www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

gibson SG sau ibanez RG?


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

io voi avea posibilitatea in curand sa imi cumpar una din aceste doua chitari... pe care mi-o recomandati... si... vorbesc de orice model RG... ty anticipt

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gibson SG toata ziua.Este o chitara foarte echilibrata, buna atat pentru solistica, cat si pentru armonie.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

asta ma intrebam si eu, dar nu am vrut "sa mai caut nod in papura" ca vb aia se supara adminii pe mine si nu vrem asta, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Meh, RG si SG sunt chitare total diferite, destinate unor chitaristi cu caracteristici si preferinte diferite. RG-urile au gat subtire si sunt destinate in special celor care se axeaza pe solistica, rapiditate, blah-blah...in timp ce SG au gaturi mai groase, garda ceva mai inalta (corzile mai indepartate de gat)

Asa ca e important sa stii ce vrei sa canti; la cum suna, SG are un avantaj din cauza constructiei set-neck (asta e constructia lor, daca mai tin minte, daca nu, va rog sa ma corectati) si posibil, a lemnului de calitate mai buna, asupra RG-urilor lo-end si a celor medii, dar, spre exemplu poti lua in considerare seria RGT de la Ibanez, neck-thru, mahon, the workz.... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca esti pe solouri si folosesti tremolo bar, atunci Ibanez RG all the way. Ai grija sa-ti iei un model cu Edge Pro tremolo, nu Edge II sau III. Asa ca uita-te la modelele cu 4 cifre : 1570, 2550 etc. Mie imi place asta:

 

http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=RG3120F

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

aaa... si btw... cine ar vrea o chitara behringer? 150 euro cu amp cu tot... car despre cele doua de mai sus... mie imui place solistica mai mult, si as opta pt ibanez, chiar dak e mai ieftina... am avut ocazia sa cant pe un gibson, cam vechiutz ce-i drept, si nu am fost extrem de impresoinat...

si am auzit ca ibanezurile rg sunt chitari f versatile si ca riffurile suna f bine pe ele... asa e?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand dc vrei Floyd mergi clar pe Ibanez, pt ca nu cred sa existe SGuri cu asa ceva (cel putin modele de serie). In al doilea rand, date fiind preferintele tale, tot Ibanezul e solutia.

SG-ul e ca o doamna versata de vreo 40 de ani, in timp ce RGul sa zic ca e o fetiscana de 20 de ani mai prostutza dar buna; daca nu tii asa de mult la profunzimea unei discutii, alegi varianta a doua. Eu unu as alege Ibanezul :)

 

Riffurile n-au nici o treaba cu producatorul chitarii din punctul meu de vedere.

Iar in ceea ce priveste versatilitatea, este adevarat, insa e data mai mult de doze, configuratia acestora (vezi un Ibanez cu dozele in HSH pt maxima versatilitate), cum sunt legate. E adevarat ca si tonul dat de lemnul unui RG (basswood) si forma chitarii ii imprima un ton mai neutru decat mahonul dintr-un SG.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mah, din punctul meu de vedere, "varsta" unui design nu are importanta atat timp cat imi place cum arata si suna bine. Acilea nu e vorba de masini sau calculatoare ca sa zici ca una conceputa (ma refer la conceptia modelului, nu la constructia obiectului) acu tzshpe ani e mai slaba/proasta/putin performanta decat una de anu asta. In alta dezordine de idei, mie-mi plac amandoua, chiar imi doream mult un SG la un moment dat (Deh...Sabbath si AC/DC :) ), insa cred ca un RG se potriveste mai bine si ca "look" si ca "feel" stilului pe care imi doresc sa-l cant...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Eu as mergew pe Ibanez (daca vrei solo-uri si chestii de genul asta).Oricum nu sunt de acord cu ideea ca daca ai Les Paul tre' sa canti blues, daca ai Ibanez, Jackson tre' sa canti metale grele sau daca ai Fender tre' sa canti rock usor etc....Astea sunt idei preconcepute.In primul rand conteaza mana si dupa aceea instrumentul.Oricum sunt de acord ca instrumentul aduce un aport semnficativ sound-ului, dar nu totul sta in instrument.Asa ca gandestete si la forma pe care ai vrea sa o aiba chitara ta (SG sau Ibanez).La urma urmei am vazut foarte multi chitaristi facand chitara solo si pe Ibanez si pe SG, asa ca depinde de gusturile tale...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

red_one, nu fi sisi. baga mare cu SG-ul ala. viteza poti sa faci si pe SG la greuceanu, daca ai mana buna. poti sa faci si pe cel mai gros gat de les paul, la o adica. dar SG-ul are oricum un gat destul de rapid. faptul ca nu are tremolo e un avantaj. pt ca te poti concentra pe CANTAT si nu pe bascacareli gen "dive bomb" & co. iar daca peste ceva timp cand o sa ai experienta si o sa-ti treaca mai multe chitare prin mana o sa consideri ca un floyd e esential pt stilul tau de a canta, poti sa incerci si un ibanez :) .

 

iti mai dau un pont. pune ibanezu "pe tine" si canta la el oleaca. iti garantez ca nu o sa suni ca petrucci. da ia baga tu niste riff-uri puternice de la black sabbath pe un SG, sa vezi daca nu ti se scoala paru de pe spate. know what i mean?

 

ps. opiniile din acest post sunt foarte subiective si nu vor fi folosite in scopuri didactice :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mdeah... io m-am hotarat... ibanez all the way... tocmai pt ca sint cu chestii de denil dive bomb si asa mai departe... si... cine stie... intr-un an, doi, voi fi petrucci II :)

Link to comment
Share on other sites

mdeah... io m-am hotarat... ibanez all the way... tocmai pt ca sint cu chestii de denil dive bomb si asa mai departe... si... cine stie... intr-un an, doi, voi fi petrucci II :)

14044[/snapback]

 

do what you want man. daca tot te-ai hotarat pt ibanez, macar sa-ti iei un prestige. am avut un JS 100 cu tremolo Edge Pro II si mi s-a parut o chitara absolut mediocra (pick-upuri slabe, calitate de fabricatie sub asteptari si mai ales un edge pro II de tot cacatul). despre prestige-uri am auzit insa numai lucruri bune. mult noroc si sa auzim de chitara noua !

Link to comment
Share on other sites

Mah io mi-am luat de curand un Epi G 400 Vintage shi pot zice ca are mult coi, nu sarma din Ibanezurile ieftine, sa-tzi zic acuma avantaje/dezavantaje:

 

Avantaje:

 

-Super usoara

 

-Set Neck(lipit),ton shi mult sustain(simti cun vibreaza grifu)

 

-Look super( worn Cherry), nici un Ibanez nu arata asa bine

 

-Usor de cantat cu ea in pozitie joasa cu cureaua( verry punk :) )

 

-Acces usor la pozitiile inalte ale gatului(dupa tasta 12), am avut o copie Strat shi nu au accesul la fel de usor

 

-Pe a mea am Grover Machine-Heads(nu prea se dezacordeaza)

 

-Pe a mea am doze Alnico-V, pe treble(bridge) ii coi distorsu iar la solistica ai foarte mult sustain, nu-i greu sa o faci sa "planga" :), doza de rythm ii un pic mai muddy dar suna bine pe clean, la pozitia intre treble shi rythm suna foarte fain cleanu, mai ales cu un acustic simulator, iar distorsu destul de agresiv

 

Dezavantaje:

 

-Gat mai greu ca corpul, cand iei mana de pe gat itzi pica in jos

 

-Set-Neck, la modelele mai vechi de SG se cam rupea gatu de corp din cauza asta, mai nou cica se lipesc mai bine da` cine stie...

 

-Fara Floyd shi bara, mie personal imi place mai mult asa shi pot sa-mi creez tehnica mai buna in degete dar sunt modele cu bara, parca exista shi un model eXtreme care avea floyd shi era cu fundu taiat da nu prea se fabrica

 

-mie mi sa parut incomod sa cant cu ea in pozitie inalta cu cureaua desi cu Stratu` asa cantam

 

Io zic ca nu merita sa-tzi iei Ibanez daca potzi sa-tzi iei un SG (de marca Epiphone sau Gibson, am probat un Stagg SG shi ii de tot cacatu), daca poti ia-le in mina pe fiecare inainte sa cumperi, itzi zic io ca SG`u are cel mai bun feeling shi arata damn sexy.

 

A mea am luat-o cu 405eur +40 transport +75 tocu, adica cam 520euro in final.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

eu personal prefer ibanezu'...gat subtirel de iti zboara mana, pret accesibil, calitate buna. cat despre sg...gat gros, pozitie incomoda a potentiometrelor si mie nu imi plac deloc bridge-urile gibson...bine, asta e doar o parere personala

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

hopefully intru in posesia chitarii sapt asta... un RG270 de 280 euroi... nus ce sa zic... cand am zis de gibson, ma refeream la epiphone by gibson... ca nu am io atatia bani...

 

 

dar anyway, ty for ur opinions!!! dak are un floyd bun, nu voi avea de ce sa ma plang...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.