www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Chef De Blues


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

am d gand sa invat blues...si sincer am nevioe de sugestii ...orice..chiar daca e vreun topic legat de asta., imi cer scuze ca nu l-am cautat /..de lene..

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu stiu, i-ai la rand pe toti greii, pe toate legendele, pana ajungi la cei mai tinerei... :) Ghideaza-te dupa Wikipedia sau dupa documentarul The Blues.

 

Si, in ultima instanta, tre' sa fii un om bun care se simte rau. Hihihi. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, i-ai la rand pe toti greii, pe toate legendele, pana ajungi la cei mai tinerei... :) Ghideaza-te dupa Wikipedia sau dupa documentarul The Blues.

 

Si, in ultima instanta, tre' sa fii un om bun care se simte rau. Hihihi. :)

trebuie sa ai un nume stil ...........Blind Joe Washington Lemon

 

te muti intr-o coliba , nu mananci , tre sa fii sarac ca sa fi Bloozzz

 

langa monitor si mouse nu merge

 

cauti o plantatie de bumbac , cylegi bumbac cateva sezoane pe bani de nimic si sa vezi cum vine bloozzz-ul

 

asa de la distanta ,asculti prima data ,tot ce gasesti

Link to comment
Share on other sites

o singura chestie...daca nu t "atinge" macar o chestie mica din o mel blues ( cu furnicaturi si chestii) ...te cam apuci degeaba.....

 

un necunoscator a spus ca bluesul este misto....doar cam seamana ..adik mel seamana ......atunci cand o sa asculti acelasi ritm , aceiasi pattern , aceleasi versuri in mel diferite ..si ai sa iti dai seama ca sunt total diferite ( din cauza sentimentului si numai a sentimentului din piese)...atunci poti sa t apuci de blues..

 

 

,,ma rog parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
o singura chestie...daca nu t "atinge" macar o chestie mica din o mel blues ( cu furnicaturi si chestii) ...te cam apuci degeaba.....

 

un necunoscator a spus ca bluesul este misto....doar cam seamana ..adik mel seamana ......atunci cand o sa asculti acelasi ritm , aceiasi pattern , aceleasi versuri in mel diferite ..si ai sa iti dai seama ca sunt total diferite ( din cauza sentimentului si numai a sentimentului din piese)...atunci poti sa t apuci de blues..

,,ma rog parerea mea.

 

 

Hehe, bine punctat! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

exista oare si niste baieti care canta bine blues si dau lectii de blues, pe bani la fel de putini pe cat se dadea in trecut ca sa asculti blues?

:)

Link to comment
Share on other sites

o singura chestie...daca nu t "atinge" macar o chestie mica din o mel blues ( cu furnicaturi si chestii) ...te cam apuci degeaba.....

 

un necunoscator a spus ca bluesul este misto....doar cam seamana ..adik mel seamana ......atunci cand o sa asculti acelasi ritm , aceiasi pattern , aceleasi versuri in mel diferite ..si ai sa iti dai seama ca sunt total diferite ( din cauza sentimentului si numai a sentimentului din piese)...atunci poti sa t apuci de blues..

 

 

,,ma rog parerea mea.

 

Mi-ai luat vorbele din gura :) Eu am frisoane cand ascult Voodoo Chile

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa scriu cateva randuri ... :)

 

sper sa fie folositoare si sa nu fi fost acoperite deja in alte parti ale forumului ...

 

so

 

1. uita-te pe http://www.bluesyoucanuse.com/

sunt lucruri interesante ... si daca iti permiti poti lua si cartea/cartile

 

2. un alt lucru interesant, dupa parerea mea, ar fi urmatorul softulet: http://www.power-tab.net/guitar.php

e un editor de tabulatura, care este gratuit si merge destul de bine :)

pe langa faptu ca poti edita taburi, poti chiar sa le asculti (midi type)

 

sper ca, ce am scris mai sus, sa te ajute intr-un fel

succes

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa scriu cateva randuri ... :D

 

sper sa fie folositoare si sa nu fi fost acoperite deja in alte parti ale forumului ...

 

so

 

1. uita-te pe http://www.bluesyoucanuse.com/

sunt lucruri interesante ... si daca iti permiti poti lua si cartea/cartile

 

2. un alt lucru interesant, dupa parerea mea, ar fi urmatorul softulet: http://www.power-tab.net/guitar.php

e un editor de tabulatura, care este gratuit si merge destul de bine :)

pe langa faptu ca poti edita taburi, poti chiar sa le asculti (midi type)

 

sper ca, ce am scris mai sus, sa te ajute intr-un fel

succes

 

dupa blues you can use am inceput si eu :P mi s-a parut ca e cea mai buna :D

mult mai bine explicat fata de alte carti unde iti da 2 lick-uri si dupa aia iti spune "now you do it :)"

 

de ascultat iti recomand lightinin hopkins, hooker, blind boy fuller, rory gallagher (ce-mi place mie :) ) si mai cauta prin "Martin scorsese presents the blues" (documentar de 7 filme... diferiti regizori)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.