www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

PODxt live


ilun
 Share

Recommended Posts

pod xt live e ok. e o scula mult mai reusita ca bos gt-8, de pilda. dar nu stiu pt ce-ti trebuie ceva atat de complex... eu mi-am luat de cateva zile un boss me-50 pe care l-am completat cu un footswitch (dual pedal) si sunt realmente fascinat de simplitatea si versabilitatea produsului. pe langa faptul ca poate fi folosit ca un lant de pedale analogice (in orice combinatie) - cu cele mai mai faimoase efecte de la boss - scula mai poate fi setata si pentru 30 de preseturi digitale. e ca si cum ai avea realmente la indemana pedalele de distors, delay, chorus, compresor/sustain, wah etc. de la boss si le poti aseza in ce combinatie vrei. daca ti-ai facut sunetul il poti si memora tot pe bankuri ca la gt-3, gt-6,gt-8.

asta in vreme ce gt-urile au inceput sa-ti ofere tot felul de efecte si emulari digitale..., ma rog, sau sunt eu un fan al analoagelor, care mi se pare ca suna mult mai "real thing"... mie, cel putin, diferenta dintre analogic si digital in cazul efectelor mi se pare ca intre "live" si "playback".

 

1. Elethan zice bine: poti sa-ti pui efectele in ce ordine vrea muschiu' tau. Dar se pare ca freelancer stia deja lucrul asta.^

Apropo, comparatia cu tenisul nu tine. Daca Nastase s-ar fi nascut cu 20 de ani mai tarziu, tot cu rachete de carbon ar fi jucat, n-ar fi cautat una de lemn, fie ea si Dunlop. Tehnologia evolueaza, in tenis ca si in muzica, numai ca tenisul este UN (1) sport, iar genuri de muzica sunt MULTE, fiecare gen avand anumite caracteristici pe care poti sa le pui in evidenta prin diverse mijloace, clasice sau moderne.

 

2. Procesoare de efecte exista si in rack-urile alor mari. :)

 

3.Totusi, in topicul asta se cere la testat un POD XT Live. Nu stiu ce rost are toata discutia asta, pana la urma. Daca omul vrea sa-l incerce, lasati-l! Isi da si el seama daca-l coafeaza sau nu, ca-i baiat mare. Si ati auzit: blues are pe ce sa cante.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

atunci e mult mai simplu pt ce vrea el: sa-si puna in serie un uber-metal cu un echo-park de la line 6 si a rezolvat problema, sau o a doua varianta tot de la line 6 (imi place din ce in ce mai mult cum suna pedalele astea...) un crunchtone - constrictor - echopark

 

http://www.line6.com/tonecore/

Link to comment
Share on other sites

Whatever... :)

 

Later edit: Iar te contrazici. Fara sa vrei spui ca-ti place cum suna pedalele Line 6, care-s digitale, din cate stiu eu. :)

 

 

stiu ca-s digitale (am spus doar ca-mi place cum suna, nu ca sunt senzationale...). dar daca ilun urmareste doar distorsul, sustainul si delay-ul (cu out stereo) pt heavy atunci nu-i trebuie un ditamai procesorul. e ca si cum ai avea un telefon mobil superechipat, cu net cu alea, alea, si l-ai folosi doar sa dai si sa primesti telefoane si sms-uri...

Link to comment
Share on other sites

@freelancer

 

Totusi sa nu exageram, pana la urma cantam pe chitari electrice care sunt ele in sine niste evolutii tehnologice.

Daca este sa judecam asa singurul instrument care transmite feelingul si arta este chitara rece, si eventual cea clasica cu corzi de nylon (sau "matz de peshte" cum se faceau pe vremea cand nu se inventase materialul plastic).

 

Electronica evolueaza, a trecut de mult de la analogic la digital, este firesc sa apara si sonoritati noi, din ce in ce mai bune (in sensul ca din ce in ce mai expresive si variate... )

 

Evolutia in tehnologia "analogica" a ajuns de mult la final. CEa digitala isi dubleaza performantele cel putin o data la 6 luni asa ca oricum nu exista cale de intoarcere.

 

Atata timp cat mai avem curent electric la priza (si poate nu o sa fie vesnic acest lucru) inventiile electro-acustice (inclusiv cele electronice digitale sau analogice - nu conteaza) sunt instrumentele prin care ne exprimam (adica noi cei care folosim chitara pentru asta)... fiecare asa cum doreste, cum poate, sau cum crede...

Link to comment
Share on other sites

ok ppl, in primu rand, discutia asta e destul de constructiva zic io, nu-i bai ca stau sa caut prin 3 pagini pt ca ma intereseaza problema asta digital vs analog...acum, io pentru ce cant am nevoie de mai multe chestii decat distoarse si ecouri, in momentul de fata am foarte multe efecte combinate pe care le schimb destul de des in timpul melodiilor, distoarse nu mai zic, foarte mutle efecte puse pe pedala de expresie, d-aia am zis ca ma orientez spre procesor, daca as sta sa fac asta din pedale m-ar apuca batranetea si tot n-as putea face ce efecte fac acum din procesor...o sa-mi ziceti, da, acu esti tanar faci multa muzica experimentala da mai incolo o sa-ti dai seama ca muzica adevarata, profesionala etc cum vreti sa-i spuneti, se face din pedale cu un ton personal etc...i don't care, cand o sa ajung acolo o sa stiu singur ce si cum n-o sa mai fac topicuri pe rgc decat la recenzii poate...eram doar curios daca podxt live are tonuri curate, cat de cat naturale etc, pentru ca GT8-ul pe care am avut ocazia sa-l incerc la capitolul distoarse nu prea m-a multumit, avea o gramada de gadget-uri care imi placeau si pe care cu siguranta le-as fi folosit pentru ce psihedelisme fac io p-acolo dar in primul rand vreau sa sune bine!!!...oricum am lua-o e genul de discutie in care niciodata n-o sa se cada la pace...asa ca intreb: ce multiefect cu distoarse integrate suna cel mai bine??? (si cu asta sper ca exculd analogul din discutie)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.