www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Need some advice


alex_omul
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar o chitara electrica si sunt foarte foarte indecis. Sunt cateva chitare care imi fac cu ochiul, insa nu stiu pe care sa o aleg si ma gandeam ca poate ma ajuta cineva mai experimentat cu niste sfaturi. Dispun de 400$ si chitara mi-o aduce cineva de pe www.musiciansfriend.com. Faza e ca trebuie neaparat in seara asta sa fac comanda de aceea nu prea am avut vreme informez in legatura cu chitarele respective. Cant la chitara de 2 ani si ma intereseaza o chitara care sa sune bine pe orice gen (Metal, Hardcore, Punk, Blues, Jazz..etc. etc.)

Am ramas cu chitarele astea:

Epiphone LP Goth (am citit un review aici pe site despre chitara asta si asta m-a ambitionat si mai mult sa imi doresc sa o cumpar)

http://www.musiciansfriend.com/product/Epi...itar?sku=517233

Epihpone LP Standard

http://www.musiciansfriend.com/product/Epi...itar?sku=518341

Fender Showmaster (ce imi place la asta e ca are doze Seymour Duncan si are un pret excelent)

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...tar-?sku=511334

Fender Stratocaster

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...itar?sku=516037

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...itar?sku=516039

http://www.musiciansfriend.com/product/Fen...-HSS?sku=517584

Acuma singura diferenta dintre Fenederurile astea stiu ca e in doze, dar vreau sa stiu mai exact care "suna mai bine" pentru cutare gen si care pentru cutare...(fac apel aici la cei care au cantat pe mai aceste straturi si stiu exact care cum se "comporta").

Orice sfat e binevenit, pentru ca vreau sa fiu sigur ca am ales cea mai buna chitara pentru ce imi trebuie mie.

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Al doilea strat .. ala HSS !!! E cea mai versatila dintre toate !!! Showmasteru e interesant ca e mare reducerea , dar nu ma bag pentru ca nu am cantat decat pe un model si era de ala scump , dar care nu mi-a placut .Daca vrei Epi ia ala standard.

Acuma cum vrei si tu , daca esti mai cu jazzu ia Epi , daca esti mai cu funk , chestii de astea ia Stratu !!!

Link to comment
Share on other sites

eu as luat tot fenderul ala sunburst - cu humbucker - e mexican dar suna bine.

showmasterul are pretul redus pt ca e korean si nu ti-l recomand. koreenii fac bine numai anumite tipuri de ibanez

cat despre epiphoane sunt chinezesti - scoate-ti-le din cap. daca totusi te ambitionezi si eu zic ca tot unul standard, dar din ceea ce ne-ai prezentat tu ia fenderul ala de care ti-am spus

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

io zic k cel mai interesant d p acolo ar fi Strat-ul HSS...in special al doilea.bine...k e si preferatu' meu :) ...da' in general fenderelile d genu' merg p mai multe stiluri, pt k poti scoate d la ele si un sunet mai agresiv, cu humbucker-u', dar poti sa le faci sa sune si mai soft.deci nu se supara nimeni daca bagi metale si punk si din cand in cand t mai calmezi si o dai p jazz.p hardcore nu stiu qm s-ar comporta...in general la faze d-astea iti trebe doze mai fioroase (poate un Duncan Invader... :) ).da'...pan' la urma depinde si d proc si d amp...

in concluzie, Strat-u' HSS e cam cel mai potrivit :)

Link to comment
Share on other sites

soft.deci nu se supara nimeni daca bagi metale si punk si din cand in cand t mai calmezi si o dai p jazz.p hardcore nu stiu qm s-ar

vreau si eu un strat cu care sa cant jazz ......

Vezi ca stratu al 2-lea are medium-jumbo , ceea ce e foarte bine ..... primu , daca e stoc vechi , are vintage frets , ceea ce nu e bine ! Stratu al 3-lea numa fata e de el .....

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere cerintele tale te-as sfatui sa iei Fenderul FSR (Factory Short Run).

Are doze single coil TexMex ceva mai mult semnal decat la cele standard.

Arata si f bine pentru punk/metal dar si pentru blues, si cred ca poti canta de la Hendrix, Clash pana la Metallica si mai departe (numai degetele sa te ajute).

 

Cred ca suna bine. Eu am Standard 60th Strato cu doze texMex (dar fara humbucker) si-mi plac chiar mai mult ca dozele de pe American series.

 

Pe la ultimele 2 dueluri (60 si 61) poti vedea un sunet destul de putin procesat (putin overdrive), adica cat se poate de natural.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, la un Strat ma gandeam si eu... dar vroiam sa fiu sigur ca "nu pierd multe/nimic" daca nu imi iau LP (vorbesc doar de Epiphoneurile prezentate, ca de as avea bani de un Gibson, nici nu s-ar pune problema). Ma gandesc ca stratul cu humbucker mi-ar fi mai potrivit pt ca pot obtine si sunete mai nervoase.

Al doilea strat .. ala HSS !!! E cea mai versatila dintre toate !!! Showmasteru e interesant ca e mare reducerea , dar nu ma bag pentru ca nu am cantat decat pe un model si era de ala scump , dar care nu mi-a placut .Daca vrei Epi ia ala standard.

Acuma cum vrei si tu , daca esti mai cu jazzu ia Epi , daca esti mai cu funk , chestii de astea ia Stratu !!!

De ce nu ti-a placut Showmasterul incercat? Calitate? Sunet? Aspect?

 

eu sunt de parere ca atunci cand cumperi o chitara trebuie incercata...indiferent de marca si model...( trebuie sa simti ceva cand o ai in mana... in poze arata bine toate..dar...nu shtiu...eu n-ash da banii pe ceva dintr-o poza)... ( doar parerea mea )...

Crede-ma ca daca as fi avut ocazia sa incerc toate chitarele astea, nu mai deschideam topicul :).

 

Inca o chestie, care e diferenta intre grifurile din maple si cele din rosewood (nu ma refer la aspect)? O singura data am cantat pe o chitara cu grif din maple, dar pe vremea aceea eram si eu "prunc" si faceam chitara doar de 2 luni...

Link to comment
Share on other sites

Maple - sunet mai "intepat" mai dur sau mai bright

Rosewood - sunet o idee mai cald

 

Plus lucruri legate de intretinere:

Maple - tastiera lacuita (mat la cele moderne, lucios la vintage) finisajul se uzeaza in timp, retastarea este mai dificila.

Rosewood - tastiera natur se intretine cu clasicul ulei de coaja de citrice - uzura este eceeasi in timp dar nu asa vizibila. Retastarea mult mai usoara.

Link to comment
Share on other sites

nu m-ai inteles..

oricum..sunt banii tai..faci ce vrei...

atunci te rog explica-mi, ca poate eu sunt mai greu de cap. Eu vorbesc foarte serios acuma, vreau sa stiu ca investitia mea a fost cea mai buna, asa ca te rog daca ai o parere spune-mi-o si mie :)

 

Maple - sunet mai "intepat" mai dur sau mai bright

Rosewood - sunet o idee mai cald

 

Plus lucruri legate de intretinere:

Maple - tastiera lacuita (mat la cele moderne, lucios la vintage) finisajul se uzeaza in timp, retastarea este mai dificila.

Rosewood - tastiera natur se intretine cu clasicul ulei de coaja de citrice - uzura este eceeasi in timp dar nu asa vizibila. Retastarea mult mai usoara.

 

thanks 4 the info :)

Link to comment
Share on other sites

Maple - sunet mai "intepat" mai dur sau mai bright

Rosewood - sunet o idee mai cald

 

Plus lucruri legate de intretinere:

Maple - tastiera lacuita (mat la cele moderne, lucios la vintage) finisajul se uzeaza in timp, retastarea este mai dificila.

Rosewood - tastiera natur se intretine cu clasicul ulei de coaja de citrice - uzura este eceeasi in timp dar nu asa vizibila. Retastarea mult mai usoara.

 

Eu te-as contrazice un pic ... adica maple suna mai cald , mai egal si rosewood suna mai intepat , mai pacanit .... mie asa mi se pare.

Eu am 2 cu maple neck , si tocmai de asta asa ... acuma na , fiecare cum stie ... fa o diferenta la chitaristi mari care au schimbat modele : Hendrix intai roswood dupa aia maple ( suna mai cald cant foloseste stratu ala alb ) , Vaughan folosea si maple , dar mai des roswood, Blackmore la fel etc... Depinde de gust , de ce vrei ... Eu zic ca maple e mai echilibrat si e mai "stratish" decat roswood

Roswood e mai usor de intretinut si parca e mai usor de cantat , nush , unii zic ca ar fi mai rapid , mie nu mi se pare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.