www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheite Chitara


 Share

Recommended Posts

Salut! Are cineva idee unde as putea sa gasesc niste knob-uri, sau cum le zice, pt cheitele de acordare? Plasticele alea. Sunt asa de ordinare ca m-am trezit in seara asta ca unul se invarte de nebun pe cheita si nu mai prinde. Si m-am gandit sa il mut pe altul de pe alta cheita si mi-a crapat si ala in mana. Sunt niste prostii astea din plastic. Oare de ce n-o pune takamine chestii calumea pe ale chitari? In fine. Daca are cineva idee unde as putea gasi niste chestii din alea.. Am gasit pe niste site-uri din romania, dar ma gandeam ca poate exista si mai ieftine de 30 de lei pe bucata.. Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am postat aiurea. Sper sa nu enervez pe careva. :rokon:

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu enervez pe careva.

 

:) Bună asta !

 

Oricum, tre' să facă omu' muncă de detectiv să ghicească problema concretă a unui subiect anume... Nu era mai ușor dacă specificai exact modelul de chitară și puneai și o poză cu spatele headstock-ului, să se vadă cheițele.

 Nu de alta, dar poate primești un sfat concret și poate are cineva vreo soluție mai ieftină, rapidă și la îndemână, de a repara cheița, dacă se poate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) Bună asta !

 

Oricum, tre' să facă omu' muncă de detectiv să ghicească problema concretă a unui subiect anume... Nu era mai ușor dacă specificai exact modelul de chitară și puneai și o poză cu spatele headstock-ului, să se vadă cheițele.

 Nu de alta, dar poate primești un sfat concret și poate are cineva vreo soluție mai ieftină, rapidă și la îndemână, de a repara cheița, dacă se poate.

Ai dreptate. Am postat pe fuga si am omis toate aceste detalii. Imi cer scuze. Chitara este Takamine EG363SC. Ideea e ca mecanismul functioneaza. Doar partea neagra, din plastic, s-a tocit in interior (cum s-o fi tocit, nu stiu) si acum nu mai tine cand rotesc..rotesc in gol. Am facut si cateva poze. De carpit am carpit-o pe aia careia i-am facut poza singura. Dar nu tine superglue-ul. Si cum chitara a iesit din garantie nu stiu cat m-ar costa la MC Music sa mi le schimbe. Pana la urma o sa cumpar din alea metalice, dar sunt cam scumpe. Poate are cineva pe-acasa si vrea sa scape de ele. :)

 

http://i57.tinypic.com/23mu1ww.jpg

 

http://i60.tinypic.com/1zh3760.jpg

 

http://i61.tinypic.com/seuomv.jpg

Edited by Alex Daniel
Link to comment
Share on other sites

curata supergluul ramas,si incearca cu niste epoxy ,gen poxipol (nu stiu cum ii mai zice acum,ca tot isi schimba numele) - e vorba de adeziv dinacela cu 2 componente pe care trebuie sa le amesteci tu 

le amesteci calumea,umplii gaura si bagi putz@ de la cheita acolo,in 24 de ore ar trebui sa fie ok ; eu am folosit la o surubelnita si rezista de vreo 6 ani :o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.