www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Block-Flute


Eldrian
 Share

Recommended Posts

Am devenit posesorul fericit al unui block-flute luat din Muzica :) ... eu am mai cintat cind eram mai mic pe un fluier luat de la tigancile din fata cetatii Neamtului :) este cam aceeasi chestie ... din cite mai tin eu minte , prin borta neacoperita cea mai apropiata de gura iese sunetul, si am observat, cu cit ai mai multe borte acoperite, cu atit este sunetul mai inalt.

 

Acum am doua intrebari :

 

1. Are cineva taburi (ca partituri... ii greu :) ) pentru acest superb instrument ?

2.Cum se fac bend-urile si semitonurile ? Am incercat ca la muzicuta, dar se pare ca nu iese in felul asta ...

 

Oricum, cum am pus gura pe el am reusit sa cint dupa auz citeva bucati din melodia Mugur de Fluier, probabil cea mai cunoscuta piesa de la Phoenix cu block-flute :(

 

Citat dintr-un site (ca io nici mort nu stiam toate astea ):

 

" Blockflute-ul, in numereroasele sale variante, face parte dintr-o familie de instrumente foarte vechi, si anume familia instrumentelor de suflat din lemn.

 

Blockflute este un instrument relativ usor de descoperit si de cantat, insa complexitatea sa revine din faptul ca ofera mari oportunitati pentru a crea muzica si o mare satisfactie interpretului. "

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mergi la Magazinul Yamaha de pe Calea Victoriei si ia-ti un block flote de la ei. Pe langa husa albasta (sau ce cuoare o fi acum) o sa gasesti si o mica schita cu gaurile aferente notelor sau invers... :)). Ma pot lauda ca pe la mijlocul anilor '90 stiam vreo 3-4 piese binisor, inclusiv "Mugur de flueir" (de fapt cam ce-mi trebuia pe moment). Si acum cand mai pun accidental mana pe cate un asemenea "fluier" pot reproduce in proportie de 60-70 % acele piese. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am luat block-flotte (pana mea cum se scrie, toata lumea zice altfel, americanii zic RECORDER) acum cateva zile si m-am cam prins cum e cu notele. E destul de usor. Ce ma calca pe nervi e ca se aude mult prea tare (ca si volum) si cum cant putin se iau vecinii de mine. Nici macar chitara nu suna atat de tare.

 

Prea tare e sa canti cu el in fata unui microfon bagat in calculator, pe care rulezi niste vsturi de reverb si putin delay. Suna superb :) Lord of The Rings anyone? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Sa cresti mare. O sa caut dintr-astea cu si mai mult sarg de-acuma, pentru ca mi-am luat si io unu', ce mama naibii...macar sa am si io pe ce repeta miscatu' den dej'te pana la scula cea venita de peste mari si tari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut, mi-am luat si eu un blockflute si acum invat notele, imi e greu sa retin digitatia dar le descurc eu....

ma gandesc sa ma chinui la introul acela de la fata verde, imi place foarte mult si ii stiu notele...

anyone alte idei de melodii?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna tuturor ! Si eu detin un block-flute si un fluier din lemn cu 6 gauri (nu stiu exact ce fel,gen tin whistle).Trebuie sa recunosc (si mi-e rusine de asta) faptul ca desi am block-flute-ul din primavara,nu am reusit sa fac mari progrese.M-am chinuit mult cu digitatia ,in ideea ca am gasit multe variante iar nu demult am gasit-o pe cea corecta (datorita acestui forum :) ).Am reusit sa cant cateva melodii simple de Craciun si cateva dupa ureche.Dar acum vreau mai mult si as dori sa stiu de unde as putea face rost de teoria muzicala de baza(cunostintele mele sunt mai putin decat minimale), sa contina eventual si ceva materiale audio.In cautarea mea am gasit totusi un link care v-ar putea fi de ajutor si voua: http://www.guitarnut.com/folktablature/index.html . As fi recunoscatoare sa-mi dati mici sugestii referitoare la primii pas pe care ar trebui sa-i fac in legatura cu acest instrument,eventual din propria voastra experienta.Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

bine v-am gasit. azi mi-am gasit un profesor si ma apuc sistematic. am incercat singur si am facut multe greseli. acum o iau de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest gabriel2010

Bine v-am gasit dragi "recorderi"!

Imi pare bine ca v-am gasit pe un site ce se adreseaza celor talentati in descifrarea si studierea chitarii!

Sunt un incepator si eu in "cantat" la recorder!

Am un Yamaha 43YRS Soprano (din lemn) primit cadou prin 1991. Am inceput anul acesta prin aprilie sa-l "descifrez". Intr-adevar vreo 2 saptamani n-am cantat mai mult de 10min pe zi urmand instructiunile cei drept in engleza dar le-am tradus.

La ora actuala ii multumesc lui Dumnezeu am ajuns la stadiul de intermediar, cantand numeroase cantece (religioase). De regula in game mai usoare: Do-major, Fa-major, Sol-major, exersand respiratia si pozitia degetelor.

Cu cat exersezi mai mult cu atat descoperi imbunatatirea tehnicii de cantat, degetatie si respiratie.

Cateva sfaturi pentru cei care vor canta la modelul din lemn:

-cantati dupa cel putin 1 ora de la servirea mesei!

-inainte de a canta, tine-ti recorderul cateva minute la subtioara pentru a-l aduce la temperatura corpului astfel eliminati fenomenul de umezire in interior!

-cand vi se pare ca sunetele "falseaza" opriti-va si folositi crema de ungere cu ajutorul vergelei din plastic (de obicei acest fenomen apare la inceput cand tehnica de respiratie este dificila)-strat foarte superficial crema.

Apropo, personal cant si la trompeta, este mai dificil pentru inceput dar cu timpul tehnica respiratiei va da performanta!

Mult curaj tuturor incepatorilor!

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa mergi pe partitura.. e mai usor.. am facut cursuri cand aveam vreo 6-7 ani.. am cantat si pe scena cu el! E usor... notele sunt de jos in sus... cu cat acoperi mai multe gauri cu atat sunetul e mai gros... cu cat mai putine cu atat mai inalt. Inca mai stiu sa cant la el... daca ai nevoie de ajutor cauta-ma pe mess... id: allutwo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.