www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor? -chitara Reghin Veche-


Thrall
 Share

Recommended Posts

De curand am intrat in posesia unei chitari- reghin banuiesc, copie strat

Cheitze- banuiesc ca de la un double six deoarece fiecare nut are cate doua gaurele

grif- putzin sui - dar mi se pare ca o sa fac rost de altul

corp- da

bridge - nu prea :). Cam lipseste o bucata cam dilematica. Nu are loc de cordar oricum, asa ca a venit chitara cu un "cordar" diy

am desfacut pickguardul, merge doar butonul de volum oricum (rimeaza), la cele doua de ton vad o instalatie home made care nu e conectata la rest.

dozele- doua single bar

 

Intrebari:

dozele sunt montate bine? la majoritatea chitarilor de gen le-am vazut in exterior

in cordarul improvizat, cam la ce distanta una de cealalta ar trebui sa pilesc niste santuletze pentru corzi

aveti idee ce ar trebui sa fie circuitul de la ton?

banuiesc ca potentiometrele sunt toate de 250kOhm... sa le inlocuiesc?

post-2863-1170841134_thumb.jpg

post-2863-1170841179_thumb.jpg

post-2863-1170841218_thumb.jpg

post-2863-1170841264_thumb.jpg

post-2863-1170841310_thumb.jpg

post-2863-1170841366_thumb.jpg

post-2863-1170841412_thumb.jpg

post-2863-1170841795_thumb.jpg

post-2863-1170841910_thumb.jpg

post-2863-1170841984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

grifful e gros ce-i drept... dar mi se pare destul de comod avand in vedere faptul ca eu tin ultimile doua corzi cu degetul mare

 

 

 

 

P.S. cele doua potentiometre de ton sunt de 100k ...

 

si alta intrebare: potul de volum e logaritmic

daca il schimb cu unul liniar (doar din astea gasesc prin gl) e diferenta mare?

sau sa nu il mai schimb ca e fain asa

Edited by Thrall
Link to comment
Share on other sites

in loc sa tii un barre... cum ai incolacita mana pe grif... cu degetul mare apesi pe tastele mi-ului gros ... respectiv la (daca ajungi, de obicei iese doar un mute)

 

wrong approach man

sau poate gresesc si inventezi tu un nou stil :)

 

PS cheitele nu-s de la double six (aveai impresia ca doua coarde se prind in aceeasi cheie? :) ); au doua gauri pentru tipuri diferite de head

Link to comment
Share on other sites

wrong approach man

sau poate gresesc si inventezi tu un nou stil :)

 

uh-uh, te contrazic ... omul stie ce zice. Vezi Ritchie Blackmore cum tinea acordurile cu bara (sau cu degetul mare in cazul asta) si mai ales power chords-urile, vazindu-l pe el am invatat si eu tehnica asta, si o aplic cu succes pe orice chitara acustica, grifful de clasica e prea lat pt asa ceva.

 

sa zicem ca tii un Fa major cu degetul mare. iti ramine destu 1 liber pt primele doua corzi , 2, 3 si 4 stii cum sa le folosesti. pe urma o sa iti fie extrem de usor sa-ti incepi solo-ul incepind cu degetul 1 .

 

. Un singur lucru e gresit : faptul ca daca tii degetul mare pe ultimele doua corzi si iese doar mute ... o faci gresit. Frumusetea este sa-ti iasa NOTA, nu mute.

 

Daca esti din Bucuresti, da o fuga pe la Mosu' din Piata Romana. Are un cordar vechi nemaipomenit care are si tremolo. Daca nu vrei sa schimbi cordarul ... fa-ti tu singur un "melanj" de elemente care sa-l alcatuie. Partile componente, tot la mos le gasesti.

 

Numai bine !

 

aaa... si edit : Cunosc dozele, am asa ceva infipt in chitara clasica . Sunt puse bine, sub plastic, pentru ca distanta doza - corzi sa se regleze cum trebuie. Nu-mi dau seama, dar sunt cumva humbuckere ? am vazut doua bare magnetice parca in poza ...

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Eu zic ca chitara e romaneasca - Reghin Rapsodia sau ceva de genu asta. Veche de cand lumea. Poturile sunt logaritmice de tipul A250K dar poti sa le schimbi cu liniare, nu-i nici o problema cu toate ca functioneaza dupa alti parametrii. Pentru ton fa un montaj standard cu 1 condensator pe fiecare doza. Din electrica pastreaza doar dozele restu la gunoi. Gatul e infernal de gros iar metoda cu thumbover e buna dar nu se foloseste pe ditamai animalul de grif. Metoda aia iti da libertate in folosirea celorlaltor degete - ex: Blackmore, frusciante, bla bla bla. Bridgeul e la fel de naspa deoarece:

1. Avea vreo 12 arcuri care asigurau functia de ''tremolo''

2. Avea o carcasa care acoperea tot ansamblul

3. E inutil. Mai mult rau face, zbor corzile din el ca din plastie.

In concluzie: ai de munca. Daca ai nevoie de ceva te ajut si eu cu piese. Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

autocolant pe pickguard? ar merge?

ma gandeam sa fac eu alt pickguard... asta e destul de shui... dar multa munca si in plus din partzi material :)

am luat azi de la dioda trei switchuri 2 poturi liniare de 250 si 2 condensatoare... daca iese schema o uploadez

crek ma duc sa mai iau unul maine si pentru volum

idee e ca tre sa mai dau niste gauri prin pickguard si azi n-am drujba

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Mai bine luai un 3 Way switch si 4 poturi si faceai configuratia de la Les Paul. Tre'sa faci alt pickguard ca asta e terminat rau.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Pai sunt 4 magazine: Muzica (nu-ti recomand decat in ultimul caz: adaosuri de peste 60%), Audio SHOP (de aici cumpar tot ce tine de sunet), Dioda si Electrica. Muzica se afla pe rampa de langa Banca Carpatica, fata in fata cu BCR iar celelate trei se afla vis-a-vis de DiscoVIP ( Libraria Bon Ami, PetShop, Zapp - gasesti usor ).

3ws - 30 000

poturile erau in jur de 10 000 fiecare

Condensator iti trebuie de 0,47 microF in jur de 5000 bucata

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt 4 magazine: Muzica (nu-ti recomand decat in ultimul caz: adaosuri de peste 60%), Audio SHOP (de aici cumpar tot ce tine de sunet), Dioda si Electrica. Muzica se afla pe rampa de langa Banca Carpatica, fata in fata cu BCR iar celelate trei se afla vis-a-vis de DiscoVIP ( Libraria Bon Ami, PetShop, Zapp - gasesti usor ).

3ws - 30 000

poturile erau in jur de 10 000 fiecare

Condensator iti trebuie de 0,47 microF in jur de 5000 bucata

 

stiu si eu :) le frecventez destul de des

vorbeam de material ptr pickguard

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Aaaa. Pai incearca o placa de plexiglass sau un custom pickguard metalic. Da-i un search - boc sau claxonn nu mai stiu cine a facut un pickguard de-a dreptul heavy metal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.