www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptor de 600mA...


Guest Andrei Sora

Recommended Posts

Guest Andrei Sora

Am fost pe la toate magazinele in cautare de adaptoru' asta... am incercat cu unu' de 1000 care imi da tot 9V (cat imi trebuie pentru efect), se aprinde... da' nu se aude nimic... si nu e de vina efectu'... cu adaptoru' ala vechi (care e putin sectionat) se aude... Stiti de unde pot lua asa ceva? Am fost si la Senia (de unde mi-am luat efectu'...), Muzica, Yamaha, magazinele de la Universitate... chiar si pe la tarabele din piata Rahova... N-am gasit ce-mi trebuie...

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat o problema asemanatoare:

 

1. Spune ce procesor ai

2. Vezi de care 9V iti trebuie

- CC (continuu) caz in care trebuie sa vezi care este polarizarea

- AC (alternativ) polarizarea nu conteaza

 

3. procesorul se aprinde? si nu suna, sau nici nu se aprinde?

 

Curentul (600mA) reprezinta valoarea maxima pe care o poate debita alimentatorul. daca pui de 1000mA este cu atat mai bine.rocu consuma doar cat are nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora

E un V-amp de la Behringer... :)

 

E adaptor AC.

 

Efectu' se aprinde da' nu scoate niciun sunet cu alea de 1000. Am incercat 2 de la magazine diferite. Si sigur nu e de la efect... pana si cu adaptoru' pe patu' mortii tot se aude.

 

O sa incerc si prin obor... daca nu gasesc nici acolo cre' ca-mi iau altu'... :)

Edited by Andrei Sora
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
n-ai priceput nimic. in ce clasa esti? asta se invata la fizica in liceu.

 

Frate, nu merge cu ala de 1000mA... asa mi-au zis si aia... ca nu conteaza... da' vad ca da... nu se aude nimic cu alea de 1000.. am verificat faza cu + si -... nu se aude nimic... Si sigur nu e de la efect pentru ca si cu ala vechi, desi distrus, se aude.

Link to comment
Share on other sites

mai, oameni buni, nu il mai 'injurati' atata, mai ales daca nu il lamuriti/ajutati deloc. pare destul de evident ca nu intelege diferenta dintre un adaptor AC si unul DC. el stie ca infige un capat in priza si celalalt in aparatul lui si ar trebui sa mearga, dar realitatea cruda ii arata din cand in cand ca nu e chiar asa. :)

 

revenind la chestii utile... nu a fost destul de explicit in privinta vechiului adaptor. ce a patit? e cablul partial retezat? dupa simptome, e cea mai probabila varianta. firele cablului se pot lipi/innadi foarte bine si usor, si nu mai trebuie sa alerge dupa cai verzi pe pereti... daca e adaptor AC, asa cum s-a zis, polaritatea firelor chiar nu conteaza.

dupa cum povesteste (ne)fericitul posesor de V-Amp, transformatorul de tensiune din adaptorul lui pare intact, altfel nu ar mai functiona aparatul, sporadic, la incercarile lui. :)

apoi, daca V-Amp-ul ala are nevoie de curent alternativ drept alimentare (asa cum e si cazul Digitech RP200A pe care il am eu), atunci in mod sigur nu va voi sa functioneze cand i se aplica curent continuu, de-ala de care furnizeaza toate alimentatoarele de uz general din comert. se poate sa se aprinda neste leduri pe acolo, dar nu va functiona. in cazul acesta, lui ii trebuie un simplu transformator de tensiune, de la 220V la 9V c.a. si cablul respectiv cu mufa potrivita intrarii de alimentare a V-amp.

 

pentru cei care se pricep macar basic la electronica, explicatia simpla ar reiesi din experienta mea personala. am desfacut candva carcasa Digitech-ului si am observat ce se intampla in zona mufei de alimentare cu AC... acolo sunt piesele care compun o sursa de tensiune bipolara (adica cu + si - fata de masa). daca la intrare aplici doar curent continuu, sursa interna nu va furniza aparatului decat o singura polaritate (+, sa zicem) fata de masa, ceea ce poate fi suficient pentru aprinderea afisajului, etc, dar circuitele de procesare audio au nevoie si de polaritatea aia (-) fata de masa ca sa functioneze corect. :)

Deci, in cazul Digitech, ca si in cazul V-Amp, o alta solutie de alimentare, in caz ca transformatorul/adaptorul de tensiune alternativa este imposibil de gasit, ar fi o sursa de alimentare externa, bipolara, cu +9V c.c. si -9V c.c fata de masa, dar mufa de alimentare a V-Amp trebuie inlocuita cu una care are 3 pini.. etc.. deja e filozofie, nu are rost sa bat campii inutil... o asemenea sursa se gaseste de cumparat din magazine de specialitate (gen Conex de pe Maica Domnului), dar se si poate construi foarte usor, cu minime cunostinte de electronica. :(

 

andrei, pentru alte lamuriri, daca e cazul, foloseste cu incredere private message sau yahoo messenger. B)

Link to comment
Share on other sites

mai, oameni buni, nu il mai 'injurati' atata, mai ales daca nu il lamuriti/ajutati deloc. pare destul de evident ca nu intelege diferenta dintre un adaptor AC si unul DC. el stie ca infige un capat in priza si celalalt in aparatul lui si ar trebui sa mearga, dar realitatea cruda ii arata din cand in cand ca nu e chiar asa. :)

 

revenind la chestii utile... nu a fost destul de explicit in privinta vechiului adaptor. ce a patit? e cablul partial retezat? dupa simptome, e cea mai probabila varianta. firele cablului se pot lipi/innadi foarte bine si usor, si nu mai trebuie sa alerge dupa cai verzi pe pereti... daca e adaptor AC, asa cum s-a zis, polaritatea firelor chiar nu conteaza.

dupa cum povesteste (ne)fericitul posesor de V-Amp, transformatorul de tensiune din adaptorul lui pare intact, altfel nu ar mai functiona aparatul, sporadic, la incercarile lui. :)

apoi, daca V-Amp-ul ala are nevoie de curent alternativ drept alimentare (asa cum e si cazul Digitech RP200A pe care il am eu), atunci in mod sigur nu va voi sa functioneze cand i se aplica curent continuu, de-ala de care furnizeaza toate alimentatoarele de uz general din comert. se poate sa se aprinda neste leduri pe acolo, dar nu va functiona. in cazul acesta, lui ii trebuie un simplu transformator de tensiune, de la 220V la 9V c.a. si cablul respectiv cu mufa potrivita intrarii de alimentare a V-amp.

 

pentru cei care se pricep macar basic la electronica, explicatia simpla ar reiesi din experienta mea personala. am desfacut candva carcasa Digitech-ului si am observat ce se intampla in zona mufei de alimentare cu AC... acolo sunt piesele care compun o sursa de tensiune bipolara (adica cu + si - fata de masa). daca la intrare aplici doar curent continuu, sursa interna nu va furniza aparatului decat o singura polaritate (+, sa zicem) fata de masa, ceea ce poate fi suficient pentru aprinderea afisajului, etc, dar circuitele de procesare audio au nevoie si de polaritatea aia (-) fata de masa ca sa functioneze corect. :)

Deci, in cazul Digitech, ca si in cazul V-Amp, o alta solutie de alimentare, in caz ca transformatorul/adaptorul de tensiune alternativa este imposibil de gasit, ar fi o sursa de alimentare externa, bipolara, cu +9V c.c. si -9V c.c fata de masa, dar mufa de alimentare a V-Amp trebuie inlocuita cu una care are 3 pini.. etc.. deja e filozofie, nu are rost sa bat campii inutil... o asemenea sursa se gaseste de cumparat din magazine de specialitate (gen Conex de pe Maica Domnului), dar se si poate construi foarte usor, cu minime cunostinte de electronica. :(

 

andrei, pentru alte lamuriri, daca e cazul, foloseste cu incredere private message sau yahoo messenger. B)

Functioneaza si cu alimentator in curent continu !!!!

 

si nu conteaza polaritatea , deoarece puntea redresoare va inversa intotdeauna in sensul corect !!

 

tensiunea ce ajunge la circuit va fi cu 0,7V mai mica , aceasta tensiune va ramane " pe diodele

" din puntea Graetz ( punte de diode) cea ce nu prea conteaza.Dar probabil ca trebuie sa alimenteze cu 14V curent continu.deoarece 9V alternativ dupa redresare si filtrare va da 13V !!!!

 

DACA este nevoie de tensiune +/- fata de masa , inseamna ca trebuie intradevar curent alternativ . Depinde de rezolvarea in pedala.Daca este doar cu doua diode si monofazic nu functioneaza cu curent continu pe mufa de alimentare.!!!

 

 

Dar am mai scris ca se gasesc trafuri de tpate felurile . 9V /1A =>aprox 10W (VA) traful va trebui sa aiba sectiunea miezuluiu de 3cm^2 . asta la tole E+I rezulta tole cu masurile exterioare de aprox 50*50*20 (mm) sau 60*60*15(mm) , depinde de tipul tolelor .Cele cu tole U+U sau toroidale pot fi de dimensiuni mai miciii .Sarma din secundar trebuie sa aiba 1mm^2 ( diametru de aprox 0,8mm .!!! sarma mai subtire nu rezista la 1 A .600 mA necsita tole traf si diametru sarmei proportional mai mica.

 

600mA/9V =cam 6W dar e mai sanatos 10W si nu costa mult mai mult.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Haha... merci pentru raspunsuri! Si aveti dreptate: habar n-am despre ce vorbiti! :)

 

inainte de a intreba intotdeauna sa cauti pe internet ,

 

1- tipul de pedala

 

2-datele tehnice ale pedalei....date ptr tipul despre alimemntare IN uSERS mANUAL

 

http://www.guitartrader.com/pdf/V-AMP2_ENG_Rev_B.pdf

 

DAR NORMAL CA NU SCRIE NIMIC DESPRE POWER SUPLY ...EU NU AM GASIT ...DOAR CA CONSUMA 13W........=> 1,4A la 9 V !!! ??????? asa ca 600mA despre ce vorbesti tu e cam jumatate din ce ar trebui !!!!!!,

 

deci o brambureala mare ...nu mai cumparati Behringer doar daca vreti zgomot ..

 

la ine in manualele de la Korg scrie ce traf/ adaptor sa folosesc.

 

3-daca nu intelegi exact cauti cu google ....transformatoare , alimentatoare , adaptoare AC/DC...adaptoare AAC/AC

 

4- poti sa cauti cu Google....power suply ....AC adaotor 9V

 

 

am descris anterior marimile fizice ale transformatorului deoarece !!!!!!! NU toate cutiutele de plastic negru pe care scrie 1000mA rezista intr=adevar la 1000mA !!!! multe sunt pacaleli !!!

 

de acea scrie in cartea tehnica a le pedalelor ...." a se utiliza transformatorul XY "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mai bine il repari pe ala vechi decit sa te bagi la obor la magazinele de "prize" sa nu-ti iei "priza " nu de alta

 

precis este intrerupt cablul , langa prize sau la capetele care intra in cutia trafului .

 

trebuie dus la un electronist ...paertea de 230V de retea este periculoasa si poate cauza electrocutare , foc etc....fara improvizatii !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
daca ai un amic electronist ti-l face pe-o bere

 

ti-as oferi eu amici d-ai mei dar mai nou cind ii intreb daca sunt electronisti ma injura ( facultatea aia da dureri de cap :) )

 

Haha... oricum, o sa ma duc la aia de la Senia sa intreb daca mi-l repara ei (sper sa nu-mi ceara prea mult... :) )...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.