxes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest anghelescu
poi ...acuma iar dau exemplu personal... eu am 5 luni de chitara( de fapt am mai mult, dar de 5 luni chiar invat chitara ), stiu sa cant ceva solouri, am tehnica( cel putin asa consider ) digitatie...mda..ceva ceva...si de multe ori stau si ma gandesc si imi vin in gand niste riffuri chiar originale...dar nu le pot transpune si pierd ideile...wtf can i do??

nu cred ca mai poti numi ceva in ziua de azi "riff original" ...pur si simplu sunt sanse minime sa ai niste riffuri "originale"

 

 

 

(nu am citit tot threadu so...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
nu cred ca mai poti numi ceva in ziua de azi "riff original" ...pur si simplu sunt sanse minime sa ai niste riffuri "originale"

(nu am citit tot threadu so...)

 

ce am vrut sa zic e ca nu imi place sa plagiez...cu chestia cu partiturile parerile sunt foarte impartite, dar cat sa citesc si eu o partitura mai simpla stiu,insa m-am bazat mereu pe guitar pro-uri

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed
fredoneaza cu nananana :)) inregistreaza si cand progresezi , iti dai seama cum vin pe chitara :)

chestia funny e ca de multe ori fredonez ceva si cand incerc sa transpun pe chitara imi iese cu totu altceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Nu stiu cat de mult o sa te ajute, dar incearca sa nu compui intai in minte, ci pe griff. Mult mai usor. make your own patterns, repeat them, fa combinatii de note(acorduri). Muzica nu e matematica, nu trebuie sa fie exacta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.