www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De la metal la nylon - probleme.


Alex
 Share

Recommended Posts

Asa. In martie anul trecut veneam din Ungaria si am oprit prin Reghin la magazinul Hora. Din pacate, nu aveau nici un fel de instrument pe stanga, dar am dat comanda de un Western 6 (nu mi-au onorat comanda nici pana acum deci e clar ca nu o vor onora, dar bine ca nu am platit nimic in avans macar). Tatal meu mi-a recomandat sa iau si o chitara classica (mie nu prea imi plac, prea mici si griful prea lat) sa o am pana imi vine comanda, ca nu are pragul mai pe oblica deci ar fi mai bine de schimbat corzile pe stanga.

 

Zis si facut. Era una care arata f. bine, un maro mai inchis, diferit decat orice alta chitara Hora vazuta de mine, si am luat-o. Desigur, a venit cu corzi de nylon, dar eu, ca prostul, am schimbat in corzi de metal. Stiu ca nu este recomandat dar eu nu stiam pe vremea aceea.

 

 

Am avut corzile de metal pana acum 2 zile, si sincer, nu am avut nimic de reprosat. Se dezacorda dupa ceva saptamani dar nu era o problema, se canta pe ea.

 

Tot am auzit ca se poate strica si am cumparat un set de nylon Vineri si l-am pus pe chitara. Acum problema e, ca mi se dezacordeaza imediat. De o zi la alta mi se dezacordeaza atat de tare ca nimic nu suna pe ea.

 

De exemplu, aseara am acordat-o si acum dimineata e ceva de genul : D# A# F# C# A E, si nici macar A si E nu sunt perfect acordate.

 

Facuta sau nu pentru metale, eu nu am avut ce sa-i reprosez cat am avut corzi de metal pe ea, si chiar corzi groase si tari, Hora mai au si corzi de metal mai finute... Acum, cu nylon, nu numai ca nu prea ma incanta cum suna (acordata), dar se si dezacordeaza imediat.

 

Este cumva vreo perioada de "acomodare" a corzilor de nylon de care eu sa nu stiu ? Nu as vrea sa ma intorc pe metale pentru a nu strica chitara, dar nici asa nu pot sa stau.

 

 

Imi pare rau ca am scris asa o poveste dar trebuia sa va explic care e treaba concret, sa nu ma intrebati "De ce nu-ti iei un Western" sau altele... E greu sa fii stangaci pe instrumente, mai ales in Romania. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.