www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Despre Pickguard


Thrall
 Share

Recommended Posts

pe spatele pickguard-ului de stratocaster se intalnesc, de-a lungul anilor, diverse folii, de diverse forme si marimi in vederea realizarii ecranarii.

 

la modelele usa reissue '62, placa de aluminiu are exact forma si dimensiunile pickguardului, realizand, teoretic, cel mai bun ecranaj, daca nu luam in considerare faptul, ca ca cele doua placi, despre care vorbim ( de plastic si de aluminiu), realizeaza, ele insele, un soi de condensator, care influenteaza sunetul emis la cald.

 

desi, dozele sunt identice, modelul usa reissue '57, dezvolta altfel de sunet la cald, ceva mai "noisy", ecranarea nefacandu-se decat, la nivel minim, de asta data, in zona potentiometrelor si a switch-ului.

 

la inceputul anilor '80, stratocasterele se ecranau inclusiv in zona dozelor, cu acea folie de aluminiu, lipita pe spatele pickguardului. la modelele us std, "groapa" sapata in lemn, in care intrau dozele, era ecranata, la randul ei, cu o vopsea grafitata.

 

concluzia, zic eu, este ca un minimum de ecranare, este absolut necesar.

Link to comment
Share on other sites

pe spatele pickguard-ului de stratocaster se intalnesc, de-a lungul anilor, diverse folii, de diverse forme si marimi in vederea realizarii ecranarii.

 

la modelele usa reissue '62, placa de aluminiu are exact forma si dimensiunile pickguardului, realizand, teoretic, cel mai bun ecranaj, daca nu luam in considerare faptul, ca ca cele doua placi, despre care vorbim ( de plastic si de aluminiu), realizeaza, ele insele, un soi de condensator, care influenteaza sunetul emis la cald.

 

desi, dozele sunt identice, modelul usa reissue '57, dezvolta altfel de sunet la cald, ceva mai "noisy", ecranarea nefacandu-se decat, la nivel minim, de asta data, in zona potentiometrelor si a switch-ului.

 

la inceputul anilor '80, stratocasterele se ecranau inclusiv in zona dozelor, cu acea folie de aluminiu, lipita pe spatele pickguardului. la modelele us std, "groapa" sapata in lemn, in care intrau dozele, era ecranata, la randul ei, cu o vopsea grafitata.

 

concluzia, zic eu, este ca un minimum de ecranare, este absolut necesar.

 

look here

 

plastic ----frecat-----sarcini electrostatice ,,,,,,si se aude in statie cum se descarca scanteile intre deget si plastic !!

Si la Strat-ul meu se mai aud cu distors cu gain mare sau compresor cu high gain , trebe sa pun si in jurol dozelo folie pe pickgoard ( spate) si legat la masa.

grafitul si folia scurtcircuiteaza aceasta incarcare electrostatica .

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca folia de aluminiu cu care voi captusi cavitatile dozelor va trebui sa o leg la cordar?

am auzit ca se poate folosi si folie de cupru; e mai eficienta?

cea mai eficienta este folia de platina! ;) dupa ea, urmeaza cea de aur :( apoi cea de argint :) dupa aia, cea de cupru :) si la sfarsit, cea de aluminiu, ca-i cea mai ieftina! :)

te-ai prins? ;)

si nu este nevoie sa ecranezi cu folie, cavitatile dozelor, ci doar sa o lipesti pe spatele pickguard-ului, in dreptul zonelor "periculoase". B)

Link to comment
Share on other sites

corpul omenesc e 78% apa sarata , si ecraneaza de minune spatele chitarei .

 

idea ar fi ca poti sa incerci sa legi folia de masa montajului , nu cred ca strica .

 

in rest folia sau grafitul scurtcircuiteaza plasticul , nu lasa sa se incarce plasticul cu sarcini electrostatice .

 

se poare pune cum spune Stratman in jurul dozelur pe partea de jos a placi , si la potmetre ,deci unde descarcarile produc "tzarait" in instalatia electrica de captarea corzilor.

 

 

 

volum foarte cu dist. mare , frec cu degetul ca si in timpul cantatului , si pacane cand ma ating de un surub de fixare in lemn , daca ating in timpul frecatului de surubul de la switch nu pacane (??)

asta se poate auzi si deranjeaza pe o inregistrare unde este un pasaj mai linistit , si eu am fost blocat prima data nu stiam de unde vine , ce pacane , hehe .

se aude cum deschide noise gate-ul la semnale ma " mari ".Sa vezi pe scena la sutre de vatti , vine un pacanit de la un reflector de la orga de luminii , si noisegateu deschide si "vjjjbruuuuu" zgomot ...curata distractie , si bineinteles trece si de noisgate-ul PA-ului.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.