www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt6 Vs. Line Pod 6 Xt Live


John Petrecce
 Share

Recommended Posts

De curand m-am decis sa-mi cumpar un procesor de chitara si trabuie sa ma decid intre cele doua. Numai GT 6 l-am incercat si mi-a placut dar as fi curios de niste pareri/sfaturi din partea celor care le-au folosit sau le poseda pe ambele. Mi-as dori sa-l folosesc atat pentru riff-uri dar si pentru solo-uri sa zicem mai 'cosmetizate" in genuri ca: heavy/power/prog-metal.

Multumesc celor care-mi veti raspunde!

Link to comment
Share on other sites

De curand m-am decis sa-mi cumpar un procesor de chitara si trabuie sa ma decid intre cele doua. Numai GT 6 l-am incercat si mi-a placut dar as fi curios de niste pareri/sfaturi din partea celor care le-au folosit sau le poseda pe ambele. Mi-as dori sa-l folosesc atat pentru riff-uri dar si pentru solo-uri sa zicem mai 'cosmetizate" in genuri ca: heavy/power/prog-metal.

Multumesc celor care-mi veti raspunde!

 

Off topic - dacã-ți permiți ia mai bine Voodoo Valve-ul de la Loris cã-i super sculã :)

Vezi cã era de curând la mica publicitate anunțul.

 

On topic - am avut Gt6 ºi actualmente fol. XT Live. Opinia mea este cã e mai bun din anumite puncte de vedere XT-ul fațã de GT6. Oricum, amândouã sînt digitale, dar Xt-ul e dintr-o generație mai nouã ºi totuºi ceva mai bunã.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Off topic - dacã-ți permiți ia mai bine Voodoo Valve-ul de la Loris cã-i super sculã :)

Vezi cã era de curând la mica publicitate anunțul.

 

On topic - am avut Gt6 ºi actualmente fol. XT Live. Opinia mea este cã e mai bun din anumite puncte de vedere XT-ul fațã de GT6. Oricum, amândouã sînt digitale, dar Xt-ul e dintr-o generație mai nouã ºi totuºi ceva mai bunã.

 

Succes!

Mersi pentru informatii!

M-am uitat si la anuntul cu voodoo dar cere 450 euro. Eu sunt dispus sa merg pana la 400, deci e cam scump si nici nu prea stiu ce poate sa faca... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Mersi pentru informatii!

M-am uitat si la anuntul cu voodoo dar cere 450 euro. Eu sunt dispus sa merg pana la 400, deci e cam scump si nici nu prea stiu ce poate sa faca... :)

 

Voodu Valve e doar preamp, ceea ce poate reprezenta un dezavantaj, daca vrei sa intri cu el direct in mixer. In plus, e tehnologie veche...

Link to comment
Share on other sites

Voodu Valve e doar preamp, ceea ce poate reprezenta un dezavantaj, daca vrei sa intri cu el direct in mixer. In plus, e tehnologie veche...

Multam de informatie!

Totusi mai vreau pareri comparative fata de cele doua proc-uri...

Hai nu va sfiiti dati cu pareri!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest arosulescu

mane ... depinde ce vrei sa canti.... nu prea exista un procesor cu care sa canti orice .... eu asta caut si ... evident... nu gasesc..

 

gt 6 nu stiu cum e ... stiu gt 8 care are niste ciudatenii de tonuri ...in sensul foarte bun al cuvantului...fata de xt care in afara de distorsuri f bune... nu prea mai are mare lucru... deci esti metalist ...ia-l pe xt. Esti mai psihedelic vezi gt 6 ( repet nu stiu daca seamana cu gt 8 ...) . Poate ca si xt , prin posibilitatea de upgrade prin usb , iti permite foarte multe lucruri ... dar tre sa citesti pe siteu lu line 6 sa vezi in ce masura poti importa oarece tonuri... eu am avut xt o luna si jumate ... greu am reusit sa imi fac niste tonuri de clean... si alea clasice... si inca ceva vezi ca korg ax 3000 imbina foarte bine tonurile de clean ( ma refer la ciudatenii, pad-uri etc) cu cele de distors ...adica sunt mai mult decat decente ....mai ales distorsul. Repet depinde ce vrei sa scoti din el

Link to comment
Share on other sites

GT6 este deja depasit (cu mult).

 

Line6 Pod XT Live este cu doua generatii mai incoace. Mult mai bun. (zgomot mai putin, versatilitate mai mare, simulatoare mai realiste, biti mai multi si viteza de "procesare" mai mare)

Da...cam majoritatea parerilor vad ca sunt in sensul asta.Deci m-am cam hotarat sa raman la Line 6 chiar ca-i mai scump...Ramane sa mai fac rost de ceva bani si sar pe el.Mersi ptr pareri tie si celor ce mi-au raspuns!

GOD BLESS ROCK&ROLL! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.