www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
sam

Line 6 Helix

Recommended Posts

19 hours ago, cotrusvlad said:

@SKU folosesc si eu LT de un an. Exact aceeasi chestie am experimentat-o si eu, se simte ciudat. Suna ok, dar imi da un feel ciudatel, cu care hai ca m-am mai obisnuit. Oricum nu l-as da.... m-a salvat de o groaza de batai de cap unde nu puteam duce 2 statii si un pedalier cat masa de craciun. 

PS: Line6 schimba instant toate unitatile cu pedale de expresie busite. Indiferent ca mai e in garantie sau nu. E problema de design la LT, au fost un anumit numar de bucati cu probleme. 

In ce setup folosesti LT-ul? Aveai ton super misto cu AC15-le, acum 100 de ani am te-am vazut intrun live la "Capite" 

@bach Ies din el cu 2 XLR direct spre FOH, si dintr-un out 1/4 ies de regula intr-o boxa Alto TS310. Nu folosesc stock cabs, ci un IR de la celestion. Suna decent si e foarte lejer dpdvd logistic. Il folosesc la unul din proiectele din Timisoara si la cover bands. 

Ac15-le are un frate nou, un Fender Blues Deluxe si amandoua asteapta flight case-uri. Le voi reloca la Bucuresti si le tin exclusiv pt Urma impreuna cu pedalele.

2 hours ago, bach said:

Aveai ton super misto cu AC15-le

Multumesc frumos pentru compliment! :D 

Edited by cotrusvlad

On 18/09/2019 at 08:14, Blackthorn said:

Dintre procesoarele scumpe, GT1000 e cam codas, asteapta GT10000, poate atunci vor scoate si ei putin capul. Roland ar trebui sa ia mai in serios problema asta, daca vor sa mai insemne ceva in viitor. Tonurile sunt cam tot alea vechi (ma refer la simulari) si sunt destul de aproximative. Au facut progrese pe partea de efecte si pot folosi IRuri externe, dar cam atat, ceilalti (Keper, Fractal si Line 6 - cu ultimele firmware) sunt mult mai aproape de realitate, ma refer ca si acuratete a simularilor. Un ton ok inregistrat scoti din oricare, doar daca stii sa il butonezi corect, un ton bun, care sa stea foarte bine in mix si sa nu fie nevoie sa fie procesat la greu, deja e alta poveste. Aici Fractal si Kemper stralucesc, iar Helix este foarte aproape. Nu vreau sa spun nimic rau de restul, doar ca cei 3 mari au investit mult mai mult timp si resurse in dezvoltarea echipamentelor. Imi aduc aminte de profilele pe care le oferea Kemper la inceput, erau o gluma proasta pe langa cele de acum, la fel si preampurile si cabinetele de Helix. toti au progresat pe aceasta parte, doar ca unii au luat mai in serios problema, altii nu chiar.

Subiectul acesta este si va fi tot timpul o disputa in legatura cu preferintele fiecaruia si nu se va termina niciodata. Cred ca putem doar minusurile fiecarui procesor, in felul acesta macar vom sti la ce nu putem face compromisuri,

Un raspuns foarte bun, @Blackthorn!

Ca si minusuri la Helix, partea asta cu update-uri ma deranjeaza si pe mine. Tare greu apar. Despre Helix pot spune ca fata de celelalte, fiind foarte tweakable, te impinge sa faci o gramada de setari si sa te pierzi in asta in loc sa te ocupi mai mult de cantat.

Customer support-ul mi se pare excelent si mai bun comparand cu orice firma mare de pe piata.

Eu il am de 6 luni si l-am folosit acasa, in multe live-uri, repetitii, cu IR's si cu iesirea speciala pentru PowerCab. Chiar se aproprie foarte mult de adevar, l-am comparat si un un Kemper intr-o zi ore bune cu un prieten.

Toate sunt foarte bune zilele astea si e loc si de mult mai bine, desigur. Treaba e ca oricum au evoluat nebuneste in ultimii ani incat la blind test-uri, dupa ce compari cu un cabinet tras prin microfon si sa fie vorba sa stea in mix, nu mai iti dai seama.

Putem spune ca ne dam seama poate intr-un test fara instrumental, daca stai chiar sa-i gasesti hiba ca nu bate lampa. Dar cine naiba isi ia asa scule bune sa cante fara un backingtrack macar, ca sa nu vorbim de band. :)