www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ma intreb si eu


moises
 Share

Recommended Posts

urmarind a nu stiu cata oara emisiunea "garantat 100%", inevitabil, am ascultat trupa de acolo, in rolul principal la chitara Razvan Mirica. mi-am pus de multe ori intrebarea, care la urma urmei s-ar putea sa aiba un raspuns mai mult decat simplu, dar indraznesc sa intreb: pe langa ce am observat eu ca foloseste, stie cineva vreun detaliu legat de cum sunt "chestiile" legate?

 

e un head si cabinet Marshall(model nu am idee, pt ca nu arata niciodata de aproape), dar deseamean, am vazut un POD, cu un controller. oare sa fie acea solutie simpla: drive din amp, efecte din POD prin loop?

 

PS chiar imi plac chestiile facute de tipii astia

Link to comment
Share on other sites

Sunetul e direct din POD.Nu imi place sunetul lui dar per total oamenii cinta de inghetzi...

 

 

Si eu m-am mirat ce tupeu pe om sa cante pe asa ceva , asa ceva nu am mai vazut ,

 

auzi !!! Marschall cu Stratocaster , ce combinatie sinistra.

 

Eu zic ca ar trebui sa-i scrii ca face de rusine firma de "garantat 100%" , sa cante cu Vermona si cu Orfeu caci ala-i sunetul (muzici)

 

Si nu-mi place nici la sefu trupei ca are cheile strambe la chit bas, cum apari cu asa ceva pa TV , trebuie dus basul la un lutier sa indrepte cheile ...

 

hehehe,,,buna treaba

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa spui ca tie-ti place cum suna Mirica? Eu nu stiu ce le face la stratul si la Marshallul ala insa suna cam ca un fost coleg de trupa de-al meu pe marele lui proc Digitech. Adica foarte prost.

 

Judeca cu urechile, nu cu ochii, daca are strat si marshall nu e musai sa sune si bine. De altfel daca baga Pod-ul ala acolo, se explica.. N-o sa pricep niciodata la ce le trebuie procesor unor oameni care 1. au Marshall pe lampi 2. canta blues-pop-rock, deci oricum n-au nevoie de multe si mari efecte, sa zici ca fac vreo economie luandu-si procesor si 3. lucreaza totusi la un anumit nivel, la care te-ai astepta sa aiba un sunet peste Gigi Rocaru, dar in fine..

Link to comment
Share on other sites

ce auzi tu este ce este sonorizat si nu depinde de chitarist , apoi cu orga impreuna trebuie sa aleaga tonuri care se potrivesc in ansamblu , nu este trupa de acompaniament al chitaristului ,ci se canta compozitii complexe , nu poate folosi tun singur ton de blues ( de exemplu).

 

 

Nu prea inteleg ce intelegeti voi din sunetul de chitara, nu poti canta Funky cu ton de Bluesrock , sau reggae cu ton de trasch etc .Apoi live nu sepoate intotdeasuna utiliza tonul " perfect".

 

Asculta RollingStones din concert si spune-mi ce ton au Strat -ul si Telecasterul ?

 

si ce ton au din inregistrarile de studio.

 

am mai scris de multe ori , un anumit timbru este valabil numai la o amumita putere acustica si la o anumita distanta ,!!!

 

efectele stereo suna cel mai bine in casca !! eventual intr-un control pe scena sa zicem cu doua stack-uri dispuse in spatele chitaristului , si asta sa se simta bine chitaristul.

 

In PA la fel , degeaba preia sonorizatorul perfect ..in diferite puncte ale sali se aude in diferite feluri.

 

degeaba ia semnalul stereo , acesta suna bine numai la 2/3 intre boxele principale din cele doua laturi ale scenei.in rest nu mai este stereo ci se strica soundul si al amesteca pana la neinteles.

 

Ce nu stiti voi este ca unele sounduri super "traiesc " exect doar cativa timpi , adica are chorus , flanger , ecou , numai exect in pauza in care suna chitara mai tare si e adusa in fata ptr efect apoi se scot efectele si se reduce chitara la soundul de "drive".

In marea majoritate chitarelke sunt folosite numai cu distors fara efecte ambientale .

 

Pe disc este altceva , acolo e libera calea ptr experiente , si se asculta in casti sau in sala speciala de auditie stereo.

 

singura grije a mea in concert este sa se auda chitara , sa fire setata pe medii ce sunt auzibile , chorus si echo bag numai in pasajele care permit sesizarea efectului . Distorsiuni reglate adecvat , timbru tot pe medii, cu inaltele taiate pe la 5KHz ,atat merge live.

Daca as fi la PinkFloyd ..poate m-as mai gandi la cateva smecherii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

La Rolling Stones chitarile in concert suna foarte bine, cum altfel. Spre deosebire de studio, au un ton doar, nu se chinuie nimeni sa faca cinspe mii de mici setari pt fiecare cantec separat, insa tonul ala e beton, si micile diferente le scot ei din atacul asupra corzilor samd.

 

Si tocmai ca nu vorbeam de efecte, stereo sau de alt fel, mai ales ca nici nu prea foloseste el mari efecte. Vorbeam de tonul de baza, care e ingrozitor. Si aici nu poti sa mai dai vina pe nimeni decat pe tine daca nu e bun. Altii cum pot? Am vazut George Baicea la tv si avea un ton f misto de strat, si tot in Romania canta si ala, nu in America. Numai ca nu avea procesoare si prostii, doar un amp bun, o chitara buna si poate ceva pedale, si scotea cateva tonuri beton. Nu-i asa mare filozofie, trebuie doar bun simt, zic io.

Link to comment
Share on other sites

Karpi ai ceva personal cu mine?Cum posteaza cineva care nu gindeste ca tine sari sa ii iei glanda(parca asa se zice pe la Timisoara daca imi mai amintesc bine...Eu am stat in Timisoara si m-am obisnuit ca oamenii de acolo sa fie mai pe problema nu sa vorbeasca pe linga.No offence.Parerea mea...)Eu mi-am exprimat parerea mea despre sunetul lui Razvan Mirica.Asta nu inseamna ca il minimalizez ca si chitarist.Ce ai te plictisesti? :)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut George Baicea la tv si avea un ton f misto de strat, si tot in Romania canta si ala, nu in America. Numai ca nu avea procesoare si prostii, doar un amp bun, o chitara buna si poate ceva pedale, si scotea cateva tonuri beton.

 

George Baicea canta intradevar foarte bine. In ceea ce priveste setupul, habar n-ai ce vorbesti. Nu vreau sa intru in amanunte ca te-as dezamagi prea tare.

Link to comment
Share on other sites

George Baicea canta intradevar foarte bine. In ceea ce priveste setupul, habar n-ai ce vorbesti. Nu vreau sa intru in amanunte ca te-as dezamagi prea tare.

 

Cand l-am vazut eu era la festivalul de jazz Bucuresti (cred) sau alta scena mare, si nici nu avea stratul lui Squier, canta pe un strat Fender maple neck. Pacat ca n-am retinut ce amp era in spate, oricum... deci pesemne nu era setupul lui obisnuit

Link to comment
Share on other sites

Da, acum are un strat Fender, nu mai canta pe Squier. Si are un amp Fender. Daca era scena mare e posibil sa nu fi fost ampul lui ca asa e pe la noi. Ceea ce vreau sa spun este ca omul asta canta dumnezeieste (dupa gustul meu), fara sa-l impiedice sculele. Macar sa cante si altii ca el, singura lor problema sa ramana sculele. Din ce vad eu pe aici sunt incepatori, maxim amatori, pentru care setupul ar trebui sa reprezinte chiar ultima problema. Dar de ce zic eu amatori, ca doar in Romania nu exista nici un profesionist. Asa ca sa ne vedem lungul nasului, zic eu.

Apropo de Mirica. Pai el are sculele care si le permite, ca pe el nu il tine mamica si taticu pe banuti. Care-i problema? Suntem in Romania. Nu cumparam albume, le coboram dupa DC++ si avem pretentia sa aiba chitaristii setupuri profi. Hai sa fim seriosi...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.