www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Humbucker Dimarzio


barbarossa
 Share

Recommended Posts

am rugat pe cineva sa imi inlocuiasca humbuckerul original de bridge de pe un epi lp cu un humbucker dimarzio.

humbuckerul original dat jos, ca si cel de la neck, care a ramas la locul lui, nu bazaia deloc cand tineam mana pe corzi si foarte foarte putin cand nu tineam mana pe corzi, chiar si cu gain la maxim si volum mare.in schimb dimarzioul pus bazaie cand nu tin mainile pe corzi, si o face chiar tare. stiu ca nu am prizele impamantate si asta e cauza, dar de ce pe chitara de pe care l-am luat nu facea asa? nu facea asa nici doza originala epi.in exact aceleasi conditii.

dimarzio-ul are 3 fire., spre deosebire de doza orig epi, care avea doar 2. unul alb si "sarma".dar dimarzioul are 3 si anume cel alb, care merge la switch, sarma care merge pe potentiometru, plus unul negru care probabil servea la chitara de pe care l-am luat pt pozitia 2 din 5. dar epiul avand doar 3 pozitii, ce trebuie facut cu firul negru? persoana care s-a ocupat de instalare l-a lipit impreuna cu sarma, sau masa sau cum i zice...

de asemenea, doza de pe epi a fost instalata pe o alta chitara, si nu e la fel de silentioasa cum era pe epi. de ce. pe chitara aia dimarzioul era si el silentios.

ok chestia e ca daca tin mana pe corzi problema teoretic dispare, insa am impresia, in cazul dimarzioului, ca bazaitul asta intra peste sfarsitul sustainului cand fac vibrato, deci notele nu prea mai suna curat....

help please!!ce sa-i fac sa taca?

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

am si io un dimarzio (al meu e cu patru fire si tzin minte k alb-ul si negru le-am lipit impreuna. posibil sa fie asta cauza. il plus, vezi sa nu se fi facut vro bucla de masa. de preferat este k toate masele sa fie legate la acelasi potentziometru din care sa plece o masa inspre jack.

Link to comment
Share on other sites

au fost lipite acolo unde au fost lipite aceleasi fire de la buckerul original. din pacate nu exact in acelasi loc, desi cand am taiat fire de la buckerul orig am lasat un pic sa se vada unde a fost lipit. nu inteleg, si nu e prima data , de ce cei care se ocupa cu instalatul nu lipesc exact in acelasi loc...ma rog.ideea e ca e in plus firul acela negru...

sa ma ierti, dar nu ma pricep... ce e aceea o bucla de masa?

si mai e un fenomen ciudat... sa zicem ca las chitara pe "burta"(burata ei) si ma indepartez de ea. bazaie.apropiu palma de gaura unde sunt poturile si pe masura ce ma apropiu de zona aia, neatingand nimic creste bazaitul, as indrazni sa zic considerabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Bucla inseamna sa te intorci de unde ai plecat. De ex: sa te intorci cu masa de la jack la cablul ce duce la bridge.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca e cazul pt ca suna calumea, cu bucla ar suna cum trebuie?

nu mai am instructiunile pt ca e veche de cand lumea doza si le-am aruncat.

iar pe site-ul lor nu gasesc decat scheme pt 4 fire, alte culori si chitara cu 2 poturi, 2 humbucker cu switch pt 5 pozitii sau 3 cu coil split si alte bazaconii din astea. mie imi trebuie una simpla. la middle merg ambele doze, nu spliteaza

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Hai sa o luam metodic:

 

1. este posibil ca firul "in plus" sa fie legatura catre punctul in care bobinele sunt inseriate. Daca l-ai pus la masa (sau la semnal) ai scurtcircuitat una din bobine si ai faut din humbucker un single coil, care este muuuult mai zgomotos. Dezlipeste toate firele si masoara cu un aparat rezistenta - intre cele doua capete cu cea mai mare rezistenta (cam 12-15Kohm) ai ambele bobine. Treaba cu split-ul nu este bazaconie de loc, centralul poti sa-l folosesti pentru split-coil, vei avea si un ton clean mai bun.

 

2. trebuie sa cauti pe net cum este polarizata doza, astfel ca atunci cand folosesti ambele doze cuplate (pozitia 2 din trei - adica la mijloc) sa nu fie in antifaza, sau sa nu aiba magnetii in antifaza... nu este chiar simplu

3. daca nu gasesti documentatie pentru doza DiMarzio (si pentru doza ta originala) va trebui sa faci identificarea prin incercari.

4. daca doza ti-a instalat-o un electronist care nu stie ce inseamna chitara electrica, este bine sa nu se mai bage pana nu se informeaza. Nu oricine stie sa manuiasca un letcon stie care este treaba cu polaritatile bobinelor, cu nord-sud la magneti, cu single-coil sau humbucker.

 

Cauta pe net si vei gasi toata teoria (trebuie sa stii ceva, ceva si teorie de fizica dar asta nu este o problema insurmotabila...)

 

 

PS. cu bucla de masa lucrurile stau cam asa: bucla de masa este un traseu inchis (adica o bucla) a circuitului de masa... scuza-mi pleonasmul. Aceasta bucla se comporta ca o antena care receptioneaza semnale electromagnetice din jurul tau (radiatii ale neonului, ale monitorului, ale setului TV, ale transformatoarelor din diferite aparate electrice, etc...), acestea sunt amplificate mpreuna cu semnalul util si duc la aparitia zgomotului (brum). De aceea buclele de masa trebuie evitate, adica toate legaturile de masa sa vina in acelasi punct si sa formeze (pe cat posibil) o "stea".

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

tipul care mi-a instalat-o se pricepe. chiar a masurat rezistenta, special s-a uitat ca humbuckerele sa nu fie in antifaza.

nu ziceam ca ar fi bazaconie split-atul sau celelalte chestii insa in cazul meu nu e ce caut. in sensul asta....m-am exprimat gresit :)

iar doza nu e splitata pt ca suna cum a mai sunat, a humbucker...plin si cald...iar cand tin mana pe corzi nu face nici pss chiar daca stau aproape de surse de brum

dar cand iau mana...the horror, the pain...poate ca exagerez, dar ma enerveaza ca cealalta doza, din neck e silentioasa ca o pisicutza chiar si cand iau mana de pe corzi. practic doza din bridge o fac la fel de silentioasa doar cand rotesc potul de ton si il aduc la 0, ceea ce nu fac niciodata... :)

dar ce ziceti de fenomenul acela cu mana care se apropie de partea electrica si creste brum-ul? eu nu am mai observat niciodata faza asta

 

btw, tipu zicea ca cel de -al treilea fir servea pt pozitia 2 pe o chitara cu 5 pozitii la switch, unde era cuplat humbuckerul tot cu doza single de la mijloc...

acum el este lipit iimpreuna cu sarma pe potul de volum al dozei din bridge, insa nu prea sunt unite.

Link to comment
Share on other sites

A, si cel mai simplu mod de a verifica daca functioneaza bobinele (desi daca sunt legate in paralel nu te ajuta) e sa atingi suruburile/drugii de fier/ce-or fi alea din fier care ies din fiecare dintre bobine cu o surubelnita.

 

Scuze daca am fost pe langa cu sfatul, n-am apucat sa citesc tot.

Link to comment
Share on other sites

lipeste alb cu negru impreuna

 

mai acuma daca stau sa ma gandesc, cat ma duce pe mine capu, ca nu prea eram premiant la fizica, chiar are sens ce zici tu. ca practic firu ala negru se ocupa cu exact ce face ala alb.ca sarma e masa, nu?

repet. am o sarma ce merge pe pot, un fir negru ce merge tot pe pot, dar nu e tocmai unit cu celalalt, si un fir alb ce merge pe unul dintre cele 3 "tzamburusuri" parca tot ale potului de volum.(scuzati-mi nepriceperea imn descrierea tehnica). momentan nu sunt acasa si nu vad exact cum e dar in procent de 99 la suta sunt sigur ca e asa cum am zis

 

cearny: am verificat si eu chestia aia cu "the poles". in pozitia treble merg ambele doye ale humbuckerului bridge, pe middle merg toate 4, iar pe neck cele 2 ale buckerului neck.

Link to comment
Share on other sites

Daca e Hum DiMarzio ar trebui sa aiba 4 (5) fire : Alb + Negru (lipite impreuna si izolate), Rosu (fir hot - ala merge la "tzamburush") si Verde+Shield (adica sarma - lipite impreuna la masa) - Series Humbucking

 

SAU :

 

Rosu + Alb - fir hot, Verde+Negru+Shield - fir masa - Paralell Humbucking

Link to comment
Share on other sites

e un dimarzio superdistortion

firele nu stiu sigur daca nu au fost schimbate, pt ca la instalare, acu vro 6 ani, l-am dus tot la un "priceput", si cred ca a schimbat firele, cu unele "mai bune", dupa ce in prealabil bazaia. sigur le-a schimbat la o doza, dar nu mai stiu care....posibil sa fi fost asta. si dupaia m-am mai tot plimbat cu el pe la vro 2-3 alte persoane, ca tot bazaia mai tare decat doza stoc pe care o inlocuise, si pana la urma cumva a "tacut". adica era complet silentios si suna asa cum trebuia sa sune.pana ieri...

inca o chestie ciudata e ca el suna destul de intunecat pe chitara anterioara si pe asta suna destul de mult mai bright, si nu prea cred ca are lemnul de-a face....

Link to comment
Share on other sites

E de la wiring. Daca poti pune o poza cu problema in chestiune (adica firele), poate te pot ajuta.

 

Edit : Firele ar trebui sa fie exact cum am scris mai sus (Google Rulez !)

 

- series Hum - Sunet mai bright, mai taios, sivel semnal mai mare

- paralell hum - Sunet mai mellow, mai dark, nivel semnal mai mic (la aceeasi doza)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

vezi ca e posibil ca in cavitati sa ai un fel de grafit pentru indepartarea parazitilor (conduce curentul intr-o oarecare masura)

 

asa am patit eu atingea suruburile dozei de lemnul chitarii si dadea la masa (tot doza dimarzio) tot ceva mai veche

 

daca spui ca ai mai miscat de ea si are toane asta e sigur

 

eu am rezolvat usor izoland suruburile in zonele respective incearca si imi spui ce a iesit :)

Link to comment
Share on other sites

vecktor, tu te referi la sunetul pe pozitia de mijloc? ca acolo e bassy, e ok. suna cam cum suna si cu doza anterioara la mijloc. nu stiu cum ar trebui sa fie pt ca nu am mai avut ocazia sa ascult doza asta combinata cu un alt humbucker. eu ma refeream la pozitia treble, unde suna mai treble decat suna pe cealalta chitara.

am sa incerc chestia cu dezlipitul firului negru, desi it is a bitch, pt ca nu am pistol de lipit, si va trebui sa merg la aceaiasi persoana care mi le-a pus.

 

ady, da e si asta o idee, ca suruburile ce le are doza asta sunt mult mai lungi decat cele de la doza epiphone, si poate ating cu varful. cu ce sa le izolez? (varfurile)

 

sunetul mai bright nu e de strat sau single coil, pur si simplu e de humbucker, dar cu inaltele mai accentuate. it is kind of wierd...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

pai improvizeaza

 

ai mai multe metode una ar fi sa pui bucati de banda izolatoare in locul de contact

 

sau gasesti un fel de furtun subtire sa il bagi pe surub si in capat improvizezi ceva

 

ori vopsesti suruburile dar exista riscul sa se zgarie (vezi ca dozele se mai misca in timp ce canti si de asta e bine sa faci o izolatie buna :)

 

si la mine baga sunetul ala mai pe inalte asa era destul de strident dar s-a rezolvat indata ce am facut treaba asta cu izolatul

 

vezi ca poate sa atinga tot spatele dozei mai putin probabil dar este posibil orice

 

incearca sa izolezi cat mai bine si pe urma sa imi zici daca mai face

 

la tine are toane deoarece odata atinge odata nu si e normal sa se schimbe si sunetul odata se aude bine odata nu ....

 

exact asta am patit eu si m-am enervat am scos doza si am observat cu aparatul de masura ca grafitul ala sau ce o fi e

 

conducator de curent electric siam izolat partile metalice de la doza

Link to comment
Share on other sites

nu, chestia e asa: pun chitara pe pat , cu spatele in sus, si gaura de la poturi descoperita, fara capac. bazaie. in momentul in care apropiu palma, prin aer, de "gura" gauri, bauaitul creste in intensitate. eu nu ating , nimic, pur si simplu stau mai aproape. la fel se intampla si daca apropiu un deget sa zicem de gaura de cable input. seamana zgomotul pe care il face chitara cand o apropii de amp foarte tare. nu ma refer la microfonie.

Link to comment
Share on other sites

Adica o pui demontata?

 

Suna a problema cu "bucla de masa".

 

Incearca sa aduni toate "sarmele care sunt conectate la carcasele potentiometrelor intr-un singur loc, si de acolo catre iesirea chitarii.

 

Este fenomenul de antena de care-ti vorbeam mai sus. Cand apropii mana (in aer) aceasta se comporta ca un reflector (sa zicem ca o parabola de satelit) si nivelul de radiatii car produc zgomot creste pe bucla (sau buclele) respective.

 

Mai poti incerca si urmatoarea faza: la punctul general de masa conecteaza un fir catre base-plate-ul metalic al dozei. Oricum ceva este in neregula acolo si cu cel de-al treilea fir, hum-bucker trebuie sa taie zgomotul aproape de tot.

Ma gandesc ca daca ai scurtcircuitat una din bobine la masa, ea insasi este o super bucla de masa care iti prinde tot ce este in jur. Mi s-a intamplat odata pe vremuri (cu o chitara reghin cablata ca vai de mama) sa prinda si radio local - nu radeti.

Poti sa-ti dai seama de astea practic astfel: stinge televizorul si monitorul calculatorului (eventual neonul sau lumina variabila daca ai asa ceva prin preajma) si vezi daca nu cumva zgomotul scade.

Link to comment
Share on other sites

nu influenteaza calculatorul sau tv-ul. la fel suna daca stau langa sau departe de ele. repet. nu suna nimic sau aproape nimic daca am mana pe corzi, doar cand o iau. ca si cum ar fi neimpamantata priza, dar la cealalta doza se aude MULT mai putin zgomot.

intrebare: daca firul acela in plus, cel negru, este pt legare in antifaza, e ok sa fie lipit de potentiometru? daca il dezlipesc si izolez, ce are?

Link to comment
Share on other sites

iti lipsesc 2 fire (rosu si verde)

 

1. poti verifica daca sunt in interiorul cablului gros (desfaci usor izolarea exterioara). In cazul asta, rezolvarea e imediata.

 

sau

 

2. schimba negru si alb intre ele (are o oarecare legatura cu cazul 1)[Daca doza a fost modificata, e posibil ca cele 2 fire lipsa sa fie lipite in interior]

 

sau

 

3.Nu prea pot sa urmaresc circuitul la masa, dar imi pare ca are o bucla. Daca e asa, trebuie desfacut si rearanjat ... operatie care nu e chiar triviala

 

==================================

 

And another thing :

 

a) Nu e obligatoriu ca punctul comun la masa sa fie pe potul de volum

:) Daca deconectati al treilea terminal al potului de volum de la masa (lasat in aer), scade un pic zgomotul (asa am facut eu, si nu mai am zgomot aproape de loc)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Ce vad eu din poza mi se pare (scuza-ma) o "matrasheala" cum n-am mai intalnit.

Ma mir ca mai suna ceva chitara asta.

 

Ce inteleg eu (din poze).

De la doza vine un cablu negru (care pare sa fie un coaxial cu ecranaj)- firul alb care iese din cablu (si care pare a fi cablul de semnal) este sudart la un terminal de potentiometru. De la terminal vine un alt fir alb catre carcasa potentiometrului (punctul de masa) la care este sudat si blindajul cablului negru. La celalalt terminal al aceluiasi pot se afla o sirma subtire care pune si acest terminal la masa. Ai deci un pot cu ambele capete la "masa" si care colecteaza semnalul de la doza direct pe carcasa. Din centralul potului (care este "cursorul") pleci mai departe cu semnalul.... ceea ce na-r fi incorect dar ce te fac ca cele doua capete sunt unite intre ele?

 

Nu mai continui cu descrierea... ideea este ca montajul este facut alandala, probabil ecranajul general (ccare ar trebui sa te fereasca de brum este pus pe semnal, si calea de semnal pe masa, ceea ce duce la un zgomot infernal).

 

Sfatul meu: ia un letcon de la un magazin de electrice (nu pistol ci din acela tip "creion"), nici prea mare dar nici prea mic. Desfa tot si fa montajul dupa o schema de pe net. Gasesti pe situl lui DiMarzio, sau SeymourDuncan toate variantele posibile, inclusiv cateva trucuri neconventionale.

Ia ca punct de plecare schema postata aici de Vektor (ultima cea cu volum si ton = 2 pots)... Trebuie sa o faci pt fiecare doza in parte, dupa care iesirile le conectezi catre cablul care merge la switch.

 

Sau cel mai bine du-te la cineva care stie ce face (cum am zis de prima data). Imposibil sa nu gasesti pe cineva aici pe forum si care sa fie din orasul tau.

 

Bafta (da-mi PM spune-mi de unde esti poate ne gasim consateni)...

Link to comment
Share on other sites

in afara de montarea dimarzio-ului nu cred ca s-a mai umblat in chitara , deci cred ca a venit cu toata matzaraia asa cum este... deci nu sunt cred ca e vro bucla sau altceva p-acolo. chitara am luat-o second, dar dozele subt cele originale, asa ca nu vad de ce vechiul proprietar ar fi umblat pe la cabluri.

buuun...am desprins cele 2 fire alb si negru.masa sau sarma aia am lasat-o unde e.

si am incercat urmatoarele, avand urmatoarele rezultate.

firul negru, initial lipit de potul de volum ramas in aer, cel alb, lipit de tzamburus....nici un sunet sau sunet ff slab

firul negru lipit de cel alb lipt de tzamburus....idem

ambele fire in aer...idem:)

firul negru lipit de tzamburus, cel alb in aer..... idem

firul negru lipit de tzamburus, cel alb pe potul de volum...suna, cred ca la fel ca si invers, adica cel negru pe pot si albu pe tzamburus, insa nu as putea spune daca suna exact la fel....o singura diferentza e ...ca pe pozitia mijloc, deci ambele humbuckere, daca amfirul negru pe tzamburus si cel alb pe pot, daca reduc usor volumul dozei de gat, undeva pe la nivelul 8-9 se aude o usoara schimbare de ton, care nu exista daca firele sunt inversate.

asta poate ajuta pe careva sa isi dea seama ce fac cele 2 fire

inca un fenomen ciudat pe care nu l-am mai remarcat pana acum este ca daca tin mana pe corzi si chitara cu corpul in jos si gatul in sus, pe masura ce o apropiu de pamant se intensifica un brum ca acela pe care il ai cand te apropii de un monitor sa zicem. asta oriunde in camera, chiar si departe de alte aparate...wtf is that...?

oricum ciudat e ca mi se pare ca doza dimarzio suna cam single coilish, mai ales pe clean, chiar si fatza de cea originala, si fatza de cea de la neck...chestia e ca nu pra imi mai amintesc cum suna pt ca nu am mai folosit-o de mult mult timp, si nu pe sculele astea.

ps eu sunt din mures

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.