www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Martin Hd28, Gibson Es 335,takamine Ean 30C Japan


 Share

Recommended Posts

Pret: 1800,1500,550 e


Localitate: Targoviste


Contact: 0721161655


Stare: Foarte buna/Ca nou

Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vand CHITARE PREMIUM !!!

 

MARTIN HD28 1850e (pret thomann 3400e)

GIBSON ES 335 DOT FIGURED TOP 1500E (pret thomann 2800e)

TAKAMINE EAN 30 made in Japan 550e,nylon (costa pe vremuri cca 1100,1200e)

post-2355-0-81275300-1435849778_thumb.jpg

post-2355-0-46643000-1435849806_thumb.jpg

post-2355-0-66094000-1435849830_thumb.jpg

post-2355-0-74910400-1435849859_thumb.jpg

post-2355-0-20036200-1435849882_thumb.jpg

post-2355-0-20783600-1435849911_thumb.jpg

post-2355-0-38864500-1435849966_thumb.jpg

post-2355-0-26246700-1435849994_thumb.jpg

post-2355-0-16748200-1435850026_thumb.jpg

post-2355-0-22505800-1435850046_thumb.jpg

post-2355-0-88820000-1435850062_thumb.jpg

post-2355-0-33111700-1435850086_thumb.jpg

post-2355-0-06710500-1435850110_thumb.jpg

post-2355-0-10556600-1435850128_thumb.jpg

post-2355-0-96742100-1435850159_thumb.jpg

Edited by Fenderaru
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Am avut modele de top si de la concurenta(gibson songwriter si taylor 914ce) insa nuuuuuu se compara cu acest martin care in ciuda formei banale suna plin si bogat...chitara-i celebra; acesta este soundul Bob Dylan,Zepelin,Clapton,Mayer,etc,etc

Eu insa cant 90%electric si nu se justifica sa tin chitara electro-acustica atat de scumpa....si 335ul este de vis !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca poti compara direct un Martin dreadnought cu rosewood, cu cele doua chitari mentionate de tine: Songwriter (din cate stiu ai avut varianta cu ovangkol, care desi se apropie de rosewood, e totusi diferit) si 914 (care, cu toate ca are rosewood, e alta forma si alta dimensiune, deci categoric o sa sune foarte diferit de un dreadnought).

Link to comment
Share on other sites

Categoric sunau mai slab,.,Am probat si Taylor 916(cutie mai mare decat 914) si tot slabut suna.Marele compromis in cazul chitarelor taylor pe langa acele "laudate" preampuri ES care mie-mi suna metalic ar fi grifurile slim care transmit mai departe spre cutie un sunet plat,carton, cu multe medii si basi foarte compresati.In general cine-si cumpara electroacustica canta in proiecte restranse fara band astfel oricine cred ca ar prefera un sunet cat mai plin si bogat

Un alt element de care raman mirat la taylor inclusiv la modelele de top(de la sera 7 in sus) fac griful din 2,3 bucati impanate:)))).....come on !!!

In privinta sectiei acustice de la gibson tot ce am probat suna jenant de prost ori nu-s pe gustul meu

Martin all the way si mi-a mai facut o impresie buna o chitara ceheasca care duce tot spre soundul Martin (userul Cereal este posesor)

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Zici tu ceva acolo... Cu doua Taylor-uri detinute si alte 3 testate personal, pot sa zic ca Taylor nu e chitara care sa fie pe gustul oricui. Dar in acelasi timp, Taylor ofera ceva ce altii nu ofera. O claritate si crispiness super, cu un grif foarte comod. Si amplificat poti sa-l faci sa sune cum iti place tie (cel putin cu doza Fishman Prefix). Expression System nu e deloc pe gustul meu si e exact cum ai zis tu: prea metalic.

Edited by GrigB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acea claritate ti se pare taman pt ca are multe medii si basi inexistenti iar pt proiecte fara basist in trupa nu ai ce face cu ea

Taylor are pretentii la pret de martin dar ce ofera?:

-un preamp care suntem 90% de acord ca suna muuult prea metalic fiind o porcarie (deci cca 400e aruncati pe geam)

-un sunet la rece doar medie,mie-mi suna a carton (doar medie basii fiind compresati )

-grif facut din 2,3 bucati (se vede impanarea la o privire mai atenta...jenant chiar si de la seria 7 in sus)

 

Stiu ce vorbesc..am avut si taylor 914ce,probat cu atentie 916ce (cutie mai mare),am avut si gibson songwriter(multumitor acela) ,si cateva martinuri atat cu cutia dread ca acest hd28 cat si mica si anume am avut un martin jc16re de buget mai mic dar care mi-a placut maxim adica suna tot rotund,gras desi volum mai mic decat hd28)....astfel pt mine daca as avea un proiect acustic serios Martin all the way

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, daca nu m-as uita la bani, oricand as pastra si un Taylor in arsenal, indiferent ce alta chitara as avea. Taylorul pe care il am acum (510 CE) e super din multe puncte de vedere, cu toate ca ii lipsesc anumite calitati pe care le-am gasit la alti producatori (carora le lipsesc CLAR calitatile ce le-am gasit la Taylor). L-am pus la vanzare pentru ca am prea multe chitari si ceea ce folosesc mai des e Tacoma, nu Taylor. Asta nu inseamna ca nu-mi place Taylor si cu siguranta o sa-mi fie dor de el (cam ca si cum ai vinde un S Class pentru a pastra un ML; o sa-ti fie dor si de S, dar daca drumurile pe care umblii mai mult nu-s potrivite pentru S, o sa pastrezi ML-ul).

 

Probabil ca Taylorul are anumite particularitati care se potrivesc in anumite situatii, pe cand Martin e genul "all-rounder"? Sau probabil depinde doar de gusturi :)

 

Si in legatura cu constructia: eu nu-s traditionalist atata timp cat traditia respectiva nu aduce ceva neaparat MAI BUN. Eu sunt pro-evolutie tehnologica, daca aceasta evolutie imbunatateste cu ceva lucrurile. Si nu stiu cat afecteaza sunetul chitarii o abordare traditionala vs una moderna, dar atata timp cat imi place rezultatul si imi place cum suna chitara, atunci poate fi facuta si din iarba uscata, lipita cu aracet. Discutiile sunt interminabile in legatura cu "one-piece neck" vs "scarf joint", cu pro si contra in ambele tabere, asa ca eu testez cum suna, cum se canta pe chitara, ce istoric are firma respectiva (daca au o constructie suficient de buna incat chitara sa reziste testul timpului) si daca imi place, e a mea.

 

M-ai facut curios... Mi-ar place sa testez Martinul tau, dar distanta e prea mare :D L-as compara putin cu Tacoma pentru ca sunt chiar curios care ar fi diferentele. Oricum, vinzi o chitara cu istorie, dupa cum mentionai si tu, si aceasta istorie are un cuvant de zis ;)

Link to comment
Share on other sites

Am probat si 710ce la AG. si vroia sa-l dea la un momentdat..Era mai multumit de un brand canadian

 

In privinta martinului nu vand doar istorie ci reteta in opinia mea pt o chitara buna si anume in acceptiunea mea:

-indian rosewood back and sides(foarte important pt mine lemne ce dau basi bogati,medii blande si inalte faine,sunet gras scupat in zona medilor deranjante)

-grif rounded si nu slim,scala normala,o singura bucata( cu cat avem mai multe bucati ca si nodurile teoretic iau putin din rezonanta)

-sistem clasic cu pizzo si nu porcaria aia de sound metalic "unnatural" cum spun multi in rewiuri

 

la ce-i buna noutatea daca nu suna la fel de bine ca si clasicul?...dupa cum spuneam pretentile la bani sunt tot acolo insa

Dupa doua chitare taylor am zis: sunt un fel de ibanezuri ori prs-uri a chitarelor electrice ..."frumoase dar nu suna"

Edited by Fenderaru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca si chestiune de "apples" vs "oranges", brandul de care e multumit AG e Larrivee, si chitara e de la mine. Eu n-as da Taylor pe Larrivee nici sa ma bati cu o matura cu paduchi lati. Le-am avut pe amandoua. La un moment dat, Adi Despot o luase in probe dar a returnat-o. Amu... Nu zic ca stiu mai multe ca ei, dar e fix de ce-ti gadila tie urechile... Nu e de Mexic sau Japan sau Laurentiu Cazan, nici de gat din 2 sau 3 nici gat cu lanturi de aur, sau de basi, medii, inalte si cu picioare pana in gat... E fix de sunetul care iti da si nu iti ia... Parerea mea... Si amu, da, la faza cu spate de solid rosewood, total de acord!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Acolo suna si piesa,compozitia,trupa foarte bine

Cam toate firmele cunoscute au trei categorii de modele:

-entry level(facute din placaj "laminated")

-midle (fata ,topul lemn solid si laterale si spate placaj)

-profesional series (all lemn solid ,topul,laterale si spate)

 

La profesional series (de obicei made in USA,exista in ordinea preturilor de la ieftin la scump cele fabricate din:

-mahon (suna mai plat,spart,mai pe medii)

-ovankoll(ceva mai larga banda de frecvente decat mahonul)

-indian rosewood( preferatul meu ,cel mai bogat in frecvente joase,sunet plin,gras si medii blande)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.