www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eterna Intrebare (tonul)


vektor
 Share

Recommended Posts

Si anume tonul asta (jos).

 

Sunt curios daca ma poate ajuta cineva (gutargeek habarnuare) :

1. Cam cum a iesit asta in original. Banuiesc si eu cate ceva, dar nu prea am experienta.

2. Oare se poate scoate ceva asemanator (chiar si de departe cu urechile infundate) cu niste dotari mai slabe ?

Cut.mp3

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce scule ai ... trebuie sa incerci diferite posibilitati ...

Oricum pt. a obtine un sunet de lead bun, sunt 2 posibilitati:

1. Ridica gain-ul amplificatorului.

2. Baga un "carabus" de overdrive, un egalizator sau un compresor inainte de amplificator.

 

In al 2-lea caz, ridica Level-ul si regleaza la minim controlul efectului (drive, comp sau frecventele care nu te intereseaza. Vei obtine un sunet saturat si dinamic fara a denaturaliza sunetul amplificatorului tau.

 

Pt. solo e foarte bine sa ridici mediile si sa lasi mai jos bass-ul si acut-ul ... ceva de genul:

Bass: =====

Middle: =======

Treble: =====

 

Mai bagi un dealy, reverb si ar trebui sa fii destul de aproape de acel sunet ...

Link to comment
Share on other sites

King Diamond - House of God- House of God (Andy LaRoque)

 

Ms de sfaturi, dar "generic" vorbind, ma dscurc si eu prin setari la pedale ...

 

Ma dispera tonul ala de lampa, e bestial, si nu reusesc sa aflu ce scule anume a folosit (chitara-doze-preamp/efect-amp in special)

Link to comment
Share on other sites

Si anume tonul asta (jos).

 

Sunt curios daca ma poate ajuta cineva (gutargeek habarnuare) :

1. Cam cum a iesit asta in original. Banuiesc si eu cate ceva, dar nu prea am experienta.

2. Oare se poate scoate ceva asemanator (chiar si de departe cu urechile infundate) cu niste dotari mai slabe ?

nui absolut nici o taina , humbucker bridge , un distors doricare +EQ chorus foarte usor , delay.

 

sau o combinatie dintr-un multiefect....cu dist tip ..Highgain , Scoope , sau Valve ...cu un compresor in plus inainte de Ditors si un gate dupa ...plus culoarea cu EQ si rezonator dupa....dar suna foarte comun ..si la post procesare se mai filtreaza inca odata........

nu are rost sa-ti bati capul cu sounduri din studio sau postprocesate ....

 

nu este ton de lampa , tonul e format cu semiconductoare , ceva taie brusc si ai inaltele in distors , la lampa nu ai asa ceva .cu lampa suna moale de tot ...

 

Dar chorusul si hall/reverb poate sa vina din postprocesare "stereo" , daca ar fi mono ar suna muuult mai plat .

 

 

aktceva ce aud e o disonanta nasoala , sa zicem ca orga "schimba" prea tarziu progresia ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.