www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Guest Razvan
 Share

Recommended Posts

Guest sadus

musiu iti recomand sa cauti pe net ceva clipuri.E ca si cum ai intreba "cum mi-o trag, sau cum fac preludiu"..E o tehnica care trebuie vizualizata si explicata, dar mai ales vizualizata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Sadus crezi ca daca as fi gasit pe net clipuri as mai fi apelat la experienta voastra c mon , am cautat pe net dar n-am gasit :) , dar daca ai vrea sa ma ajuti ai putea sa-mi trimiti mie unul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

din pacate sunt cu chitara nu cu basu.dar ai putea incerca ceva lectii cu wootan dak gasesti sau cu billy sheenan.

 

da-i si tu pe dc++ la search bass lessons..imposibil sa nu gasesti ceva dak ai share cat de cat

Link to comment
Share on other sites

Man pe net gasesti tot ce vrei...absolut orice :)

cauta pe net lectii de bass de la john myung si te invatza el sa faci slap...

oricum...un sfat...daca esti in punctu in care pui intrebarea asta clar., nu esti in stadiu in care poti sa-l faci ,ma refer la un slap. so sfatu meu e sa astepti...muncind si studiind vine de la sine.

Link to comment
Share on other sites

Razvan eu o sa iti raspund direct la intrebare.

 

"Slap" se compune din doua procedee. Unul se cheama "thump" si celalat "pluck".

 

Thump-ul se realizeaza cu degetul mare de la mana dreapta (presupun ca esti dreptaci). Lovesti ce coarda vrei tu, cel mai des sunt lovite corzile Mi (E) si La (A).

Eu iti recomand sa incepi cu coarda Mi. Tii degetul mare in sus ca si cum ai face semnul de "ok", si lovesti coarda deasupra griff-ului, nu deasupra dozelor. Secretul este sa o plesnesti, adica in momentul in care o lovesti, degetul sa sara liber inapoi, deci trebuie sa il tii cat mai relaxat si nicidecum incordat. Deci in momentul in care pleci cu degeul sa lovesti coarda ai deja in cap ca trebuie sa sara singur inapoi.

 

Pluck-ul sau pop-ul e mai simplu. Cu degetul aratator sau mijlociu ciupesti corzile subtiri, adica Re (D) sau Sol (G). Bagi degetul sub coarda, o intinzi si apoi o lasi sa alunece de pe deget ca sa se loveasca brusc de griff.

 

Apoi ideea e sa combini cele doua procedee. Dupa ce te-ai obisnuit cu fiecare in parte, incearca sa faci alternativ. Restul poti deduce din filmulete demonstrative sau ascultand melodii.

 

Astept critici si contraziceri din partea celor care stiu deja cum se face :)

Link to comment
Share on other sites

"Slap" se compune din doua procedee. Unul se cheama "thump" si celalat "pluck".

Eu stiam ca procedeele sint "slap" si "pop" iar combinatia se numeste "slap-pop" de fapt.

 

 

Cheia: sa gasesti octava. Cum: doua corzi mai sus, doua freturi inainte. Aceeasi nota, o octava mai sus. Enjoy.

 

La partea de slap incearca sa lovesti cu incheietura degetului mare unde griful se intilneste cu corpul bassului. Lovitura trebuie sa fie foarte scurta, nu trebuie sa tii degetul pe coarda mai mult de o fractiune de secunda.

Link to comment
Share on other sites

Cel care a inventat tehnica, cum am zis mai sus - Larry Graham a numit-o thump and pluck printre alte nume destul de amuzante, tipul e foarte simpatic.

 

Daca o sa va uitati la lectia lui o sa vedeti si cum s-a nascut ideea si sunt explicate si lucruri interesante despre combinare unei linii de bass complicate cu o linie de toba complicata. V-o recomand cu caldura, indiferent de ce instrument folositi.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ca tot veni vorba, recomand tehnica de slap&pop "perfectionata" de flea. E foarte utila celor care canta rock si e si usor de invatat. Eu am gsit doar cateva filmulete, dar a fost suficient.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.