www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti?


Lucidwt200

Recommended Posts

Pai depinde ce canti ... daca canti trash e de ajuns sa inveti un lick in mi minor, il duci la 400 bpm si ai facut un solo :)

 

Glumeam ...

 

Normal ca e bine sa le sti pe toate ... oricum nu te speria ca nu sunt asa de multe ...

 

Do = la

Tonalitati cu #:

2. #: Fa => Sol = mi

3. ##: Fa, Do => Re = si

4. ###: Fa, Do, Sol => La = fa#

5. ####: Fa, Do, Sol, Re => Mi = do#

6. #####: Fa, Do, Sol, Re, La =>Si = sol#

7. ######: Fa, Do, Sol, Re, La, Mi => Fa# = re#

8. #######: Fa, Do, Sol. Re, La, Mi, Si => Do# = la#

 

Tonalitati cu b:

9. b: Si => Fa = re

10. bb: Si, Mi => Sib = sol

11. bbb: Si, Mi, La => Mib = do

12. bbbb: Si, Mi, La, Re => Lab = fa

(8). bbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol => Reb = sib

(7). bbbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol, Do => Solb = mib

(6). bbbbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol, Do, Fa => Dob = lab

 

6 dintre astea sunt la fel!

 

 

Apoi mai sunt si tonalitatile teorice (alea cu dublu # sau dublu :), dar nu se folosesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce canti ... daca canti trash e de ajuns sa inveti un lick in mi minor, il duci la 400 bpm si ai facut un solo :)

 

Glumeam ...

 

Normal ca e bine sa le sti pe toate ... oricum nu te speria ca nu sunt asa de multe ...

 

Do = la

Tonalitati cu #:

2. #: Fa => Sol = mi

3. ##: Fa, Do => Re = si

4. ###: Fa, Do, Sol => La = fa#

5. ####: Fa, Do, Sol, Re => Mi = do#

6. #####: Fa, Do, Sol, Re, La =>Si = sol#

7. ######: Fa, Do, Sol, Re, La, Mi => Fa# = re#

8. #######: Fa, Do, Sol. Re, La, Mi, Si => Do# = la#

 

Tonalitati cu b:

9. b: Si => Fa = re

10. bb: Si, Mi => Sib = sol

11. bbb: Si, Mi, La => Mib = do

12. bbbb: Si, Mi, La, Re => Lab = fa

(8). bbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol => Reb = sib

(7). bbbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol, Do => Solb = mib

(6). bbbbbbb: Si, Mi, La, Re, Sol, Do, Fa => Dob = lab

 

6 dintre astea sunt la fel!

Apoi mai sunt si tonalitatile teorice (alea cu dublu # sau dublu :), dar nu se folosesc.

 

Pe site-ul asta la guitar scales este ceva interesant,spuneti-va parerea : http://www.all-guitar-chords.com/index.php

 

P.S. Pentru rock totusi ce scales trebuie sa stii? Numai pentatonic major si minor?

Link to comment
Share on other sites

Pe site-ul asta la guitar scales este ceva interesant,spuneti-va parerea : http://www.all-guitar-chords.com/index.php

 

P.S. Pentru rock totusi ce scales trebuie sa stii? Numai pentatonic major si minor?

 

Pentatonicele sunt gamele "normale" fara treapta IV si VII. De aia le si zice pentatocice ... ca au 5 note ...

Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar eu cand am inceput sa invat game am inceput asa:

- pentatonica

- gama majora si relativele minore

- minora armonica

- minora melodica

- diminuata

Link to comment
Share on other sites

Pentatonicele sunt gamele "normale" fara treapta IV si VII. De aia le si zice pentatocice ... ca au 5 note ...

Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar eu cand am inceput sa invat game am inceput asa:

- pentatonica

- gama majora si relativele minore

- minora armonica

- minora melodica

- diminuata

 

Aha,mersi mult,totusi nu mi-ai spus parerea despre scale-urile de pe site-ul ala,mai este si pe asta ceva asemanator,http://www.cyberfret.com/scales/adam-st-james/the-whole-neck-mapped-out/index.php. Daca intelegi cum vine,explica-mi pls,am inteles in mare,dar trebuie sa imi confirme cineva :)

Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

Ca sa nu mai fac alt topic,explicati-mi faza cu rasturnarile unui acord,din punct de vedere al chitarii solo si bass.Vreau sa stiu daca fac de exemplu Si normal si basistul tot nota Si face e ok? Sau trebuie sa fac eu un Si/Re# ca sa sune perfect? Mersi Mult!!!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare acord poate sa prinda diverse condiguratii in functie de ce nota alegi ca bass: fiecare dintre aceste configuratii pot prinde numele de "rasturnat".

De exemplu: Do-Mi-Sol e un acord de Do Major, in pozitia fundamentala, deoarece nota aleasa ca bass este tonica acordului in sine; Mi-Sol-Do este si acesta un acord de Do Major dar vine numit "prima rasturnare" deoarece nota cea mai joasa este Mi (care in triadele lui Do Major este a 2a nota). Pe acest principiu, Sol-Do-Mi va fi "a 2a rasturnare" al acordului Do Major.

In teorie, fiecare acord are atatea rasturnari cate note il compun, minus una (pozitia fundamentala). Oricum trebuie sa tii minte ca pe chitara, posibilitatea de a canta aceeasi nota pe corzi sau octave diverse multiplica numarul de posibilitati. Si asa vei avea pozitii "stramte" sau "late". Alegerea rasturnarilor se face pe baza rezultatului timbric, stilistic si armonica care vrei sa-l obtii, si depinde si de numarul de corzi care vrei sau poti sa le canti.

Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

 

Mentorul de la Suceava mi-a spus sa ma axez pe ritm cand cant.Mai exact,ce inseamna asta? Ce presupune? Daca ma axez pe ritm MULT ce exercitii ar trebui sa fac? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat
Mentorul de la Suceava mi-a spus sa ma axez pe ritm cand cant.Mai exact,ce inseamna asta? Ce presupune? Daca ma axez pe ritm MULT ce exercitii ar trebui sa fac? Mersi

 

Suna dubios. "Sa te axezi pe ritm" poate sa insemne mai orice - dependent de cine o spune. Asa ca cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe el ce exact a vrut sa spuna. Pune intrebari pana cand intelegi. Daca foloseste cuvinte pe care nu le intelegi, intreaba-l ce inseamna - apoi du-te acasa si verifica-le (dictionare, chestii, socoteli). Daca nu vrea sa-ti raspunda, sau spune "Nu pot sa explic mai detaliat decat atat" sau nu intelegi, cu toata bunavointa ta - atunci SCHIMBA-L.

 

Exceptand cazul in care iti da lectii gratis... Atunci e un pic mai... delicat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@Einar: Vezi? eu as fi spus cu totul altceva decat lucrul cu metronomul. Probabil c-o punem de-o intreaga colectie de pareri daca stam sa ne intrebam intre noi ce-o vrut sa spuna omul ala.

 

Asa ca, mai bine intreaba-l pe omul ala.

Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

 

In fine, o sa-l intreb. Ce mi-a trecut acum prin minte cand ascult AFI : Cum sa RAG ca el,cum sa urlu ca tipu asta.As incerca sa cant in modul asta,dar nush cum se ajunge la el.A incercat cineva asa ceva? Trebuie sa faci niste "jmecherii cu microfonul" sau cum? MERSI AGAIN!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@Lucidwt200: Intreaba si tu lumea din forumul de voce, ca aci nu prea ai sanse sa afli decat cum sa ragi ca ala, da din chitara.

Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

Gentlemen,in sfarsit am obtinut de la un alt mentor al meu ceea ce vroiam,scale-uri sunt clasificate asa :

 

- Do major - La minor armonic

- Sol major - Mi minor armonic

- Re major - Si minor armonic

- La major - Fa#minor armonic si tot asa inainte :)

 

Intrebarea mea : de ce MINORE ARMONICE SI NU NATURALE? Mersi MULT!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

 

Gama Sol Major : Solb,Lab,Sib,Dob,Mib,Fa,Solb - In acorduri cum fac Dob ( Dob = Si? ) Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Gama Sol Major : Solb,Lab,Sib,Dob,Mib,Fa,Solb - In acorduri cum fac Dob ( Dob = Si? ) Mersi :)

 

Inca ceva,voi,chitaristii experti,cum va clasificati ideile care le-ati acumulat pana acum in lumea muzicii? Adica,daca te intreaba un tip ceva legat de chitara,stai 3 min sa iti aduci aminte sau ii spui intr-o secunda pentru ca esti constient de ceea ce stii?

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt aceeasi chestie.

Hai sa luom de exemplu Dobmin7 si Simin7. Acordurile de minor 7 se formeaza din treptele 1, b3, 5, b7. Deci Dobmin7 ar veni: Dob, Mibb (adica Re), Solb, Sibb(adica La). Iar Simin7: Si, Reb, Fa, Lab.

 

Inca ceva,voi,chitaristii experti,cum va clasificati ideile care le-ati acumulat pana acum in lumea muzicii? Adica,daca te intreaba un tip ceva legat de chitara,stai 3 min sa iti aduci aminte sau ii spui intr-o secunda pentru ca esti constient de ceea ce stii?

 

Daca intrebi un mecanic cum se schimba uleiul la masina, sta 3 minute sa se gandeasca?

Scuze ca-i cam stupid exemplul dar ... nu mi-a venit ceva mai bun prin cap :) :)

Edited by guitar88
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt aceeasi chestie.

Hai sa luom de exemplu Dobmin7 si Simin7. Acordurile de minor 7 se formeaza din treptele 1, b3, 5, b7. Deci Dobmin7 ar veni: Dob, Mibb (adica Re), Solb, Sibb(adica La). Iar Simin7: Si, Reb, Fa, Lab.

Daca intrebi un mecanic cum se schimba uleiul la masina, sta 3 minute sa se gandeasca?

Scuze ca-i cam stupid exemplul dar ... nu mi-a venit ceva mai bun prin cap :) :)

 

 

Teoretic poti sa faci si dublu bemol si triplu bemol dar sa stii ca nu exista Dobmin (adica Do bemol minor) pentru ca ar trebui sa fie relativa lui Mibbmajor (adica Mi dublubemol major) care nu exista pur si simplu pentru ca nu este practic sa pui la cheie alteratii duble (dublu bemol dublu diez).

Alteratiile duble se folosesc numai ca "accident" adica alteratii care creeaza scale neconventionale intervenite temporar in timpul melodiei (partiturii).

 

 

 

 

Gama Sol Major : Solb,Lab,Sib,Dob,Mib,Fa,Solb - In acorduri cum fac Dob ( Dob = Si? ) Mersi :)

 

Raspunsulo este simplu: da! (cu rectificarea ca este vorba de Sol bemol major)

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva,voi,chitaristii experti,cum va clasificati ideile care le-ati acumulat pana acum in lumea muzicii? Adica,daca te intreaba un tip ceva legat de chitara,stai 3 min sa iti aduci aminte sau ii spui intr-o secunda pentru ca esti constient de ceea ce stii?

 

3 ,33"".....ia spune rezultatul la (a+B)^2 sau (a-B)^2 ar trebui sa stii in 3 secunde , nu timpul conteaza ci sa stii cat mai multe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cate Schimbari De Scale-uri Stiti? Adica,e bine sa le stii pe toate care sunt in FIECARE POZITIE DE PE GRIF(C,D,E,etc) majore,minore etc sau numai cateva din fiecare dar sa le stii dumnezeieste? Mersi Mult

 

Spuneti niste artisti de blues sau de pentatonice,ca sa caut si eu pe google niste tab-uri de guitar pro sa exersez.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.