www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Fac Sa Cant Inalte?


Guest Wierdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

As dori sa cant ceva metale, poate trash... intrebarea mea e urmatoarea: cum fac sa imi antrenez corzile vocale sa ajung la note inalte...cand incerc sa ajung la ceva mai inalt...se opreste vocea... adik se aude doar aer...e legat de felul in care respir... nu ma pricep... s`ar putea sa nu am voce...dar...totusi.. need help

 

Notele inalte la care ma refer sunt gen james hetfield...de exemplu, nu pot sa cand for whom the bell tols

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ai incercat asta dupa ce te-ai incalzit si inainte? ideea e k dak incerci direct fara pic de incalzire nu o sa ai succes. mie de ex imi trebe km juma de ora de vocalize si dupa aia pot sa cant judas priest fara sa falsez deci.... incearca incalzire

Link to comment
Share on other sites

Bea 50 de coniac sau wiskey dar nu mai mult sau ceai caldut, in orice caz nimic acidulat si incalzeste-ti vocea incet impreuna cu un pian sau chitara (ajuta si la calibrarea pe game) fa asta 10, 15 minute si pe urma poti sa-i dai cu trupa. Grija la respiratie si cand ai nevoie de volum baga diafragma. Daca nu-ti iese din prima nu dispera ca mie mi-a luat vre-o 2 ani sa invat sa fac vocea a doua.

Link to comment
Share on other sites

Bea 50 de coniac sau wiskey dar nu mai mult sau ceai caldut, in orice caz nimic acidulat si incalzeste-ti vocea incet impreuna cu un pian sau chitara (ajuta si la calibrarea pe game) fa asta 10, 15 minute si pe urma poti sa-i dai cu trupa. Grija la respiratie si cand ai nevoie de volum baga diafragma. Daca nu-ti iese din prima nu dispera ca mie mi-a luat vre-o 2 ani sa invat sa fac vocea a doua.

 

DA si fa asta in fiecare seara cam vreo 10 ani. Intre timp incearca sa canti: Melc Codobelc, Vine Vine Primavara, dupa aceea ceva muzica folk (da simple), incearca sa intri in corul scolii treci pe la sopran-alto, dupa ce ti se schimba vocea la tenor-bass... Intre timp vor fi trecut cei 10 ani. Ah si nu uita invata teoria in tot acest timp, si tehnica vocala.

 

Iti garantez ca o mare parte din acest drum l-au strabatut toti solistii tari (inclusiv Hathfield)...

 

Ah! era sa uit: asta este numai inceputul. De aici incolo incepi sa inveti (si sa te perfectionezi eventual).

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

o sa incerc pana la vara faza cu incalzirea...daca nu invat...canto! multumesc mult...si apreciez bancurile :), dar prefer sa am baietii intacti

Link to comment
Share on other sites

BAS, (1) s.n., (2) baºi, s.m., (3) basuri, s.n. 1. S. n. sg. Registrul cel mai jos al vocii bãrbãteºti; sunetul cel mai grav al unui acord muzical. 2. S. m. Cântãreț a cãrui voce se plaseazã în acest registru

BARITÓN, (1) s.n., (2) baritoni, s.m., (3) baritoane, s.n. 1. S.n. sg. Registru al vocii bãrbãteºti, intermediar între tenor ºi bas. 2. S.m. Cântãreț a cãrui voce se plaseazã în acest registru.

Link to comment
Share on other sites

fa o incalzire cu un cantec usor, jos cum ar fi iced earth-stormrider, si in orice caz NU incerca judas priest. o sa iti strici gatu(daca nici pe hetfield nu poti sa-l imiti pe halford chiar nu ai nici o sansa).

sau de practice mai incearca megadeth-symphony of destruction, hangar 18, rust in peace..polaris sau back in the day (mustaine are o voce chiar usor de replicat si in unele cantece aproape ca vorbeste)

Link to comment
Share on other sites

ai incercat asta dupa ce te-ai incalzit si inainte? ideea e k dak incerci direct fara pic de incalzire nu o sa ai succes. mie de ex imi trebe km juma de ora de vocalize si dupa aia pot sa cant judas priest fara sa falsez deci.... incearca incalzire

eu pot sa cant the hellion, prelude sau battle hymn fara incalzire, perfect! :)

no offence, dar nu da sperante creatorului thread-ului ca poatesi el sa cante..sa zicem.. victim of changes sau exciter cu doar juma de ora de incalzire

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

va dati seama ca n`os a ma fac vocal..da vreau sa vad daca pot sa scot ceva ceva din voce...k orikm nu ma fac tenor...da knd mai cant prin ksa nu vreau sa fiu penibil de tot:D

Link to comment
Share on other sites

va dati seama ca n`os a ma fac vocal..da vreau sa vad daca pot sa scot ceva ceva din voce...k orikm nu ma fac tenor...da knd mai cant prin ksa nu vreau sa fiu penibil de tot:D

asculti muzica. cat mai multa. asa iti formezi urechea iar dupa un timp o sa observi ca n-o sa-ti mai fie asa greu sa dai cu vocea.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Cand ai ureche muzicala buna nimeresti mai usor notele, fara sa 'dai' mai sus cand nu trebuie.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Cand ai ureche muzicala buna nimeresti mai usor notele, fara sa 'dai' mai sus cand nu trebuie.

Mai, voi chiar nu intelegeti ca oamenii sunt diferiti? Daca voi puteti sa cantati ca Dickinson sau Halford (desi eu ma indoiesc, pana la proba contrarie), asta nu inseamna ca toata lumea poate.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg care e faza cu imitatul unei voci anume...ineacrca sa canti in registrii tai...asa poti sa-ti pastrezi gatul sanatos...orice fortare a corzilor vocale si impingerea in mod repetat a vocii catre note mai inalte sau joase fara a avea antrenament nu face deloc bine...si pe plan artistisc...formeaza-ti o voce ce nu o are nimeni :) ...adu ceva original... :)

Edited by louis
Link to comment
Share on other sites

Mai, voi chiar nu intelegeti ca oamenii sunt diferiti? Daca voi puteti sa cantati ca Dickinson sau Halford (desi eu ma indoiesc, pana la proba contrarie), asta nu inseamna ca toata lumea poate.

Pai nu asta e ideea. Ideea e sa canti corect. Sa-ti dai seama unde gresesti, cum trebuie cantat pasajul respectiv, sa te corectezi singur. Daca ai ureche muzicala a mai usor. Sal

Link to comment
Share on other sites

Mai, voi chiar nu intelegeti ca oamenii sunt diferiti? Daca voi puteti sa cantati ca Dickinson sau Halford (desi eu ma indoiesc, pana la proba contrarie), asta nu inseamna ca toata lumea poate.

chiar ma gandeam, daca chiar nu se poate si nu se poate sa canti la fel de sus ca halford sa zicem, dar faci aceeasi nota in octava de mai jos, suna bine sau daca nu poti ca halford, nu poti si basta?

Link to comment
Share on other sites

va dati seama ca n`os a ma fac vocal..da vreau sa vad daca pot sa scot ceva ceva din voce...k orikm nu ma fac tenor...da knd mai cant prin ksa nu vreau sa fiu penibil de tot:D

daca ai sa canti in casa ori in baie, si nu poti sa atingi notele mai acute, ia tonul mai jos ca doar nu depinzi de nici un instrument

acordeaza-te dupa capacitatile tale

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest eRRaDecember

intr-adevar, daca vrei sa atingi note inalte ar trebui sa incerci o voce de cap sau daca nu, sa tipi, dar cantat (voce de plaman si de glota). dar pana la urma de ce vrei sa canti in registrul de sus??? fiecare cu tipul lui de voce si bineinteles nu as fi de acord sa copi vocea altui cantaret. cauta o voce pe care sa o simti ca e rupta din suflet atunci cand canti si sunt sigura ca iti vei impresiona, pentru ca atunci cand vei interpreta cu inima, vei da o alta poveste cantecului. noroace si sporuri !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Incearca sa canti dupa James LaBrie :)

 

Intr-adevar conteaza mult incalzirea. Mi-am facut un obicei tot timpul, cand este acceptabil din puct de vedere social, sa mai trag cate o cantare dinaia operatica, de incalzire (cel mai tare mi se pare sa cant La Donna e Mobile, dar eu sunt tenor). O alta chestie pe care am observat-o eu cel putin e ca la repetitii si acasa sun binishor si ating note destul de inalte, da live uneori falsez... umm uneori chiar rau :) hmpf... in fine, in general cand canti live mai e si fum de tzigara, poate ai baut si-o bere rece inainte din gresheala, si poate ai si emotii. Cine stie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.