www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Liviu Sorescu - Keyboards Works


Guest liviusorescu
 Share

Recommended Posts

Guest leo2pop

....a se da ...si restul cintecului... pentru o auditie completa

...

Caci altfel o sa credem ca-i numai meritul lui KORG, ca stie sa faca, asa cum face!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu

Aggressione e numai o parte de sine statatoare, am facuto pentru un intro la un jam session care va sa vina.pantera del amor e o piesa intreaga, nu imi apartine, e a unui prieten de-al meu din spania.nu stiu cat de mult v-ar putea placea piesa, de aceea nu am pus-o toata.daca se cere, o pun dar piesa intreaga nu e mare scofala.e un pop comercial.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

So what?

Pune dom'le piesa, ca doar nu e "by request" aici [cum adica - daca se cere!!!] si atunci poate si discutam mai multe, altfel... tot KORG ramine seful!!!

...si ce are pop-ul comercial - are raie?

Pe forumul asta sint oameni de la 14 la 70 ani. Cu toate ca ponderea e de 20 de ani si koaiele cit casa ... nu te formaliza... da-i drumul!

La orice!

Succes!

Link to comment
Share on other sites

interesant

 

canta si tu ceva...ceva unde sa vedem daca stii sau poti sa canti , imitatie de chitara nu e interesanta chitaristi sunt cu sutele .

 

Keith Emerson ,Rick Wakeman , Jimmy Smith , Jon Lord , Jan Michelle Jarr ,Rick van der Linden , Gregg Allman ,Edgar Winter ,Joey DeFrancesco, Billy Preston , Alan Price, Rhoda Scott ,Thijs van Leer ,Stevie Wonder ,Rick Wright ,

Derek Sherinian (sa zicem ca ultimul ar trebui sa fie mai aproape de tine ),

adica organisti -pianisti

Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu
EI... BINE TE-AM REGASIT... vezi ca lumea e tare critica pe aici asa ca ... sa fim cu mare bagare de seama

 

...mdeaaaaaa......

 

...mdeaaaaaa......

 

piesa e de fapt pantera del amor, piesa intreaga cu soloul sus uploadat.Mentionez:nu eu am scris piesa, tot ce am facut acolo e soloul si atit.iam zis in gluma pantera roz cand am facuto mp3

pantera_roz.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu

Scumpul meu karpimede, ai uitat bineinteles de Sviatoslav Richter, Vladimir Horowitz, Arthur Rubinstein, si mai actualii Evgheni Kissin, Arkadie Volodos, Murray Perahia si dece nu....Vitalij Kuprij.

 

 

Ai vorbit un pic cam mult si teai hazardat in exprimari si vei vedea asta mai incolo.Pana atunci poate imi spui si mie in ce tonalitate e concertul de pian de Schumann, nu de alta dar e cam de multishor de cand nu l-am mai cantat, de prin anul 3 de conservator.

 

O intrebare pentru tine : cine a scris Balada pentru Adeline?

 

 

urmeaza un post special pianistic, scurt si la obiect.peste putin timp

 

P.S. : mi-am amintit.la minor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu
Liviusorescu - just one thing.. nu mai fi asa arogant ca nu-ti aduce nici un beneficiu.

 

Peace !

 

 

Numai pe mine ma vezi?Sau numai pe mine vrei sa ma vezi?Dece nu te uiti la tot ce s-a scris?In ceea ce ma priveste nu am emis pana acum nici o parere despre nimeni din acest forum la nivel de cum canta si ce canta.E dreptul fiecaruia sa spuna ce crede, dar daca face afirmatii in necunostinta de cauza, cu o tendinta mai mult sau mai putin rau voita si as adauga si lipsita de un rafinament elementar...cred ca i se poate raspunde pe masura.Nu e vorba de aroganta, e vorba de a spune lucrurilor pe nume.Daca citesti anumite posturi precedente, o sa iti dai seama la ce ma refer.Iar cand voi posta lucrarea de care am pomenit, chiar ca o sa iti dai seama.Asta daca iti place mai mult muzica decat polemica.

Link to comment
Share on other sites

Esti usor de zgandarit :) , cred ca cel mai bine din partea ta ar fi... "ignore" , mai ales ca ai cu ce si de unde si pana la urma omul considera "interesant" ceea ce faci tu.

Nu stiu de ce se considera asa de oprimati unii chitaristi de faptul ca tu scoti sunete de chitara pe orga, de parca asta nu ar presupune nici un efort si orice agarici ar fi in stare de o performanta de genul asta. Probabil pentru ca suna prea bine.

Polemica asta e chiar de-amp...

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ba nus da nici io nu ii inteleg .. mai ales modul foarte impertinent in care se vorbeste pe ecest forum in general... ca si cum ne-am cunoaste de-o viata si ne permitem absolut orice cu oricine. nu ne ramane decat sa abordam ( si unii dintre noi) o atitudine similara... sorescu e meserias la capitolu bascau si raspunsuri in contra... credeti-ma ca-l cunosc.

 

in alta ordine ... nimic nu e mai constructiv decat sa te pui cu un alt instrumentist foarte bun care performeaza la cu totul alt instrument dar in maniera instrumentului de unde provii tu... nu inteleg de unde atata frustrare... eu mi-l imaginez pe liviu ca un ciborg care canta la o chitara ... demna de un ciborg ...

 

 

a..... ca nu e asta calea... ca shredu asta nu e cel mai misto fel de a te exprima in muzica... aici e alta poveste si fiestecare alege ceea ce ii place dar sa trimiti omu in afara comunitatii ca nu iti place tie ... e jenibil efectiv ( " vai dar nu i-a spus nimeni sa plece..." da nici mult nu mai e...)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu

E clar ca la intrebarea mea nu voi primi un raspuns, probabil si datorita caracterului retoric.Asa ca o sa postez raspunsu si fiecare simte ce vrea sau ce poate.

 

Balada pentru Adeline a fost scrisa de Paul de Senneville, contemporan cu Johann Sebastian Bach.Kleiderman a reorchestrat-o doar.Si bineinteles si-a construit un brand de imagine pe chestia asta, BpA ajungand sa fie asociata cu numele lui si invers.

 

Have fun, play the music

Link to comment
Share on other sites

Nu are nimeni nimica cu tine din contra suntem curiosi daca poti sa si canti ceva ? sau aflam ca esti baterist de fapt cea ce nu ar fi rau caci nu prea sunt bateristi .

 

Cui ai trebe un organist care canta la orga ca chitara pe un forum de chitaristi ? cam ciudata treaba.

Canta ceva , adica posteaza ceva de orga daca vrei sa ascultam , pe mine nu ma intereseaza simulator de chitara.

 

Daca esti organist cata ceva ca lumea la orga ,si pian sa te auzim , n-am mai auzit un organist bun de ani de zile toti sunt pe afara .

 

Altfel daca vreau sa aud organisti am discuri si exista si pe net.

 

 

si Rhoda Scott

 

Link to comment
Share on other sites

Guest liviusorescu

Karpi, daca scrii ceva, fa-o cu tupeu la persoana intai SINGULAR si nu plural.sau daca reprezinti pe inca cineva, adu la cunostinta tuturor.mersi

Link to comment
Share on other sites

ba nus da nici io nu ii inteleg .. mai ales modul foarte impertinent in care se vorbeste pe ecest forum in general... ca si cum ne-am cunoaste de-o viata si ne permitem absolut orice cu oricine. nu ne ramane decat sa abordam ( si unii dintre noi) o atitudine similara... sorescu e meserias la capitolu bascau si raspunsuri in contra... credeti-ma ca-l cunosc.

 

in alta ordine ... nimic nu e mai constructiv decat sa te pui cu un alt instrumentist foarte bun care performeaza la cu totul alt instrument dar in maniera instrumentului de unde provii tu... nu inteleg de unde atata frustrare... eu mi-l imaginez pe liviu ca un ciborg care canta la o chitara ... demna de un ciborg ...

a..... ca nu e asta calea... ca shredu asta nu e cel mai misto fel de a te exprima in muzica... aici e alta poveste si fiestecare alege ceea ce ii place dar sa trimiti omu in afara comunitatii ca nu iti place tie ... e jenibil efectiv ( " vai dar nu i-a spus nimeni sa plece..." da nici mult nu mai e...)

 

 

ciao Andrei! nici eu nu prea intzeleg c nu intelegi la fazelel astea :) sper k ai postat reply-ul la duel 62 dupa c ai citit toata povestea... tot storyul incepe cand leo ii zice lui sorescu k trebuia sa-si posteze piesa la "inregistrarile noastre", nu la duelul CHITARISTILOR!... shi ii dau PERFECT DREPTATE!!! shi nu-i prea intzeleg nici p admini... nu conteaza... eu nu vad rostu' d c ai sarit shi tu in halu' asta?! aaa , k il cunosti? so what? si eu il cunosc pe Vlad, si cant cu el(cred k il stii, hehe...), shi ce-ar fi sa sar shi eu cu c*ru-n sus de fiecare data cand comenteaza cineva ceva de el??? cam atat...

Link to comment
Share on other sites

Balada pentru Adeline a fost scrisa de Paul de Senneville, contemporan cu Johann Sebastian Bach.Kleiderman a reorchestrat-o doar.Si bineinteles si-a construit un brand de imagine pe chestia asta, BpA ajungand sa fie asociata cu numele lui si invers.

 

 

o fi scris-o pentru fica-sa drept multumire c-o facut ochi?

...putea si el sa dea o bere :)

 

 

 

...Bre Karpi asta e tarlaua lui Liviu Sorescu, pune si tu inregistrarile tale in sectiunea ta si da-ne numai linku... cel putin asa cred eu ca ar fi frumos ...

Numa' Neuro :) mai face de-astea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

tre sa fie o neintelegere la mijloc ... ce legatura are ce am spus io cu leo?... in plus si pe leo il cunosc dinaintea lui sorescu si mult mult mai bine ... si lui leo i-am luat apararea atunci cand a venit el pt prima data pe forum si s-au gasit unii sa faca comentarii foarte nelalocul lor despre piesele lui ... deci ... ideea ca sar de cur in sus ( exprimarea e absolut nepotrivita... ceea ce spuneam mai sus) ca cineva se ia de sorescu pt ca il cunosc e ...puerila ...renunt la o asemenea discutie

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

ok, vad k n-ai intzeles ideea ... vb despre 2 chestii diferite; nu conteza... apropos: cand ai colaborat cu Marius, d c ati upload-at-o la inreg. noastre? pt k asa e corect nana(vorba ta)!!! d c n-ati tras ceva la un duel? pt k toata lumea comenta k tralala, nu e corect, unde e fair-play-u, etcetc... nu-i asa?

Link to comment
Share on other sites

Karpi, daca scrii ceva, fa-o cu tupeu la persoana intai SINGULAR si nu plural.sau daca reprezinti pe inca cineva, adu la cunostinta tuturor.mersi

Eu vorbesc din punctul de vedere al chitaristilor , noi , chitaristi cautam organisti buni cu care se poate canta .Si cred ca daca nu vrei sa canti numai cu keyboards ,bass si tobe ci vrei sa colaborezi cu chitaristi idea ar fi sa-ti arati talentul de organist , pianist , nu neaparat shreding , mai degraba , adancimea , groove-ul in interpretare , greutatea atat rimica dinamica cat si cea armonica .Apoi nu-i rau daca ai si viteza , se pot face pasaje interesante chitara +key , se poate crea o sonoritate mult mai complexa , mai are si chitaristul cate o "pauza" nu trebuie sa " umple" incontinu,mai apare o alternativa la acel minunat ton de chitara dar care devine plictisitor la a cincea piesa. Ciar daca la orga si chitara se repeta aceiasi pasaj cu fiecare instrument va suna altfel si din cauza tehnici diferite de cantat .deci o varietate in interepretare ..si multe altele

.Si sa nu uitam de posibilitatile de sonoritati realizabile cu un set de keyboards .Cu synth-uri , sampleuri, emulatoare de tot felu .S mai sunt multe parti bune intr-o colaborare intre un chitarist si un organist .

Eu am cantat cu mai multi organisti foarte buni , este super sa ai un organist bun langa tine in trupa .Interesant era ca fiecaruia din noi ai placeau mai mult compozitiile celuilalt .Eu faceam compozitii unde 80% suna orga , organistul facea compozitii unde 80% era chitara .

Din cauza problemelor nu este posibila intotdeauna o asemenea colaborare si atuncea chitaristi asi cumpara simulatoare de synth , iar organiti samplere de chitara si alte instrumente.Probabil di dorinta de a extinde posibilitatile de sonoritate a pieselor compuse , cantate .

Dar totusi idealul este o colaborare in care cei doi artisti se complecteaza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.