www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Echipament


Red X
 Share

Recommended Posts

Salutare! Dețin un vox ac30cc2..si un fender Stratocaster. M-am decis recent sa trec pe procesor, mi-ar placea un vox tonelab se, avand in vedere ca oferă o paleta larga de efecte/ pedala vol/ pedala wah..raport pret calitate, nu pot sa comentez (cel putin din cate am inteles) .Totusi nu stiu insa cat de bine ar merge..cu chitara si amp. Daca ma poate lămuri cineva..Thanks.

Edited by Red X
Link to comment
Share on other sites

Salutare! Dețin un vox ac30cc2..si un fender Stratocaster. M-am decis recent sa trec pe procesor, mi-ar placea un vox tonelab se, avand in vedere ca oferă o paleta larga de efecte/ pedala vol/ pedala wah..raport pret calitate, nu pot sa comentez (cel putin din cate am inteles) .Totusi nu stiu insa cat de bine ar merge..cu chitara si amp. Daca ma poate lămuri cineva..Thanks.

Oricare "procesor " merge   cu oricare amplificator .toate au intrare de chitara de impedanta mare ,,si iesire de impedanta mica ce se potriveste la orice intrare de chitara sau Line -In  al amplif de chitara sau PA ..

Efectele , distorsurile etc sunt cam la fel la mai toate procesoarele nu-i mare diferenta ...totusi ce trebuie sa  se urmareasca ar fi sa aiba latenta mica la "Pitch  -Octaver " , sa poata sa foloseasca mai multe efecte simultan , sa aiba reglaje ptr efecte ( wet/dry, depth , EQ/Tone , rata , etc ..._ ca sa se poata regla fin oricare parametru ..,,)

 

 

Cele multe simulatoare de "amplif " de fapt sunt diferite sounduri realizate cu "compresor , overdrive ,distors , si un preset de EQ ce imita in mare banda de trecere /raspuns in frecventa aler cate unei boxe ...+ tip de amplif   ", 

 

asa ca poti sa "colorezi " sunetul in functie de amplif etc  foarte util la cantat cu wattaj redus unde ampliful nu-si atinge acel "|sweet spot " ..nu este obligatotiu sa le folosesti cand canti pe amplif in concert cu volumul la maxim ..caz in care distorsiunile din etajul  final +difuzor  "acopera/anihileaza +" setarile facute din procesor ..

 

 

Dar ..ai si ECOU , Reverb , Chorus ,octaver /pitch ..etc ...Wah , vibrato , tremolo ...ce sunt utile ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.